SYMBOLIKA, NEBO RECESE? TYRŠ MÁ NA HLAVĚ PLYNOVOU MASKU

0

V pondělí 15. března dopoledne mnoho lidí, procházejících Skálovou ulicí, zpozornělo. Městem potom proběhla informační vlna: Tyrš má na hlavě plynovou masku! Nikdo neví, kdy se na soše zakladatele Sokola objevila, nejspíš už o víkendu. Podle velitele městské policie Luboše Trucky je prostor před pomníkem mimo dohled městské kamery. I kdyby se ale dotyčného „vtipálka“, který absolvoval poměrně slušný lezecký výkon, podařilo dostihnout, nejspíš by vše skončilo domluvou, protože socha nebyla jinak poškozena.

n201003151554_zap_85_010_tyrs„Dozvěděl jsem se to v pondělí dopoledne, zasmáli jsme se tomu jako dobré recesi, hlavně že se nikomu nic nestalo, tedy alespoň doufám. Masku samozřejmě sundáme. Tyrš, to je symbol,“ uvedl starosta Sokola Milan Hejduk.
Těžko se nám asi ozve onen výtečník, ale kromě recese se nabízí i jisté symbolické vysvětlení. Atmosféra (hlavně politická) v naší zemi není zrovna nejlepší, a jsou to především morální kvality, které zakladatel Sokola kladl na nejvyšší místo. Že by se mu v České republice na počátku jara 2010 špatně dýchalo?

 

n201003151554_zap_86_010_tyrsHISTORICKÝ EXKURZ

Jako většina soch českých velikánů má i turnovská Tyršova socha pohnutou historii. Samotný pomník je dílem sochaře Josefa Drahoňovského, profesora uměleckoprůmyslové školy v Praze a rodáka z Volavce pod Kozákovem. Vznik pomníku je spojen s oslavami 100. výročí Tyršova narození, které vyvrcholily IX. všesokolským sletem v Praze. Ze dvou navržených modelů byl nakonec vybrán ten, kde je Tyršova postava bez sokolské čapky a náčelnické stuhy, aby byl zdůrazněn obecnější význam jeho díla. Kniha v pravé ruce je symbolem Tyršovy vzdělanosti. Podstavec z mrákotínské žuly vyrobila firma za Slaného, betonovou výplň V. Soukup z Turnova. Odlití bronzového pomníku bylo zadáno firmě Anýž a spol. v Praze. Celkový finanční náklad činil téměř 60 tisíc korun a na jeho uhrazení se vedle Sokola podílela turnovská spořitelna, město Turnov, mnoho místních spolků a občanů. Pamětní listina s popisem všech příprav byla uložena v měděné schránce do základů pomníku, který byl slavnostně odhalen 18. září 1932. Za nacistické okupace byla socha z předpolí sokolovny jako symbol hrdosti českého národa odstraněna, a to hned v březnu 1939. Do Skálovy ulice se pomník vrátil po skončení války.

 (Zdroj: Jitka Petrušková, Muzeum Českého ráje v Turnově.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.