100 DNŮ HÁJENÍ? NA TO S MÝM KRÁTKÝM MANDÁTEM NENÍ ČAS, ŘÍKÁ STAROSTA HOCKE

0

Únorové zasedání turnovského zastupitelstva (28. února) bylo hodně výjimečné. V celé polistopadové historii se ještě nestalo, aby starosta města „nedosloužil“ celé funkční období. Až nyní. Z důvodu přechodu starostky Hany Maierové do funkce náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, kde, jak řekla, chce působit i ve prospěch svého města, došlo na její rezignaci a volbu jejího nástupce. Převahou 24 hlasů z 26 přítomných byl zastupiteli zvolen tajnou volbou v pořadí čtvrtým turnovským starostou Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Zeptali jsme se:

* Náš rozhovor vzniká v období pomyslných „100 dnů hájení“ od zvolení do funkce starosty. „Hájil“ vás vůbec někdo, nebo vás hodili do vody a řekli: Plav?
Myslím, že můj mandát je tak krátký, že na pomyslných 100 dnů hájení nemám nárok…

* Je to velký rozdíl, ze dne na den vyměnit post zastupitele města za starostu?
Samozřejmě. Velký. Člověk k práci starosty přistupuje s nějakými ideály a představami, co by mohl a chtěl změnit, a čas od času se ztrácí v běžné každodenní činnosti. Tak je dobré se alespoň jednou za měsíc zastavit, podívat se na pár věcí, kvůli kterým jsem si říkal, že bych to měl dělat a říct si, jestli se to někam posunulo, nebo se nestalo vůbec nic…

* …a překvapilo vás něco hodně?
Asi ne. Já věděl, že to nebude úplně jednoduché, že starosta může hodně, ale ne zdaleka všechno. Narážím na jisté mantinely úředníků městského úřadu, navíc nemám kolem sebe vytvořený tým, jaký bych si představoval. Na druhou stranu se všichni ke mně snaží být tolerantní a vzájemně se snažíme vycházet.

* Jste člověk, který se nebojí změn, což jste i prokázal. Týká se to i pracovníků městského úřadu či městských organizací? Mají se někteří bát o místo?
Víte, já když se mně něco nelíbí, tak to těm konkrétním lidem řeknu do očí, protože si myslím, že je to nejjednodušší a nejspravedlivější způsob komunikace. Na to, abych měnil strukturu úřadu, nebo měnil obsazení na některých postech, na to nemám čas. Můj mandát končí na podzim příštího roku.

* Ale dovedl byste si některé změny představit…
Asi ano, ale nechal bych je až případně na další funkční období.

* Jste nejvyšším představitelem města, setkal jste se již s takovým tím českým poklonkováním, podbízením, čeština na to má i takové pěkné slovo, je ale nespisovné…
Já takových lidí moc neznám, nepotkávám se s nimi. Mí přátelé, u kterých čerpám zpětnou vazbu, jsou stále stejní a já doufám, že stále stejný jsem i já sám, že mě ta funkce nezměnila. Faktem je, že se objevili i lidé, na které se ptáte. Někdy potřebují peníze, jindy podporu starosty, ale bylo jich velmi málo. Jinak jde vždy o vzájemně korektní jednání.

* Dovede tahle funkce s člověkem zacloumat? Změnit ho? Takzvaně sešrotovat?
Může se to stát, protože těch starostí, které starosta má, když to chce dělat dobře, je tolik, že málokdy vypne. Nosí si práci domů, a to nejen v dokumentech, které musí přečíst, ale hlavně v hlavě. Nedá se jednoduše od toho odstřihnout. Sice máme s místostarosty rozdělené kompetence, ale od starosty se tak nějak očekává, že bude vědět všechno. A tak na soukromý život nezbývá mnoho času. Ale i to jsem věděl dopředu.

* Do funkce jste vstoupil razantně, diskutujete s lidmi, nutíte je, aby nerezignovali na správu věcí veřejných. Občas je třeba udělat i nepopulární kroky, tady může pomoci právě ta větší komunikace s občany. Vysvětlovat, vnímat jejich názory…
Snažím se s lidmi potkávat více, než to bylo dříve zvykem. Chtěl bych znát náladu ve společnosti a pohledy občanů na konkrétní věci. Je to část skládačky, kterou konfrontuji se svými názory, a tak jednoduše zjistím, jestli jdu s hlavním proudem, nebo ne.

