Obnova válečných hrobů a drobných památek

0

V letošním roce se v Turnově uskutečnila řada náročných oprav válečných hrobů a drobných památek, které byly vlivem času zašpiněny, pokryty mikrovegetací či jinak poškozeny působením srážek, větru a kolísáním teplot.
Město Turnov se v roce 2019 zaměřilo na obnovu následujících objektů:
* Pomník na Výšince věnovaný obětem německých jednotek SS byl kompletně zrestaurován. Nová deska a sokl pomníku byly zhotoveny ze světlé leštěné žuly. Pamětní tabulka z černé leštěné žuly byla vyčištěna a obnoven její text ve stříbrném provedení.
* Památník obětem I. světové války v Malém Rohozci bylo nutné nejprve za pomoci jeřábu vyrovnat a následně celý pomník omýt, přespárovat a nechat hydrofobizovat.
* Výklenková kaplička v ulici Ve Struhách byla posunuta a umístěna na nový základ. Následně se přistoupilo k celkovému restaurování včetně osazení nových dvířek.
* Restaurátorský zásah si vyžádaly také objekty umístěné na hřbitově u kostela Narození Panny Marie. Centrální kovový kříž byl očištěn vodou a parou. Zkorodované části byly zbaveny rzi a opatřeny novým svrchním nátěrem.
* Památník padlým vojákům Rudé armády bylo také nutné omýt parou a pastou. Po zbavení nánosu zeleně se přistoupilo k lokálnímu zpevnění kamene včetně doplnění tvaru umělým kamenem. Poté následovalo spárování, barevné a tvarové retuše. Práce byly zakončeny hydrofobizací pomníku.
Na závěr bychom chtěli poděkovat Petru Verichovi a Marku Gáborovi za kvalitu a rychlost, s jakou realizovali obnovu výše uvedených objektů.
Jakub Rám, odbor školství, kultury a sportu, MěÚ Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.