NOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY NABÍDNOU PRO TURNOVSKO SPOUSTU NOVINEK, KAŽDOU HODINU POJEDE AUTOBUS DO PRAHY, ZMĚNY NA ŽELEZNICI DO JIČÍNA

0

V neděli 12. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny. Kompletní souhrn změn v rámci Libereckého kraje je uveden na webu www.iidol.cz, v sekci Jízdní řády/Připravované změny.
Nové jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit i v knižní podobě. I v letošním roce je vydáván společný JŘ pro celý kraj. Prodejní cena je 30 Kč a k zakoupení bude v Zákaznickém centru IDOL, informačních centrech dopravců a kontaktních místech vybraných měst, ale také přímo v autobusech u řidiče či u některých prodejců knih.

ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA V ROCE 2022 Z POHLEDU TURNOVSKA
K nejvýznamnější změně na železnici v Libereckém kraji dojde na trati č. 041 z Turnova přes Jičín do Hradce Králové. Bude zde zaveden dlouho připravovaný nový dopravní koncept s úpravou všech vlaků přibližně o hodinu. Důvodem je s Královéhradeckým krajem koordinované urychlení dopravy a zlepšení přestupních vazeb v oblasti Jičínska. Dnešní přípoje v Jičíně budou zachovány. V Turnově spoje jedoucí od Jičína budou nově navazovat na rychlíky do Liberce. V opačném směru bude návaznost obdobná. K podstatnému zrychlení vlaků dojde při delších cestách od Hradce Králové přes Ostroměř a Jičín směrem k Turnovu a zejména mezi Jičínem a Nymburkem. Dále bude mezi Turnovem a Jičínem rozšířen provoz vlaků v letní sezoně, kdy téměř dvojnásobný počet spojů utvoří hodinový interval odpovídající zde převažující turistické poptávce.

V návaznosti na nový jízdní řád trati Turnov – Jičín i zvyšující se zájem turistů a vodáků v údolí Jizery mezi Turnovem a Spálovem bude upravena nabídka posilových turistických spojů o letních víkendech. Namísto do Rovenska p. T. pojede z Liberce dopolední posilový vlak přes Turnov, Malou Skálu a Železný Brod do Spálova a v podvečer zpět. Během dne bude posilová souprava ve dvouhodinovém intervalu projíždět údolím Jizery mezi Spálovem a Turnovem, které současně propojí se sychrovským zámkem (stanice Sychrov).
Na trati č. 046 ve směru Lomnice nad Popelkou – Stará Paka pojedou vlaky o několik minut později. Tím bude zkrácena přestupní doba ve Staré Pace. České dráhy znovu převezmou veškerý provoz na trati Stará Paka – Lomnice n. P. Na trať se dočasně vrátí dříve známé vlakové soupravy (řady 810 a 843). Ty budou v dalších letech postupně nahrazovány modernějšími vozidly.
Dopravce ARRIVA vlaky bude ze Staré Paky namísto Lomnice nad Popelkou obsluhovat osobní vlaky do Jaroměře, kam se prodlouží linka L3 z Liberce.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA V ROCE 2022 Z POHLEDU TURNOVSKA
Nejvýznamnější změnou bude výrazné posílení na trase z Turnova do Prahy. Mezi Prahou a Turnovem bude díky spolupráci Libereckého, Středočeského kraje a Prahy zajištěno celodenní a celotýdenní ucelené spojení zhruba každou hodinu, a to prostřednictvím linek:
700 Praha – Mladá Boleslav – Turnov – Železný Brod – Tanvald – Harrachov
720 Praha – Mladá Boleslav – Turnov – Železný Brod – Semily – Vysoké n. Jiz. – Rokytnice n. Jiz.
730 Praha – Mladá Boleslav – Turnov – Semily – Jilemnice – Vítkovice, Horní Mísečky
V důsledku nové koncepce se zlepší také spojení Semil s Prahou. Možnosti spojení se rozšíří také do významného turistického centra Horní Mísečky.
V okrajových časech (brzy ráno do Prahy, v noci z Prahy) nabídne spojení s Turnovem také linka 345.
Linky 345, 700, 720 a 730 budou integrovány do IDS IDOL i PID.
Další možnosti spojení mezi Turnovem a Prahou pak nabídnou expresní spoje linek 190, 900 a 905.

