REKONSTRUKCE NÁVSI V MAŠOVĚ

0

Rekonstrukce návsi v Mašově, která byla po měsících příprav zahájena v posledním červencovém týdnu, si mj. vyžádala také pokácení vzrostlých stromů. Motorové pily se zakously především do čtyř smrků pichlavých a dvou smrků ztepilých, čtyř javorů mléčů, borovice černé a zeravu západního, aby udělaly místo technice a stavebním dělníkům, kteří do konce září provedou úpravy mašovské návsi. „Cílem revitalizace prostoru je především zdůraznění historické dominanty kaple a vytvoření důstojného okolí této sakrální památky v podobě kamenného dláždění a úplně nových parkových úprav,“ zdůvodnil starosta města Tomáš Hocke.

Po ukončení prací se na návsi objeví plocha rozčleněná různými druhy dlažby s autobusovou zastávkou s nástupištěm a dřevěným přístřeškem. U ní budou lavičky, poštovní schránky, rozcestník značených tras a turistická mapa. „U mobiliáře chceme, aby byl totožný s novým, již instalovaným mobiliářem v Turnově,“ vysvětlil investiční technik turnovské radnice Jiří Vocásek. Součástí rekonstrukce bude vjezd k hasičské zbrojnici a zpevněné plochy pro pěší. V okolí kaple bude zpevněná plocha pro pěší s lavičkami a zelení, čedičová dlažba umožní prostor ve tvaru kapky využít jako provizorní parkoviště v době konání větších společenských akcí. U sokolovny přibyde parkoviště pro pět osobních automobilů, předzahrádka restaurace a chodník k šatnám. Směrem k ulici Na Stráni bude prostor pro kontejnery na tříděný odpad krytý ze stran živým plotem.
„Samozřejmostí bude dešťová kanalizace, veřejné osvětlení a dostatek nové zeleně v podobě stromů, keřů a záhonů s květinami,“ ubezpečil Vocásek.

Na celou akci je počítáno s částkou 5,5 milionu korun a provede ji společnost SaM silnice a mosty z České Lípy. Současně se také dokončuje oprava kapličky. „Již vloni bylo proinvestováno více než 176 tisíc korun při opravě střechy a věžičky,“ sdělila vedoucí odboru správy majetku Ludmila Těhníková s tím, že nyní se provádějí stavební práce na vnějších a vnitřních omítkách, podlaze, vstupním schodišti a elektroinstalaci. Zároveň jsou restaurována vitrážová okna, vyrábí se nové vstupní dveře a vnitřní osvětlení. Nakonec bude kaple uvnitř vymalována a zvenčí natřena. „Odstín barvy jsme volili podle toho, jaký se vyskytoval na daných místech po oškrábání zašlých a špinavých omítek,“ upřesnil Vocásek. Celkové náklady na opravu kaple, kterou z větší části provede společnost DURANGO z Liberce, se pohybují kolem 350 tisíc korun, ale přispějí na ni i samotní obyvatelé Mašova. „Je úžasné, že se jim už podařilo shromáždit více než 160 tisíc korun. Za to jim patří můj obdiv a poděkování nás všech,“ vyjádřil se starosta města.

(Zdroj: TZ města Turnov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.