OPRAVENÁ KAŠNA BUDE VEŘEJNOSTI SLAVNOSTNĚ PŘEDÁNA O MÁJOVÉ SLAVNOSTI

0

Oprava vnitřního pláště kašny na náměstí Českého ráje byla dokončena, novou letní turistickou sezonu přivítá naplněna vodou.
V průběhu opravy kašny, která probíhala od začátku března a byla dokončena v řádném termínu na konci dubna, byla vyměněna izolační vana. Kromě toho došlo k opravám dna. Jako nejvhodnější varianta byl opět zvolen olověný plech, který se pro izolaci kašen používá standardně. Jiný materiál s ohledem na umístění kašny v památkové zóně ani nebyl odsouhlasen Památkovou péčí. Nově byl použit silnější olověný plech o tloušťce 1,5 mm. Před montáží nové vany dodavatel upravil kamenné dno a stěny pomocí speciální stěrky.

Mimo jiné se přesadily pamětní desky na středovém sloupu tak, aby hladina vody mohla dosahovat co nejblíže k okraji. Díky opravě pláště se kašna dočkala ještě dalších novinek. Do cirkulace vody byla zapojena úpravna pH vody, což by mělo prodloužit životnost olověného pláště. Napříště také kašna získá zimní zakrytí tak, aby byla chráněna před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Cena opravy byla vyčíslena na 837 440 Kč. Realizaci provedl Petr Nič, který má dlouholeté zkušenosti s památkovou prací. Mezi jeho významné realizace patří oplechování Staroměstského orloje v Praze, spolupráce na chrámu sv. Víta nebo oplechování tří kašen v Rajské zahradě na Pražském hradě. V průběhu posledních 15 let pracoval na oplechování množství dalších kašen po celé České republice.
Kašna je nyní napuštěna ve zkušebním provozu.

Slavnostní předání veřejnosti se spolu s malým happeningem uskuteční v průběhu Májové slavnosti na náměstí v neděli 8. května po 14. hodině.
(Zdroj: TZ města Turnov)

 

 

 

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.