REKONSTRUKCE MOSTU PŘES LIBUŇKU SI VYŽÁDÁ ÚPLNOU UZAVÍRKU, PŘIPRAVUJE SE I OPRAVA LÁVKY PRO PĚŠÍ

0

Obyvatelé Pelešan a turisté směřující například na parkoviště pod Valdštejnem musí počítat s uzavírkou komunikace od vlakové zastávky Turnov-město. Most přes Libuňku na místní komunikaci bude stržen a nahrazen novým, komunikace bude přechodně uzavřena, pro pěší bude připravena lávka.

Rekonstrukce mostu přes Libuňku na komunikaci od ulice U Zastávky směrem k Pelešanům bude spočívat v úplné výměně nosné konstrukce i spodní stavby. Stávající most bude kompletně zdemolován a nahrazen novým. Investici ve výši zhruba 5,7 mil. Kč vč. DPH provede firma SaM silnice a mosty, a. s.

Celková přestavba si vyžádá úplnou uzavírku komunikace! S umístěním dopravního značení se počítá v pondělí 10. března, stavební úpravy by měly být dokončeny do 20. června 2025. Během tohoto období bude dopravní značka „slepá pozemní komunikace“ umístěna u vlakové zastávky Turnov-město. Respektujte toto dopravní značení a pokud to není nezbytně nutné, do ulice z tohoto směru nevjíždějte. Pro cestu k Pelešanům využijte objízdné trasy.
Vedle stávajícího mostu bude po dobu rekonstrukce umístěna lávka pro pěší a cyklisty.

LÁVKA PRO PĚŠÍ
V souvislosti s rekonstrukcí silničního mostu se také hovoří o rekonstrukci nedaleké lávky pro pěší, která je hlavním nástupištěm pro pěší směrem na Valdštejn a Hlavatici. Je to oblíbená turistická trasa. Lávka je ve velmi špatném stavu, aktuálně je doporučeno, aby se na ní nepohybovaly víc než dvě osoby. Podle vedoucí odboru správy majetku MěÚ Turnov Dagmar Šrytrové by mělo město v letošním roce získat stavební povolení na její rekonstrukci.

Tato lávka, resp. její předchůdkyně, má zajímavou historii. „Cesta na Hlavatici byla turnovským odborem Klubu českých turistů označena červenou značkou v roce 1892. Sledovaná cesta s lávkou není dle starých katastrálních map historická. Myslím si, že začala být používána až s nástupem turismu a otevřením železniční zastávky Turnov-město v roce 1903. Už tehdy byla lávka přes Libuňku jedním z hlavních nástupišť pro turisty do Českého ráje. A to trvá dodnes,“ shrnuje historik turnovského muzea Antonín Mojsl.

Ten také v historických materiálech zaznamenal několik drobných zmínek, například z roku 1890, kdy historické materiály hovoří o „kamenné lávce bez zábradlí“ přes Libuňku, ale patrně nebyla na sledovaném místě, mohla stát nedaleko u bývalého mlýna (dnes čp. 132). O stavbě „důkladného mostku“ přes Libuňku se píše ve zmínce z roku 1904, což nepřímo souvisí s otevřenou železniční zastávkou.

Více o lávce asi těžko najdeme, možná by se ale v některých mašovských či pelešanských domácnostech našly historické či rodinné snímky, na kterých by lávka byla vidět. Byly by to cenné dokumenty z historie Českého ráje. Budeme rádi, když případně budete kontaktovat redakci TvA.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.