Zloděj v nočních hodinách vykrádá domy na Turnovsku

0

Ke třem dosud neobjasněným velmi podobným vloupáním do rodinných domů v satelitní zástavbě v Turnově přibyl v polovině dubna další případ.
V noci z pondělí 9. na úterý 10. dubna se zatím neznámý pachatel vloupal do rodinného domu ve Zborovské ulici, kam vnikl za pomoci vrtáku. Stejně jako u předchozích třech vloupání i zde navrtal rám francouzského okna v oblasti zajišťovací kliky. V domě se pohyboval tiše, což dokazuje fakt, že majitele, kteří doma spali, nevzbudil.
To, že je navštívil zloděj, zjistili až ráno. Klička od francouzského okna byla v poloze „otevřeno“, a když s ní oznamovatel otočil, uviděl nad ní kruhovitý výřez. Pachatel si z novostavby odnesl peníze v hotovosti v českých korunách a v eurech. Na odcizených financích vznikla majiteli škoda za celkem 7 800 korun. Na dalších nejméně 15 000 korun ho ještě přijde oprava rámu francouzského okna.
Kriminalisté v této souvislosti doporučují obyvatelům satelitní zástavby, kam zloděj s vrtákem v poslední době s oblibou chodí, aby se proti jeho návštěvě chránili výměnou okenních kliček za bezpečnostní kličky s polohovací pojistkou, nebo aby si pořídili zamykatelné polohovací kliky. To, kterou variantu by měli zvolit, jim poradí specializovaní výrobci. Kriminalisté se také setkali s tím, že si majitelé rodinných domů na noc nezapínají alarm a mají za to, že když jsou doma, tak je to zbytečné. Praxe ale ukazuje, že je to špatná úvaha! Ložnice bývají v patrech domu a zloději se pohybují v přízemí. Na místě činu se nikdy dlouho nezdržují a tak je spící majitelé domů nemohou nijak ohrozit. Pokud by byl v domě přes noc zapnutý alarm, na zloděje by upozornil.
Kriminalisté také pracují na objasnění jiných šesti vloupání do rodinných domů, které rovněž spojuje stejný způsob vniknutí do objektu. Pachatel, po kterém pátrají, ve všech případech rozbil skleněnou výplň okna a touto cestou se dostal do domu. Tato série se odehrála v tradiční turnovské zástavbě. Zloděj či zloději si odtud odnesli majetek za zhruba 250 000 korun. Nejčastěji šlo o peníze v hotovosti, šperky a drobnou elektroniku.
Na závěr dodáváme, že i odolnost oken proti vloupání lze zvýšit například tím, že na skla nalepíte bezpečnostní folii. Ta významně snižuje pravděpodobnost vniknutí cizí osoby do vašeho domu oknem. Kromě toho i po prasknutí skla drží střepy pohromadě. V této souvislosti se také osvědčila tříštivá čidla upozorňující na rozbití skleněných ploch oken nebo dveří.
Důležité je, abyste si všímali toho, kdo se pohybuje v blízkosti vašeho bydliště. Pokud spatříte cizí osoby nebo neznámá vozidla parkující ve vaší ulici zejména ve večerních hodinách a navíc podezřelý pohyb neznámých osob kolem těchto vozidel, měli byste o tom informovat policii prostřednictvím bezplatné tísňové linky 158. My vaše oznámení na místě raději prověříme. Občanská solidarita se v takovém případě vyplatí, protože když uspěje zloděj u souseda, ve vaší ulici se mu zalíbí a příště navštíví právě vás.
Ivana Baláková, tisková mluvčí KŘP Libereckého kraje

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.