„Zakopněte“ o nás v Turnově

0

Město Turnov se v loňském roce rozhodlo, že se připojí k řadě měst, ve kterých se nacházejí tzv. kameny zmizelých, německy Stolpersteine. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem umisťované do chodníku před domy obětí holocaustu. Těmito kameny se připomínají osudy lidí, kteří se stali obětí nacistického režimu.
Židovská komunita byla v Turnově již od konce 15. století, avšak ke konci 16. století dosud z neznámých důvodů zanikla. Na počátku 17. století přivedl Židy do Turnova Albrecht z Valdštejna a od té doby zde kontinuálně žili. Před druhou světovou válkou bylo v Turnově přes 100 židovských obyvatel, jejichž počet se ještě zvýšil po zabrání pohraničí v roce 1938. Z 550 Židů, kteří byli z Turnova odvezeni transportem v lednu 1943, se jich po válce vrátilo pouhých 19.
Každý kámen připomíná pouze jednu osobu prostřednictvím textu na mosazné destičce, proto nebylo vůbec jednoduché zvolit mezi tolika lidmi ty, kteří budou mít kameny jako první. Po bádání zaměstnanců informačního centra a především ředitele Okresního archivu v Semilech pana Mgr. Pavla Jakubce, se podařilo vytipovat konkrétní jména, která budou na prvních osazovaných kamenech.
Projekt na položení kamenů zmizelých v Turnově se setkal u veřejnosti s mimořádným ohlasem. Během krátké doby se k vyčleněným finančním prostředkům v rozpočtu města podařilo shromáždit dalších 88 000 Kč díky finančním darům. Mezi tyto dárce patří: L. Bělohradský, Ing. D. Kundrák, M. Loukota, kapela Mackie Messer Klezmer Band, Pavel Mlejnek, E. Pavlíková, PhDr. E. Sieglová, M. Tichá, Ing. A. Vávrová, J. Zeman a další dárce, který nechce být jmenován. Všem tímto ještě jednou moc děkujeme.
V současné době je v Německu zažádáno o výrobu 32 kamenů s vytipovanými jmény. Pietní akt – položení kamenů je plánován na druhou polovinu září letošního roku. V jednání je i účast rabína z Židovské obce Liberec. Zatím nedokážeme říci přesné datum tohoto aktu ani přesný počet kamenů. O všem vás budeme včas informovat.
Více informací: www.synagoga-turnov.cz, www.facebook.com/SynagogaTurnov
Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.