I v tomto školním roce se snaží vedení SUPŠ a VOŠ Turnov zajistit získávání zkušeností svých žáků v zahraničí. Tentokrát nás oslovil představitel společnosti IFRAM z Francie, abychom se pokusili vybrat žáka z řad uměleckých kovářů, který by v rámci grantu, tedy na náklady této společnosti, vycestoval na několik dní do Francie a tam prezentoval jak školu, tak svou vlastní práci. Nezaváhali jsme ani na okamžik, poslali zpět kladnou odpověď a začali vymýšlet koho, s čím a jak do Francie pošleme.
Nakonec jsme vybrali žáka 4. ročníku Nikolu Mojsla, který je nejen jedním z nejšikovnějších v oboru uměleckého kovářství, ale má také zkušenosti s cestami do zahraničí a hlavně odvahu vydat se na dalekou cestu sám, sám si vše zajistit, sám prezentovat svou školu. Přípravy byly hektické, ale nakonec se vše podařilo. Nikola odjel vlakem, obtěžkán alespoň několika školními pracemi a propagačními materiály. V Paříži ho čekal na nádraží sám organizátor akce, pan Éric Quentin, a od té chvíle ho převzal pod svá ochranná křídla. Po příjezdu, plný nadšení, mi Nikola přišel podat zprávu:
„Celá akce proběhla v krásných říjnových dnech v nádherném prostředí zámku Seine – Maritime v městě Eu v Normandii. Jednalo se o výstavu prací a sympozium s názvem FEAVRE 2011 v rámci 5. evropského salonu uměleckých řemesel v kovu. Akci pořádala francouzská organizace, sdružující výtvarníky a řemeslníky pod názvem IFRAM. Přivítali mě velmi sympatičtí organizátoři. Vystavovali zde výtvarníci z různých oborů a několika zemí, vedle Francouzů to byli Norové, Němci, Ukrajinci a jeden kovář z Austrálie. K vidění byly výborné šperky, některé zajímavé plastiky a především nový design. Byl jsem tam jediný student a o naši školu i mé práce tam byl velký zájem. V průběhu sympozia jsem se podílel na restaurování zámecké brány a vytváření dekorace na kovaný stůl spolu s ostatními zúčastněnými kováři. Zároveň jsem zde dostal zdarma k dispozici stánek, ve kterém jsem prezentoval naši školu. Bylo o mě dobře postaráno, od ubytování přes stravování až po prohlídku Paříže po ukončení sympozia. Navíc bylo po celou dobu nádherné počasí. Celou akci jsem si neskutečně užil, poznal jsem tam celou řadu skvělých umělců, navázal hodně kontaktů, poměrně dobře jsem se za těch pár dní rozmluvil anglicky. Byla to pro mě skvělá zkušenost…“
Máme radost, že o naší škole se stále ve světě ví, že je zájem s námi spolupracovat a že můžeme své žáky vysílat do různých částí Evropy, aby se takzvaně otrkali. Však ono jim to neuškodí, naopak.
Nikola Mojsl a Jana Rulcová, ředitelka školy
www.ifram.fr ; www.sups.info