Zámek Sychov nabízí nové prohlídkové trasy

0

Zámek Sychrov nabídne od 1. září nový prohlídkový okruh zaměřený na nejbližší příbuzné nejznámějšího majitele Sychrova Kamila z Rohanu a jejich hosty.
30. srpna uplyne 200 let od okamžiku, kdy francouzští Rohanové zakoupili sychrovské panství. Při této příležitosti se na zámku otevírá nový prohlídkový okruh ve 2. patře pod názvem „Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových“. Okruh je výběrový a vstupenky na něj budou k dostání pouze on-line. Interiéry, ve kterých se nová prohlídková trasa nachází, prošly od doby založení zámku v letech 1690–1693 řadou změn. Jejich původní podoba byla barokní, Rohany byly v letech 1824–1835 upravovány v pozdně klasicistním stylu. Od poloviny 30. let 19. století zde žila rodina Benjamina Rohana – Rochefort, jehož ženou byla Štepánka de Croy. Benjamin byl mladším bratrem Kamila, jemuž je věnován hlavní prohlídkový okruh sychrovského zámku a s jehož postavou je zámek neodmyslitelně spjat. Romantická přestavba interiérů byla dokončena v roce 1886 pod vedením stavebního ředitele Josefa Pruvota. Kromě několika hostinských pokojů obývala následně takřka celé patro rodina Kamilova synovce Arthura Karla Benjamina Rohana (1826–1885), jehož ženou byla Gabriela, rozená Waldestein – Wartenberg (1827–1890). Za posledních Rohanů byly interiéry využívány jako pokoje pro hosty zejména v letních měsících, kdy se na Sychrov sjížděli příbuzní. Ve 2. polovině 20. století byly místnosti nekvalitně a monochromně přemalovány, čímž došlo k další degradaci těchto interiérů. Byly zde depozitáře svozového mobiliáře a dokonce se zde v severní části uvažovalo o vybudování kastelánského bytu, k čemuž naštěstí nedošlo.

„Vytvoření tohoto prohlídkového okruhu bylo mým velkým přáním, měl jsem pocit, že si Rohanové, a samozřejmě dané interiéry, zaslouží, aby o nich byla veřejnost informována. Hlavní prohlídkový okruh směřujeme na Kamila z Rohanu, pro Sychrov nejvýznamnějšího majitele, ale novou trasou chceme poukázat na další členy tohoto ušlechtilého a celoevropsky významného rodu. To, že se nám trasu podařilo zrealizovat a hlavně otevřít právě u příležitosti tak významného výročí, je pro mě symbolem, splněním životního snu,“ s dojetím komentuje tento počin Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově a dlouholetý kastelán Sychrova.
Obnova, realizovaná v letech 2006-2020, byla financována z prostředků NPÚ a z dotace MK ČR a stála celkem 10,5 milionu Kč.
Nový prohlídkový okruh, na jehož instalaci se podílel kromě Miloše Kadlece také Ondřej Kubáček a Jaromír Náměstek (zaměstnanci zámku Sychrov), nabídne návštěvníkům např. pánské hostinské apartmá, orientální salon s původními koženými tapetami z Paříže, tzv. kardinálský pokoj (připomíná význam rodu Rohanů v duchovní oblasti, neboť z rodu v 18. století pocházeli 4 kardinálové), soukromé apartmá Gabriely z Rohanu, rozené Waldestein – Wartenberg, kabinet kuriozit z cest po Africe, Americe i Evropě, soukromé apartmá Arthura Karla Benjamina Rohana a další. Prohlídkový okruh je výběrový, je určen pro skupinu v počtu max. 8 osob, vstupenky lze zakoupit pouze on-line a zatím bude ve zkušebním provozu od 1. září do 31. října.
(Zdroj: NPÚ Sychrov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.