TURNOVSKO MÁ NOVOU DOMINANTU

0

Unikátní věžový vodojem v Ohrazenicích byl ve středu 23. října slavnostně předán veřejnosti. Stavba probíhala v rámci projektu „Odstranění manganu z vodovodní sítě Turnovska“, vodohospodáři slibují kvalitnější pitnou vodu ve městě a v okolních obcích. Lidé ze širokého okolí mohou dílo obdivovat, a to nejen z dálky. Vodojem bude příležitostně sloužit i jako rozhledna a místo, pro představení některých průmyslových firem ve městě. Investorem díla bylo Vodohospodářské sdružení Turnov.

Snímek ze slavnostního ukončení stavby – pozvaní hosté

…první návštěvníci

Generální zhotovitelem projektu včetně dodávky technologie byla společnost VHS stavby, a. s. „Byl to technicky velmi náročný projekt, ale opět nás posunul dále a obohatil nás o nové zkušenosti. Právě výška a rozměr kopule, která má v průměru osm metrů, byly pro stavební práce náročnější a vyžádaly si specialisty i těžkou stavební techniku,“ uvedl Radomír Frühauf, vedoucí střediska Sever. Dodal, že nejtěžším momentem v projektu bylo dopravení betonových sloupů na místo stavby a jejich zdvižení v prvním roce výstavby. A ve druhém roce to pak bylo vyzdvižení obří kopule. To se odehrálo letos v červnu. Poté se pracovalo na opláštění stavby a dokončovacích pracích v areálu vodojemů.

Projekt byl rozdělen do tří částí. První část stavebních prací tvořila rekonstrukce dvou stávajících zemních vodojemů (2 x 300 m³ a 1000 m³). Druhou částí stavby bylo vybudování 3,9 kilometrů dlouhého přivaděče pitné vody včetně rozvodné sítě vodovodů v průmyslovém areálu Vesecko. Třetí částí pak byla výstavba zcela nového věžového vodojemu. Ten je vysoký necelých 30 metrů a díky svému vzhledu připomíná fotbalovou trofej. Zásobník na vodu ve tvaru kopule o objemu 150 tisíc litrů je usazen ve výšce necelých 23 metrů mezi šesti železobetonovými pilíři. Celková stavba je o trochu větší než turnovská radnice, a tak ji mohou lidé vidět i z větší dálky. Ve večerních hodinách je vodojem nasvícen. Zajímavostí projektu je také skutečnost, že se na konečném a velmi atraktivním vzhledu podílela široká veřejnost včetně mnoha dětí formou ankety pořádané při slavnostním otevření Vodovodní stezky v Turnově.

Vršek kopule

Investorem tohoto rozsáhlého stavebního díla je Vodohospodářské sdružení Turnov. To hradilo náklady, které se dostaly na celkem 75 milionů korun (včetně přípravných prací inženýrské činnosti a majetkových výkupů), z několika významných zdrojů. Částka 28 milionů korun byla hrazena z evropských a národních zdrojů z prostředků Operačního programu Životní prostředí, a to prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. Na projekt významně přispěl Liberecký kraj částkou 8 milionů korun, město Turnov částkou 11 milionů korun Kč a obec Ohrazenice částkou 2 miliony korun. Zbylou část pak hradil právě investor.
„Šlo o jednu z nejnáročnějších staveb naší historie. Byly to vlastně čtyři stavby v jedné. Odstranili jsme mangan z vodovodní sítě, obnovili centrální vodojemy v Ohrazenicích, přivedli nové vodovody do průmyslové zóny a jako třešničku na dortu jsme současně zvládli postavit nádherný věžový vodojem. Nebýt spojení mnoha dotací, tak by takové dílo nikdy nemohlo vzniknout. Jsem přesvědčen, že právě souběh více dotací spojený s mimořádnými přínosy akce dokázaly společně posunout původně vodárenské dílo ještě o pomyslnou úroveň výše a učinit z něj významné celospolečenské dílo. Vážíme si všech, kteří jakkoliv pomohli k jeho úspěšnému završení, ale i těch, kteří nám alespoň v díle nebránili a neházeli nám klacky pod nohy,“ řekl Milan Hejduk, ředitel svazku Vodohospodářské sdružení Turnov.

Jak při slavnostním ukončení stavby uvedl starosta Ohrazenic František Novák, obec se může pyšnit dílem, jakých není v republice mnoho. Především věžák, jak místní vodojemu říkají, je podle starosty ukázkou zdařilé investiční akce Vodohospodářského sdružení Turnov. „Většina vodohospodářských staveb je ukryta pod zemí, tady máme názornou ukázku toho, kam vlastně také směřují peníze vybrané z vodného a stočného,“ doplnil starosta.

Děti z ohrazenické základní školy

Tomáš Hocke, starosta Turnova, ocenil především estetickou kvalitu věžového vodojemu. Jak poznamenal, je rád, že i mezi industriálními stavbami lze nalézt takového skvosty. Pro Turnov je důležitá i další část projektu, a sice zásobování průmyslové zóny Vesecko pitnou vodou.
Jak připomněl hejtman Martin Půta, při cestě po dálnici z Prahy jsou prvním symbolem Libereckého kraje opravený všeňský kostel, zámek a pivovar ve Svijanech a nyní i vodojem v Ohrazenicích.
Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman poděkoval všem zúčastněným na zdárném provedení díla, podle něho je nový vodojem vyloženě ukázkovou stavbou. Slovy chvály nešetřil ani generální ředitel SčVK David Votava, podle kterého je jedno z témat současnosti zásobování obyvatel pitnou vodou a vodojem v Ohrazenicích je jednou z nejnázornějších učebních pomůcek pro děti k tomuto tématu, které v České republice máme.
„Jsem rád, že jsme tento výjimečný projekt úspěšně dokončili. Děkuji svému týmu i všem dodavatelům, kteří se na tomto díle s námi podíleli. Bylo to velmi náročné, ale dílo stojí za to a věřím, že bude spolehlivě dodávat pitnou vodu pro občany regionu a do průmyslových firem na Vesecku, které zaměstnávají stovky pracovníků,“ řekl závěrem Martin Žagan, výkonný ředitel firmy VHS stavby.

(TvA s využitím TZ VHS Stavby, a. s.)

VĚŽOVÝ VODOJEM V OHRAZENICÍCH
Stavba v rámci akce „Odstranění manganu z vodovodní sítě Turnovska“.
Investor: Vodohospodářské sdružení Turnov, dobrovolný svazek obcí.
Generální zhotovitel: VHS stavby, a. s., Jihlava.
Projektanti: Radek Hnát – VAK PROJEKT, Turnov, Profes projekt, Turnov – Ing. Petr Chval, Civil Engineering, Rovensko pod Troskami – Ing. Tomáš Bláha.
Architektura věžového vodojemu – In. Point s r. o., Praha – Ing. arch. Zdeněk Sláma, Ing. arch. Robert Wild
Výstavba: únor 2018 – srpen 2019.
Provozovatel vodovodu a kanalizace: SčVK Teplice, oblastní závod Turnov.
Spolufinancující subjekty: SFŽP ČR – Operační program Životní prostředí, Liberecký kraj, město Turnov, obec Ohrazenice.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.