Připomínáme povinnost použít zimní pneumatiky

0

V období od 1. listopadu do 31. března platí již čtvrtým rokem povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky – § 40a zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu) ukládá řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:
– je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza;
– lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
To znamená, že řidiči motorových vozidel musí mít v tomto období na vozidle zimní pneumatiky nejen když je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, ale také v případě, kdy reálně hrozí, že k tomuto jevu dojde.

Minimální hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech pro osobní motorová vozidla – 4 milimetry. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší je hloubka vzorku, tím lepší jízdní vlastnosti poskytuje. U motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg je to nejméně 6 milimetrů hloubky dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.
Na osobním motorovém vozidle přezouváme všechna čtyři kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé ponechat letní pneumatiky.
Doporučuje se používat pneumatiky mladší čtyř let. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti.

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit pokutu příkazem na místě ve výši do 2.000 Kč. Ve správním řízení hrozí sankce v rozmezí od 1.500 – 2.500 Kč. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc za splnění určitých podmínek oprávněni zakázat řidiči další jízdu.
(Zdroj: TZ PČR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.