V prvních lednových dnech proběhlo v Libereckém kraji natáčení jednoho z čtrnácti dílů nového cyklu České televize nazvaného Literární místopis. Průvodcem všech dílů je spisovatel Jaroslav Rudiš, rodák z Lomnice nad Popelkou a bývalý student turnovského gymnázia, který několik svých knih zasadil právě do prostředí Libereckého kraje. Cílem cyklu je přiblížit divákům žijící i nežijící autory a jejich tvorbu v jednotlivých regionech republiky.
„Jsem ráda, že Česká televize natáčí právě v našem kraji a představuje jeho literární bohatství. Jaroslav Rudiš, významný regionální autor, provází diváky místy, která inspirovala jeho vlastní tvorbu i díla dalších autorů. Projekt Literární místopis skvěle propojuje kulturu, historii a literaturu našeho regionu a umožní divákům poznat Liberecký kraj z netradiční perspektivy,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury a cestovního ruchu.
Natáčení se uskutečnilo v Liberci (krematorium, Poslední Winterbergova cesta) a pokračovalo na Benecku, kde se Rudiš setkává s Alicí Horáčkovou v rámci románu Rozpůlený dům. Produkce se také věnuje nežijícím autorům – Otfriedu Preusslerovi (Čarodějův učeň) a K. V. Raisovi (Památník zapadlých vlastenců, Paseky nad Jizerou). A samozřejmě, jak je u Rudiše zvykem, natáčí se i ve vlaku.
Premiéra cyklu je plánovaná na září letošního roku. Projekt finančně podpořil Liberecký kraj částkou 150 tisíc Kč.
(Zdroj: TZ LK)