V oblasti mezikrajské dopravy dojde ke zlepšení také na regionálních linkách. Lepšího propojení se tak dočkají také obce v relacích:
* Mnichovo Hradiště – Turnov (linka 717)
* Mnichovo Hradiště – Český Dub (linky 721 a 722, kde linka 722 nahradí stávající linky končící na hranicích krajů a nabídne nová přímá spojení)

Turistické linky
V některých částech regionu Liberecký kraj objednává i sezonní posilové linky. Například se jedná o tyto spoje:
* Jablonec n. Nis. – Malá Skála – Rakousy – Turnov (sezonní spoje linky 342 vč. přepravy kol);
* Jablonec n. Nis. – Frýdštejn – Turnov (celoročně linka 341, v létě cyklobus 395);
* Cyklobusy v Českém ráji:
– linka 391: Turnov – Vyskeř – Hrubá Skála – Troskovice – Holín, Prachov (Prachovské skály) – Jičín;
– linka 392: Liberec – Turnov – Vyskeř – Libošovice, Podkost (hrad Kost) – Sobotka;
– linka 591: Semily – Chuchelna, Kozákov – Karlovice – Rovensko p.Tr. – Troskovice, Tachov, Trosky – Troskovice.

TARIF IDOL
Tarif integrovaného dopravního systému IDOL, který se veřejnosti prezentuje pod názvem Integrovaná doprava Libereckého kraje, platí v drtivé většině autobusových spojů, v městské dopravě a ve vlacích (včetně rychlíků) na celém území Libereckého kraje s významným přesahem do sousedních regionů a návazností na další integrované systémy.
Tím, že se již několik let po sobě rozvíjí počet dopravců působících v Libereckém kraji, je pro cestující integrovaná doprava jistotou, které při cestách postačí zpravidla jeden jízdní doklad napříč krajem a nezřídka ještě dále.
V průběhu roku 2021 probíhala intenzivní příprava se sousedními integrovanými systémy ohledně mezikrajské tarifní spolupráce. Dojde k posunu dopravního, ale i tarifního propojení se Středočeským krajem, a to na velmi významné úrovni:
* Změna se dotkne zejména autobusových linek v relaci Praha – Mladá Boleslav – Turnov s následným pokračováním do Jizerských hor a Krkonoš. Nová nabídka spojení se týká také Liberce a Jablonce nad Nisou.
* Mladou Boleslav spojí v IDOL také železniční linky na tratích 070 od Turnova a 080 od České Lípy. Provoz zde zajišťují všichni tři železniční dopravci působící v LK.
* Také tarif Pražské integrované dopravy (PID) rozšíří svou územní platnost do Libereckého kraje. Mezi Mladou Boleslaví a Turnovem, res. Starými Splavy, bude na vybraných linkách platit překryv tarifů obou integrovaných systémů. Nad rámec mimo toto území pak tarif lomený.
* Nejvíce z tarifního propojení bude těžit cestující, kterému se rozšíří možnost koupě jedné jízdenky podle tarifu, který mu umožní cestování do poměrně významné hloubky sousedního kraje.

Kompletní znění Tarifu IDOL a smluvních přepravních podmínek je k dispozici na webové stránce www.iidol.cz/jizdenky, ceny všech druhů jízdenek lze snadno zjistit z tarifního počítadla na www.iidol.cz/pocitadlo.

Centrální dispečink IDOL je pro všechny cestující k dispozici denně od 4.00 do 24.00 hodin na telefonním čísle 704 702 000. Cestující veřejnost má prostřednictvím internetových stránek https://www.mpvnet.cz možnost získat informace o aktuálních odjezdech ze všech zastávek v rámci Libereckého kraje, polohách spojů, mimořádnostech v dopravě atd. Dispečeři zároveň využívají možnosti informování cestujících na případné uzavírky, zpoždění, dopravní komplikace prostřednictvím zastávkového informačního systému. Nedílnou součástí dispečinku je napojení na Národní dopravní informační centrum, které dispečerům zasílá upozornění týkající se dopravních komplikací.
Od začátku roku 2021 se na centrální dispečink telefonicky obrátilo 10 111 volajících. Viz www.iidol.cz.

(TvA s využitím TZ Korid LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.