* Začal jste s pravidelnými setkáními s občany, před námi je debata na téma budoucnosti nemocnice…
…na ni se těším. Na účasti uvidíme, jestli je téma nemocnice skutečně tak pro obyvatele města zásadní. Třeba si to na radnici jen myslíme.

* Kde se v otázce budoucnosti pohybujete vy sám?
Bude to velmi složité rozhodnutí. Jednáme o fúzi s libereckou nemocnicí, vyjasňujeme si vzájemná stanoviska, stanovujeme mantinely. A přiznávám, že vedle toho se stále zamýšlíme, co by znamenalo pokračování fungování nemocnice v dnešní podobě pod křídly města. A k tomu i oťukáváme další soukromé společnosti, které s námi chtějí jednat.

* Stále platí konec tohoto roku, kdy se o fúzi nemocnic má rozhodnout?
Jednání mají asi měsíční skluz, ale termín stále platí.

* A témata dalších setkání s občany?
V Turnově II se chceme bavit s lidmi, co říkají urbanistické studii na uspořádání prostoru mezi střední školou, základní školou v Alešově ulici, sportovní halou a novému objektu občanského sdružení pro hendikepované s autismem Slunce všem, který tu má vzniknout. Taky bych se s nimi chtěl bavit, jaký mají názor na nájezd na průtah městem ve Fučíkově ulici, na vznik tržnice ve dvoře Kubistického domu, bude se také rekonstruovat budova základní školy, nedostali jsme dotaci na revitalizaci sídliště – témat je hodně. Postupně bych chtěl diskutovat s lidmi ve všech částech města.

* Rok a půl do voleb a vás čekají opravdu zásadní rozhodnutí: budoucnost nemocnice, sportoviště v Maškově zahradě, stavba waldorfské mateřské školy, nový systém likvidace komunálních odpadů, nový územní plán. Tolik zásadních věcí najednou se už dlouho nesešlo.
To je pravda. Pro mě jsou zásadní tři témata: územní plán, budoucnost nemocnice a rozhodnutí o zahájení velkých investic města. Doufám, že v tomto volebním období dojdeme do cíle.

* Máte pod tím tlakem vůbec chuť jít do voleb na podzim 2014?
Když dovolíte, s odpovědí bych ještě chvíli počkal. A to říkám i s vědomím, že kolegům z Nezávislého bloku jsem svoji účast v příštích komunálních volbách již přislíbil.

* Při nástupu do funkce jste si dal mj. za cíl změnit atmosféru v městském zastupitelstvu…
Myslím, že se atmosféra mění k lepšímu. Také i zásadní body procházejí ne těsnou většinou 14 hlasů, ale kolem 20, to je dobrý signál, že komunikace funguje. Snažím se diskutovat se všemi zastupiteli, obrousit hrany, třeba do rozhodování o budoucnosti nemocnice jsou zapojeny všechny strany v zastupitelstvu, protože je to zásadní.

* Jste vedoucím turnovského skautského střediska. Máte na skauty čas?
(smích) Zatím mně nenadávají, snažím se tam být alespoň jednou za týden.

* A co rodina, znají vás ještě vaše dvě malé slečny?
Ano, jsou dny, kdy mě i vidí (smích). Nechci, aby to znělo nějak nadneseně či pateticky, ale já tohle všechno opravdu dělám právě pro ně. Snažím se, aby vyrůstaly v příjemném městě, kde se dá dobře žít. To je můj nynější úkol. Za pár let to třeba bude dělat zase někdo jiný… Jsem přesvědčen o tom, že všichni starostové přede mnou i po mě k tomu budou přistupovat se stejnou zodpovědností.

* Co je nejdůležitější pro to, aby se nám v Turnově pěkně žilo? Co je nad všemi těmi nemocnicemi, Maškovkami, územními plány?
Obecně je to nálada ve společnosti. Může se stát, že společnost úplně rezignuje na celý systém a přijde nějaká zásadní změna, která může být k lepšímu, většinou je ale k horšímu, jak známe z naší historie, že? Právě ta rezignace Turnovanů by mě mrzela ze všeho nejvíc. Ať za mnou kdokoli přijde, vynadá mně, pohádáme se, to je pro mě cennější, než když má někdo doma na své zahradě perfektně střižený trávník a nic víc ho nezajímá.

* Děkuji za rozhovor.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.