PŘÍŠOVICKÁ MLÉKÁRNA JDE DO DRAŽBY

0

Rozsáhlý areál mlékárny v Příšovicích v Libereckém kraji dostane nového majitele. Alespoň v to doufá vlastník mlékárny a její věřitelé, kteří společně podali návrh na zahájení insolvenčního řízení. Výrobu zastavila mlékárna loni v listopadu. Dobrovolná dražba se bude konat 26. září. Vyvolávací cena mlékárny je 35 milionů korun. „Závazky mlékárny převyšují hodnotu majetku společnosti Plastcom, která je majitelem objektu. Nový vlastník se jistě najde. Mlékárna se totiž může pochlubit moderním provozem, do kterého bylo nedávno investováno 150 milionů korun a který je zásluhou profesionální činnosti insolvenčního správce udržován ve výborném provozuschopném stavu,“ říká Milan Kremel, obchodní ředitel dražební společnosti Clanroy. Dobrovolná dražba se uskuteční 26. září v 10 hodin v budově Portheimka center v Praze 5.

O úpadku majitele mlékárny rozhodl soud loni v prosinci a na jeho majetek vyhlásil konkurs. Vzhledem k nejnižšímu podání se může jednat o zajímavou investiční příležitost. „Nejnižší podání činí 35 milionů korun a dražební jistota představuje 3,5 milionu korun. Minimální příhoz je 50 tisíc korun,“ upřesňuje Tomáš Doubrava, analytik majetkoprávních vztahů dražební společnosti Clanroy.

n201209101415_oso_40_012_prisoviceMlékárna společnosti Plastcom je v tuto chvíli posledním mlékárenským podnikem v Libereckém kraji. Ten byl v minulosti vyhlášený mlékárenstvím. V této oblasti byly ještě další dva velké provozy tohoto typu – v Liberci a České Lípě, které ale zkrachovaly už v 90. letech. Kvůli zpřísnění norem po vstupu České republiky do Evropské unie pak výrobu zastavily také další menší firmy jako sýrárna ve Velkém Valtinově nebo v Rovensku pod Troskami, které nechtěly investovat miliony do úpravy technologií. V Příšovicích ale k náročné modernizaci celého provozu došlo. Investice pomohla mlékárně obnovit a vyměnit veškerou zastaralou technologii. „Nový vlastník tak získá moderní mlékárenský provoz v Příšovicích za velice výhodnou cenu. Navíc se jedná o tradiční mlékárnu, výrobky mají dosud dobrý zvuk mezi jednotlivými zákazníky,“ uzavírá Milan Kremel.

Historie mlékárny Příšovice
n201209101415_oso_41_012_prisoviceMlékárna byla založena již v roce 1903 jako jedna z prvních družstevních mlékáren v severních Čechách. Po roce 1953 byla znárodněna a začleněna do krajských podniků. Mezi výrobky nabyly většího významu tvrdé i měkké sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí i šlehačka. V roce 1996 samostatnou výrobu obnovila pražská rodinná společnost PLASTCOM, akciová společnost.  Mlékárna denně zpracovávala kolem 70 tisíc litrů mléka. Nosným výrobním artiklem byly tvrdé sýry Eidam, které tvořily 75 procent výroby. Podnik vyráběl i goudu nebo sýry typu ementál a tvrdé sýry s příchutěmi. Kapacita zpracování mléka je maximálně do 100 tisíc litrů denně a z tohoto množství mléka se vyrobí okolo devíti tun sýra, čtyři tuny másla a vyprodukuje se 90 tisíc litrů syrovátky a čtyři tisíce litrů podmáslí. Část produkce představovaly i tvaroh a zakysané jogurtové nápoje, a to i v biokvalitě. Mlékárna dodávala do obchodních řetězců a měla dvě vlastní podnikové prodejny. V roce 2008 investoval podnik do modernizace provozu 150 milionů korun, přispěly na to i evropské fondy.
Ještě v roce 2009 uskutečnila firma zakázky za 257 milionů korun a skončila v mírném zisku. Předloňské hospodaření už skončilo ztrátou přes 12 milionů korun a podnik se dostal do platební neschopnosti. Závazky z předchozího období ale nebudou nového vlastníka zatěžovat. Vydraží moderní provoz za jistě zajímavou cenu.

Šárka Kuželová
press@clanroy.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.