Týden náhradního rodičovství má probudit zájem budoucích pěstounů

0

Počet pěstounů, kteří jsou ochotní nabídnout domov dětem, jež nemají to štěstí vyrůstat ve své přirozené rodině, v posledních letech klesá. Zastavit tento trend bylo cílem akce Týden náhradního rodičovství. Připravil ji v rámci kampaně „Mít domov a rodinu, samozřejmost nebo vzácnost?“ spolu s členy Pracovní skupiny pro vyhledávání náhradních rodičů Liberecký kraj. Pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavla Svobody se konal od 16. do 21. října.
Povídání s veřejností o tom, jak se stát pěstounem a jak je pro děti důležité zázemí rodiny, připravily například organizace Maják Tanvald, Centrum Protěž Liberec nebo Centrum pro rodinu Náruč Turnov.
Smyslem kampaně je informovat co nejširší veřejnost o tom, co to je pěstounská péče, co znamená být pěstounem na přechodnou dobu nebo dlouhodobým pěstounem, a jak se jím stát. A současně oslovit co nejvíc potenciálních pěstounů.
K 31. prosinci roku 2016 žilo v Libereckém kraji v ústavní péči 386 dětí a v náhradní rodinné péči 708 dětí. V současné době Krajský úřad LK hledá pěstouny pro více jak 300 dětí různého věku.
V celém kraji má Krajský úřad LK nyní zařazeno 33 osob jako pěstounů na přechodnou dobu.
V České republice jich je pak 699. Počet nových zájemců o pěstounskou péči na přechodnou dobu klesá. Zatímco v roce 2014 evidoval krajský úřad 25 žádostí, tak v roce 2017 je jich zatím jen 13.
„U dlouhodobých pěstounů se jedná o podobnou situaci. V letošním roce nebyl ještě zařazen žádný pěstoun. V loňském roce byli zařazeni čtyři. Počet žádostí o zařazení mezi dlouhodobé pěstouny klesá od roku 2014,“ upřesnil Pavel Svoboda. „V loňském roce bylo do pěstounské péče v Libereckém kraji předáno pouze sedm dětí. Proto se Liberecký kraj systematicky věnuje, a to nejen touto kampaní, propagací pěstounské péče a vyhledávání nových náhradních rodičů,“ doplnil. (Zdroj: TZ LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.