Hrad Trosky má novou kastelánku

0

Hrad Trosky, symbol Českého ráje, má nové vedení. Poprvé v jeho historii je to žena – Pavlína Suchomelová.
Po třináctiletém působení odešel v březnu do soukromé sféry dosavadní kastelán Trosek Lubomír Martinek, který na hradě působil nejdříve jako brigádník, později jako pokladní a zástupce kastelána, od roku 2017 jako kastelán.

Pavlína Suchomelová studovala Lesnickou a dřevařskou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, kde poté působila jako vědecko-výzkumná pracovnice. Na památkách se pohybuje již od střední školy – od roku 2008 působila (externě) na státním hradě Litice jako průvodkyně a pokladní objektu, a tak se seznámila nejenom s provozem památkového objektu, ale i s účetními systémy a vnitřními předpisy NPÚ. Podílela se zde také na tvorbě průvodcovských textů a v rámci své bakalářské práce spolupracovala i na tvorbě edukačního prohlídkového okruhu „Jak se staví hrad“. V březnu roku 2022 zvítězila v otevřeném výběrovém řízení na pozici kastelánky státního hradu Trosky, do této funkce byla jmenována k 15. dubnu.
„Nyní se detailně seznamuji s chodem hradu, neboť jeho návštěvnost je oproti litickému, kde jsem léta působila, mnohonásobně vyšší. Chtěla bych se zaměřit na kontakt s veřejností, zintenzivnit komunikaci přes sociální sítě, kde bych chtěla zavést pravidelný seriál nejenom o historii hradu, ale informovat o technologických postupech obnovy, využít poznatky z mé dosavadní praxe. Chystám se také doplnit web Trosek. Novinkou, kterou spustíme během příštích dnů, bude možnost nákupu on-line vstupenek a zavedení platebního terminálu. Pozornost bych ráda věnovala i úklidu hradu i jeho okolí – mým cílem je vytvořit zde co nejhezčí prostředí, aby si návštěvníci odnášeli jen ty nejhezčí zážitky,“ představuje své plány nová kastelánka.
(Zdroj: TZ NPÚ, pracoviště Sychrov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.