Česká obec sokolská v letošním roce oslaví 150. výročí svého založení – založení Sokola. Nejdůležitější z akcí, které se budou při této příležitosti konat, je XV. všesokolský slet, který se uskuteční v Praze 5. a 6. července. Tento slet je již čtvrtým od obnovy Sokola v roce 1990. V Turnově se ve dnech 9. a 10. června uskuteční jedna z hlavních generálek na toto celostátní setkání – krajský slet. „Chtěl bych pozvat všechny příznivce Sokola a společného cvičení především na neděli 10. června na turnovský městský stadion. Krajský slet bude zahájen ve 14.00 hodin, postupně se na ploše představí zhruba 500 cvičenců ze všech tří žup v Libereckém kraji a několik skupin z dalších sokolských žup,“ zve starosta turnovského Sokola Milan Hejduk.
Podle Hejduka je pro zdejší Sokol pořádání takové akce velmi prestižní a zavazující současně, protože větší setkání již v regionu zase nadlouho nebude. „Myslím, že se podařilo sokolským myšlenkám dát nový život, že sokolové v posledních dvaceti letech nejen obstáli, ale stále se daří oslovit všechny generace ke společnému sportování. Pro Sokol vždy platilo, že osobnost každého z nás je jiná, každý je z jiné z rodiny, máme odlišná zaměstnání, ale nade vším je kamarádství a přátelství. A že se krajská akce koná v Turnově? To není až tak náhodné, protože naše jednota patří k početně největším v regionu, nejstarším v republice a navíc má dostatečné a kvalitní zázemí v podobě městského stadionu,“ uvádí Milan Hejduk.
Turnov je sportovní město. Většina rodin má alespoň jednoho aktivního sportovce v 15 samostatných sportovních klubech a v desítkách oddílů či družstvech. Jednu z nejvýznamnějších rolí zde hraje právě Tělocvičná jednota Sokol Turnov. V současnosti má úctyhodných 600 členů včetně stolních tenistů a turistů.
Stejně jako Česká obec sokolská, i sokolové v Turnově letos slaví 150. výročí od svého vzniku. Turnovská jednota vznikla jen několik týdnů po té pražské. První tělocvičnou sokolů v Turnově byla zahrada hostince Václav Šuberta, postupně se cvičilo i v hostincích U Koubusů, U města Petrohradu v Hluboké ulici nebo u České koruny na náměstí. To však nestačilo překotnému rozvoji a oblibě, a tak v roce 1884 byl dán první podnět na uspořádání finanční sbírky pro stavbu Sokolovny. Slavnostní otevření jedné z prvních deseti Sokoloven v zemi se v Turnově uskutečnilo 28. května 1898. O deset let později přibyly sochy na průčelí budovy a v roce 1932 pomník zakladatele Sokola M. Tyrše.
Po otevření Sokolovny ve Skálově ulici přišla zlatá éra. Konaly se tu sjezdy, byla zde krajinská výstava v roce 1925, plesy, srazy spolků, šibřinky, vystoupení sboru Antonín Dvořák s významnými interprety, sídlo župy ad. A samozřejmě se zde každý den cvičilo… Bohužel v roce 1941 došlo k rozpuštění Sokola a po několika optimistických poválečných letech byla organizace v roce 1952 definitivně nucena ukončit činnost. Ta byla obnovena až v roce 1990. Díky přispění nadace B. J. Horáčka, města a ministerstva školství byly nedávno zrekonstruovány střecha a fasáda budovy.
PROGRAM KRAJSKÉHO SOKOLSKÉHO SLETU, TURNOV, NEDĚLE 10. ČERVNA 2012
Předprogram – vystoupení mažoretek 13.40 – 13.50 hodin
Program:
14.00 – postupný nástup cvičenců na plochu, nástup vlajkové čety, hymna, přivítání a zahájení sletu
14.20 – skladba „Jen pro ten dnešní den“
14.30 – skladba „Muzikantova písnička“
14.37 – skladba „Návštěvníci“
14.46 – skladba „Nebe nad hlavou“
14.54 – skladba „Jonatán“
15.05 – skladba „Dávej, ber“
15.12 – skladba „Člověče, nezlob se“
15.20 – skladba „Kontrasty“
15.32 – skladba „Aerobik“
15.34 – skladba „Ať žijí duchové“
15.36 – skladba „Česká suita“
15.50 – skladba „Chlapáci“
16.02 – závěrečný ceremoniál
16.15 – předpokládaný konec
Skladby budou cvičenci trénovat na ploše stadionu v pátek a v sobotu, víkendovou všesokolskou akci doplní také doprovodné společenské programy, volejbalový turnaj a akce pro turisty.