Literární toulky Turnovem s deváťáky ze Žižkovky

0

Literatuře věnujeme na Žižkovce velkou pozornost. Základem jsou hodiny literární výchovy. Podporujeme i literární tvorbu dětí. Jejím výsledkem je vždy jedna ilustrovaná kniha nejlepších prací žáků. Osmáci se vydávají na týdenní literární kurz. S psaním, vypravěčstvím, recitací a čtenářstvím je spojeno mnoho dalších aktivit. Mezi oblíbené patří i literární putování Turnovem.
Letos jsme na literární toulky Turnovem vyrazili s 9. A. Akci pro nás již tradičně zorganizovala Eva Kordová z Městské knihovny Antonína Marka. Naše putování započalo v městské knihovně, kde jsme nad výstavkou knih a dokumentů diskutovali o Janu Patočkovi.
Při procházce Turnovem jsme se zastavili na místech, která jsou spjata s Karlem Vikem, Janem Solovjevem, Karlem Kinským, Václavem Fortunátem Durychem, Lotarem Suchým, Janem Prouskem, Čeňkem Pacltem, Josefem Wenzigem, Josefem Kajetánem Tylem, Marií Vítězslavou Ježkovou, Václavem Čeňkem Bendlem Stránickým.
Kolem bývalé tiskárny v Sobotecké ulici jsme došli k rodnému domu Jana Patočky. Připomněli jsme si Abigail Horákovou, ve Skálově ulici historika Josefa Vítězslava Šimáka, Ing. Jana Skálu, dům Na Sboře a Antonína Marka, Michala Kotlera a Josefa Pekaře.
Literární putování je již tradiční součástí vzdělávání na Žižkovce. Umožňuje nám podívat se na rodné město úplně jinýma očima. Město přestává být pouhým seskupením domů a obchodů. Objevujeme jeho duši, kořeny, cítíme, kudy kráčela historie, kde žili naši významní rodáci či spoluobčané nebo která místa poctily svou návštěvou významné osobnosti. To vše v nás probouzí vlastenectví a hrdost na své město.
Děkujeme Evě Kordové za vysokou profesionalitu, za chápání dětské duše a za dlouholetou obětavou spolupráci.
Jana Kepková, ZŠ Žižkova, Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.