ŠVÝCARSKÉ JARO 2013 OBOHATÍ PARTNERSTVÍ ST. GALLENU A LIBERECKÉHO KRAJE

0

Zúčastněte se jakékoliv akce Švýcarského jara 2013 a vyhrajte zájezd do Švýcarska! V roce 1993 uznalo Švýcarsko Českou republiku jako samostatný stát. Rok 2013 nabízí Švýcarsku jedinečnou příležitost připomenout dobré a přátelské vztahy mezi oběma zeměmi. Proto Švýcarské velvyslanectví v Praze připravilo multižánrový projekt pod názvem „Švýcarské jaro“ a chce takto připomenout dobré vztahy mezi oběma zeměmi a současně přispět ke zviditelnění Švýcarska v České republice. Jedná se o největší akci tohoto druhu v historii obou zemí.

Projekt Švýcarské jaro 2013 – Swiss Spring – se uskuteční v Praze, Liberci, Olomouci a dalších městech a obcích České republiky v průběhu celého měsíce března 2013.

Koncerty, pantomimická a literární představení tvoří kulturní rámec, fóra, konference a výstavy pokryjí oblast hospodářskou, vědeckou i politickou.

Protože Liberecký kraj udržuje cenné dlouholeté partnerství s kantonem St. Gallen, přímo organizuje významnou součást programu, a to odbornou konferenci na téma „Demokracie“, ke které se uskuteční výstava, a Švýcarský kulturní večer.

AKCE KONANÉ V RÁMCI ŠVÝCARSKÉHO JARA V LIBERCI:

n201303121547_zap_94_2013_swiss* 18. března – 8. dubna 2013 – výstava fotografií „Dojmy ze Švýcarska“ (OC Forum Liberec s.r.o.). Výstava fotografií Michaela Pokorného, Marie Klementová a Michala Buličky.
Švýcarsko, to je svět v malém. Stereotypnímu obrazu země dominuje silueta Matterhornu, červenobílá vlajka, hodinky a čokoláda. Autoři fotografií přidávají do této základní mozaiky několik dalších střípků, neboť jen málokde najdeme na tak malém území obyvatelstvo hovořící čtyřmi různými jazyky, čtyřtisícové hory i středomořské klima.

* 21. března 2013 od 18:00 hod. – přednáška „Křížem krážem Švýcarskem“ (Krajská vědecká knihovna Liberec, Rumjancevova 1362/1, Liberec). Komentovaná prezentace členů Alpského klubu, Michaela Pokorného a Marie Klementové.
V kulisách nádherné přírody Alp, Jury a Mittelandu projedeme celou zemi od hornatého Graubünenu na východě až po Vaud a Ženevu na západě. Podíváme se také do italsky hovořícího kantonu Ticino na jihu i k rýnským vodopádům na severu. Nejkrásnější pohled na svět je prý ze sedla koně, my tvrdíme, že se sedla kola při putování po cyklostezkách anebo z ptačí perspektivy po pěším výstupu k vrcholům.

* 27. března 2013 od 9.00 do 16.00 hodin – konference na téma demokracie (Technická univerzita Liberec, Studentská 2, 461 17 Liberec 1 – posluchárna E9).
V rámci této konference budou diskutovat odborníci a široká veřejnost z oblasti vědy a politiky, kultury a obyvatelstva, médií a svazů na aktuální témata demokracie. Vlastní politický systém má být nahlížen kriticky, oba partneři se mohou od sebe navzájem učit, dojde též k nastínění otázek budoucnosti demokracie. Součástí konference bude i výstava na téma „přímá demokracie“, kterou bude možné zhlédnout od 27. března do 11. dubna 2013 v prostorách TUL.

