BETLÉMY V KAMENÁŘSKÉM DOMĚ. ADVENT KLEPE NA DVEŘE

0

Je to už taková nepsaná tradice, že turnovské muzeum vždy na sklonku listopadu přichází s vánoční výstavou s různou tematikou. Letos jsou to betlémy a betlémáři z oblasti Pojizeří. Toto téma v turnovském muzeu otevírají již po sedmé, vůbec první výstavu betlémů mohli návštěvníci muzea vidět na Vánoce 1989. „Betlémářství je unikátní umění, které má v Čechách silnou tradici. V Pojizeří je ta tradice velmi specifická, je republikově nejrozmanitější. Vznikaly zde betlémy skříňové, deskové, skleněné, vyřezávané, máme tu i betlém sestavený z drahých kamenů,“ přibližuje výstavu, která byla zahájena ve čtvrtek 21. listopadu, ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Téma narození Páně odjakživa inspirovalo sochaře a malíře. Do domácností se betlémy dostaly až s Josefínskými reformami, kdy bylo zakázáno betlémy ukazovat v kostelích jako umění nedůstojné církvi. Lidé ale o výjevy z narození Páně přijít nechtěli, tak se v měšťanských domech a venkovských usedlostech začaly na Vánoce objevovat první figurky. Mnohde v horských chalupách třeba vánoční betlém zabíral podstatnou část světnice, ve které žila celá rodina. Tak důležitý symbol to pro naše předky byl.

„Betlémy nebo betlémové figurky vytvářeli školení řemeslníci i lidoví umělci různých profesí. Na některých poutních místech dokonce svého času fungovaly malé manufaktury na betlémové figurky, ze kterých si potom doma lidé stavěli betlémy vlastní. Postupně se biblická krajina proměňovala, lidoví umělci často scénu s jesličkami vsadili do své vesnice a ve figurkách zobrazili své sousedy. Proto u nás najdete v průvodu k jesličkám myslivce, truhláře, řezníky, lidé si prostě betlémy uzpůsobili k tomu, co jim bylo vlastní,“ vysvětluje Vladimíra Jakouběová.

V Pojizeří můžeme najít několik samostatných specifických betlémářských oblastí: Lomnicko, Novopacko, Železnobrodsko, Vysocko. Zejména kolem Vysokého nad Jizerou vzniklo hodně betlémů mechanických – procesí k jesličkám, prostředí kovářské dílny, muži řezající pilou, to jsou všeobecně známé výjevy. Velmi často jde o opravdové unikáty, které se v rodinách dědí z generace na generaci.

A právě průřez touto tradicí v Pojizeří, výstavu s názvem POSPĚŠTE PASTÝŘI K BETLÉMU, můžete vidět až do 26. ledna v Kamenářském domě v areálu turnovského muzea.

Snímky z vernisáže výstavy betlémů v Kamenářském domě

Na výstavě je i zvukový betlém…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.