BESEDY. PROČ LIDI NEZAJÍMÁ VEŘEJNÉ DĚNÍ? (POZNÁMKA)

0

Důvody, proč občané v Turnově časem přestali chodit na jednání veřejných zastupitelstev, jsou, alespoň podle mě, poměrně logické. Jednak je program jednání často příliš bohatý a tím dlouhý často až do noci, materiály zastupitelů jsou pro veřejnost tajné, takže se často o důležitých věcech mluví jen v podobě pořadových bodů a čísel, a není divu, že občané pak z toho nevědí vůbec nic. Co je platné, že jsou podrobnosti k projednávaným bodům týden předem vyvěšeny na internetových stránkách města, když těch lidí, kteří je sledují, je stále zoufale málo. Pro ně je mnohem důležitější samotné veřejné jednání. Snad pro to právě jsou veřejná.

Avšak vedení města jim tam na jejich připomínky či dotazy vymezilo jen směšné tři minuty a pak jim často, a to i dost nevybíravě, odebere slovo. Takže, proč by tam vlastně ztráceli svůj čas? Začalo tak být nepsaným pravidlem, že pokud se člověku právě nestaví či nekope před jeho vlastním domem, na jednání městského zastupitelstva jednoduše nejde. Nový starosta proto začal besedami s lidmi v jednotlivých oblastech města tak, aby se dozvěděl, co občany v různých koutech nejvíce trápí. Čas od času mu přitom vypomohou jeho dva zástupci, někdy příslušní zastupitelé a pracovníci městských odborů. Občas se tak stane, že v debatě společně narazí na problém, nebo i jeho smysluplné řešení, nicméně i tam lidé obvykle slyší jen známé fráze: Že to či ono už někdo rozhodl a nedá se s tím nic dělat. Je nasnadě, že kvůli takovému zjištění lidé asi na setkání nepřišli.

„Navrhnul jsem řešení našich potíží. Místo toho jsem vyslechl pět důvodů, proč to nejde, ale ani jediný, jak by to třeba jít mohlo. Tak na to tam fakt chodit nemusím,“ řekl mně nedávno jeden z účastníků. Další se dozvěděl, že když zjistí, že je něco v nepořádku s jakýmkoli městským zařízením, úklidem, službou, nebo třeba i policií, má volat příslušné zaměstnance města, kteří to mají na starosti, aby zjednali nápravu. „Tak to tedy nevím, proč tam ti lidé vlastně jsou? Já mám ve svém zaměstnání také svoje povinnosti, jako každý, a běda, kdybych je nesplnil,“ rozčiloval se.

Je pak zcela pochopitelné, že salvu smíchu a peprných poznámek přítomných přivolala svým vyjádřením jedné z poslankyň, když řekla, že to dělají ve svém volném čase a zadarmo… Osmnáct lidí z veřejnosti na březnovém setkání na radnici a slovy „pět“ na besedě už v krátké době o třetí rekonstrukci městských parků o něčem svědčí. Zatímco nový starosta Tomáš Hocke se nechal slyšet: „Že něco je na tom asi špatně“, spíše by se hodila citace ze Shakespeara: „Je něco shnilého ve státě Dánském…“, přičemž za uvedený stát je možné dosadit i název jiného místa.

Není jistě žádnou tajností, že práce s veřejností je jedna z nejsložitějších a zpravidla i nejnevděčnějších. Ovšem pak se nabízí otázka, proč do volebního klání ten či onen člověk vlastně vstupoval? A na tu by měl odpovědět nejen sám sobě, ale hlavně popravdě svým voličům. Dost možná, že by pak na setkáních, kde by byl patrný zájem něco opravdu společně řešit, bylo lidí mnohem víc.

Otakar Grund, press.grund@tiscali.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.