NOVINKY V PARKOVÁNÍ VE MĚSTĚ

0

V parkovacích automatech v Turnově lze nově platit kartou. Již nějakou dobu funguje také systém ParkSimply, a možná jste si našli i jiný způsob, jak neřešit drobné mince za parkovné. V každém případě se však chystá důslednější kontrola placeného parkování.

Kde lze parkovat bezplatně?
Bezplatně v Turnově zaparkujete na parkovišti u autobusového nádraží v ulici Na Lukách, na parkovišti u Sportovně-rekreačního areálu Maškova zahrada nebo na parkovišti u terminálu v ulici U Nádraží. Další oficiální parkovací místa jsou zpoplatněna, jejich přehled i s ceníkem najdete například na webu turnovského infocentra.
Bohužel, aut ve městech neubývá, spíše naopak, ani centrum Turnova nemůže pojmout úplně vše. Hlavním cílem placeného parkování by tak mělo být zkrácení doby parkování na nezbytně nutnou dobu. Pro celodenní parkování by vždy mělo být lepší využít záchytná parkoviště. Zároveň se město snaží zajistit určitý komfort při platbě za parkování.

Jak zaplatit jednoduše?
Při placení parkovného můžete nově využít bezhotovostní platbu, platební terminál je umístěn na všech parkovacích automatech. Nějakou dobu již funguje on-line platba prostřednictvím platformy ParkSimply. která nabízí zcela jednoduchý způsob, jak zaplatit. Když aplikaci propojíte s vaší platební kartou, platba trvá několik sekund. Navíc v mapě můžete najít dostupná parkoviště v okolí nebo uložíte SPZ vašeho vozidla, abyste ji nemuseli opakovaně zadávat. Podobně funguje například i mobilní aplikace SEJF. Pokud stále dáváte přednost platbě v hotovosti, nic se pro vás nemění, i to automaty umožňují.

Jaké další novinky se chystají?
Na změnách se ale přece jen pracuje. Městská policie Turnov testuje informační systém Derik pro mobilní využití. Systém slouží k evidenci veškerých událostí, které městská policie řeší. Umožňuje přístup do přehledu placeného parkování, evidence osob i vozidel, rejstříku trestů nebo osob v pátrání. Nově mají strážníci možnost velmi efektivně vyhledávat přímo v terénu ve svém mobilu nebo služebním tabletu, a to včetně kamerových záznamů.
Tento systém, který již je v provozu, by měl být doplněn o rozšíření softwaru Scarabeus, který zatím slouží ke zrychlení přestupkového řízení v rámci překročení maximální povolené rychlosti. Od začátku příštího roku by podobně mohl fungovat také pro další přestupky, jako jsou nesprávné parkování, porušení zákazů stání nebo zastavení.
Pro další zdokonalení dohledu nad platbou parkování především v centru města se chystá také doplněk do parkovacích automatů pro registraci SPZ. Nové vybavení automatů pro registraci SPZ při platbě zajistí možnost ověření, zda zaparkované vozidlo má zaplaceno, či nikoli. Při evidenci placeného parkování tak již nebude hrát roli, zda jste zaplatili v aplikaci nebo na místě.
Výše zmíněná opatření ve spojení s „mobilním“ Derikem by měla přinést rychlejší a důslednější kontrolu placeného parkování ve městě. Při zavádění novinek bude městská police provádět informační kampaň tak, aby si řidiči zvykli na důslednější kontroly. Také v rámci nezaplaceného parkování totiž za přestupek hrozí pokuta, a to až do výše 2.000 Kč na místě nebo do 2.500 Kč ve správním řízení. Mělo by tedy přibývat řidičů, kteří parkují zodpovědně.

(Zdroj: TZ města Turnov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.