VÍTE, KDO BYL TROZKOLEZEC?

0

Vysvětlení najdete v čísle 4/2021 vlastivědného sborníku Od Ještěda k Troskám (OJKT), které vyšlo ještě před svátky. Autor stejnojmenného článku, mladoboleslavský historik PhDr. Ladislav Futtera, se v něm zabývá postavou troskovického nádeníka a doškáře Josefa Zemana, který na počátku 20. století pro pobavení turistů a návštěvníků hradu vylézal na takřka nepřístupnou věž Pannu, a dokonce zde předváděl akrobatické prvky. Stejný autor se na základě novinových zpráv vyjadřuje také k otázce utonutí prince Kamila Rohana. Uvádí na pravou míru některé tradičně přejímané informace, jež jste si mohli přečíst v minulém čísle OJKT.

V rámci seriálu představujícího obce našeho regionu přináší sborník velmi čtivý text o Přepeřích u Turnova z pera Mgr. Pavla Jakubce, ředitele okresního archivu v Semilech. Pracovník muzea v Železném Brodě Mgr. David Řeřicha se ve své studii věnuje životu a dílu dr. Josefa Kalfuse. Tento železnobrodský rodák, finančník a politik zastával post ministra financí jak v době první republiky, tak také po Mnichovu i v době protektorátu. Byl zapojen do protifašistického odboje, přesto po válce prožíval nelehké chvíle.
Milovníky přírody jistě zaujme článek Ing. Mileny Roudné o památných stromech rostoucích v lesích Českého ráje, např. u Maníkovic, u rybníka Oběšenec či v žehrovské oboře. Mnichovohradišťsko se připomíná historií Budovcova pomníku a výstavou děl Josefa Marka. Vedle těchto rozsáhlejších článků přináší sborník řadu dalších zajímavých textů a informací.

Časopis je v Turnově k dostání např. v knihovně na vlakovém nádraží (U Nádraží 1 296, Turnov II), trafice U Vildy (ulice Skálova, Turnov I), v Papírnictví Zaml (Havlíčkovo náměstí 32, Turnov I) či v knihkupectví M. Bartůňka (5. května 704, Turnov I). Cena jednoho čísla je stále jen 50 Kč.
Jana Dumková

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.