JAKÁ PŘEKVAPENÍ NÁM PŘINESE LETNÍ POČASÍ?

0

Astronomické léto začíná a my už máme za sebou první tropickou vlnu veder, první výraznější bouřky i citelné ochlazení. Trochu jako na houpačce. Bude tohle pokračovat i přes léto? Spíše ne. Závěr června slibuje většinou klasické teploty mezi 20 až 27 °C a občasné přeháňky nebo bouřky s malou pravděpodobností nebezpečných jevů. Červenec už bude ale jiný. Lze očekávat vyšší teploty i často kolem tropické třicítky a četnější bouřky s větší intenzitou nebezpečných jevů v podobě přívalového deště, krup a silného větru. Přesto citelné ochlazení – pokud bude následovat po takové bouři – nebude dlouhodobé a rychle se obnoví teplé proudění.

Srpen slibuje také většinou letní až tropické teploty a bouřkové situace. Zatímco se v Turnově pohybuje průměrný počet bouřkových dnů v červenci kolem jedenácti, v srpnu je to již v průměru osm a v září tři dny. Tento trend by měl být zachován i letos. Silné bouřky v letošním létě na Turnovsku lze očekávat zejména při postupu od jihu až jihozápadu, dále od jihovýchodu, méně často od severu nebo severozápadu.

Celoplošné záplavy letos nejsou příliš pravděpodobné, neboť cirkulace nad Evropou dává malou šanci, že se fronta s tlakovou níží zablokuje nad střední Evropou a vyprší se zde bez výrazného postupu. Hrozí tak pouze lokální škody při izolovaných bouřkách z tepla a bouřkách na čáře instability před studenými frontami.

Krásné pohodové léto a příjemné prázdniny vám přeje
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov
Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.