Pozvánka do Galerie Granát

0

K Turnovu neodmyslitelně patří kamenářství a ruku v ruce s ním i šperkařství. Když se řekne Turnov, každému se vybaví i český granát a granátové šperky. Český granát, pyrop, se těží v okolí Podsedic a Dolní Olešnice. Granát má nezaměnitelnou barvu, pro kterou je obzvláště ceněn. Po vybroušení se vsazuje do šperků ze stříbra i zlata. A právě výrobou granátových šperků se zabývá výrobní družstvo Granát, d. u. v., a to již od roku 1953.

Galerie Granát na turnovském náměstí

V Turnově na náměstí Českého ráje, nad prodejnou a zákaznickým centrem VD Granát je galerie, kde se návštěvník dozví informace o těžbě granátů, jejich následném zpracování a výrobě šperků. O tomto všem dovede poutavě hovořit Petr Záruba, který má nejen teoretické, ale i praktické znalosti a návštěvníkům předvede i broušení kamenů a vysvětlí, jak přichází na svět takový šperk.
V současné době v prostorách galerie probíhá i výstava perokreseb všeňské výtvarnice Ivety Kleinové. Autorka ve svých dílech představuje obrázky z rodné Všeně, Turnova, z Českého ráje a dalších míst. Výstava je přístupná v provozní době galerie, v pracovní dny od 9.00 do 17.00 hodin a v sobotu v době od 9.00 do 12.00 hodin, a to až do 31. července.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Iveta Kleinová: Všeň

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.