n201303121547_zap_95_2013_swissProgram konference:
08:30 – Registrace
09:00 – Zahájení konference: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, André Regli, velvyslanec Švýcarské konfederace v ČR
09:20 – Demokracie z hlediska České republiky: Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR
10:20 – Systém demokracie ve Švýcarsku: Willi Haag, člen kantonální vlády
11:00 – Pódiová diskuse – přímá demokracie ve Švýcarsku jako model pro Českou republiku. Klady a zápory politických systémů ve Švýcarsku a v České republice: Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR, Martin Půta, hejtman, André Regli, velvyslanec, Willi Haag, člen rady kraje, Ulrich Schmid, profesor univerzity St. Gallen
11:45 – Zahájení výstavy „Moderní přímá demokracie“: André Regli, velvyslanec
13:30 – Nástroje přímé demokracie a jejich působení ve Švýcarsku: Dr. Corsin Bisaz, Centrum pro demokracii, Aarau
14:05 – Helvetika a čechoslovakismus: politické modely uspořádání pro multinárodní státy v Evropě: Ulrich Schmid, profesor východoevropských kulturních dějin, Univerzita St. Gallen
14:40 – mládež a demokracie: Miroslav Bohdálek, projektový manažer Netzwerk für Demokratische Kultur e.V., Wurzen (D)
15:30 – Budoucnost a výzvy demokracie: Benedikt van Spyk, Státní kancelář, Kanton St. Gallen
16:05 – Shrnutí jednání a zakončení

Pozn.: Na konferenci je možné se přihlásit do 15. března, e-mail: vera.jirankova@kraj-lbc.cz, tel. 485 226 306, mobil: 739 541 590 . (Zde udejte své jméno a příjmení, instituci, adresu, e-mail, telefon.)

n201303121547_zap_96_2013_swiss* 27. března 2013 od 20:15 – koncert Trio Guarneri Prague (Lidové sady, Lidové sady 425/1).
Patří ke špičkovým klavírním triím klasického charakteru. Již první pozoruhodné úspěchy zajistily triu nejvyšší pozornost mezinárodního hudebního tisku, který ho řadí k předním komorním hudebním souborům právě pro prvotřídní souhru, mimořádnou zvukovou kvalitu a vysokou technickou virtuozitu. Guarneri trio Praha pravidelně vystupuje na mnohých mezinárodních hudebních festivalech a v důležitých hudebních centrech; je zváno na rozsáhlá koncertní turné po Evropě, Kanadě, Austrálii, Severní a Jižní Americe a Japonsku.
Na všechny akce je vstup volný!

SOUTĚŽ O CENY – ŠVÝCARSKÉ JARO 2013
Účastníci přednášky ve Státní vědecké knihovně Liberec (21. 3. 2013), konference na téma demokracie a koncertu Tria Guarneri Prague (oboje 27. 3. 2013), se budou moci zapojit do soutěže o 10 věcných cen (1. – 10. cena švýcarské tričko, aktuální vydání časopisu SWISSmag a k tomu roční předplatné tohoto časopisu). Tito výherci pak postupují do 2. kola, kde jsou hlavními cenami tři zájezdy do Švýcarska a jízdenky na švýcarské dráhy. Soutěžit lze prostřednictvím vyplněného formuláře, který bude odevzdán do sběrného boxu přímo na místě konání akcí.
Jména výherců budou zveřejněna nejpozději 20. 4. na webových stránkách www.mojesvycarsko.com a výherci budou vyrozuměni e-mailem. (Každý se může soutěže zúčastnit jen jednou, a to pouze pod svou e-mailovou adresou, v opačném případě bude ze soutěže vyřazen.)
Formuláře soutěžící obdrží na zmíněných třech výše uvedených akcích, vyplněné formuláře je nutné hodit pouze do sběrného boxu, který bude vždy na jednotlivých akcích k dispozici. Poslední možnost odevzdání vyplněného formuláře bude na koncertě v Lidových sadech (27. března 2013).

Oficiální stránky Švýcarského jara: www.svycarskejaro.cz, klíčové informace k jednotlivým akcím v Liberci naleznete na www.kraj-lbc.cz.

Jiří Langer, tiskový mluvčí, Libereckého kraje
jiri.langer@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.