TURNOVSKÉ KOSTELY SE OTEVŘOU NA VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ BOHOSLUŽBY

0

Krásné interiéry turnovských kostelů se otevřou při vánočních a novoročních katolických bohoslužbách. V této době do kostelů přichází více lidí, než bývá běžné. Jedná se také o výjimečnou příležitost, jak se do kostela vůbec podívat. A například interiér Chrámu P. Marie je opravdovým skvostem. Svojí monumentálností patří tento turnovský kostel k jedněm z nejkrásnějších a nejoriginálnějších široko daleko. Mimo pravidelné bohoslužby v týdnu ale není prakticky možnost, jak se dovnitř podívat, a třeba jen chvíli posedět, srovnat myšlenky a najít kýžený klid. Tuto skutečnost v Turnově kritizují lidé již dlouhé roky. Neúspěšně se o změnu snaží již několikeré vedení města.

Naposledy přišlo toto téma na přetřes na veřejném prosincovém zasedání zastupitelů. Zastupitel Michal Loukota považuje za ostudu, že například kostel sv. Františka na náměstí zůstal opět uzavřený i při vánočních trzích, které se konaly v jeho bezprostřední blízkosti. Stejně je tomu i v průběhu roku. Do města přijíždějí turisté a narážejí na zavřené dveře. V minulosti tuto skutečnost kritizoval i zastupitel Michal Kříž, který se problematikou cestovního ruchu zabývá, a další. Starosta Tomáš Hocke slíbil opět s panem vikářem jednat a případně jednat i s jeho nadřízenými.

Z veřejného rozpočtu je každoročně na opravu kostelů přispíváno, díky tomu byl mj. opraven právě i interiér zmíněného kostela P. Marie. Už proto by bylo vhodné kostely otevřít i mimo bohoslužby. I tehdy totiž mohou posloužit věřícím, hledajícím i lidem v nouzi, jak to v minulosti bývalo! Církevní představitelé mají obavy především z trestné činnosti. Otevřený kostel může lákat zloděje. To může být pravda. Přesto jsou v regionu místa, kde je kostel i přes toto „riziko“ celoročně otevřen. Například kostel sv. Jakuba na náměstí v Jičíně… (pch)

VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ BOHOSLUŽBY V TURNOVĚ
* 24.12. – Štědrý den: 16.00 hodin, kostel sv. Mikuláše – Štědrovečerní mše
* 25.12. – Slavnost Narození Páně: 10.00 hodin – kostel Narození P. Marie, 15.00 hodin – kostel sv. Jiří v Jenišovicích, 18.00 hodin – kostel sv. Mikuláše
* 26.12. – sv. Štěpána: 14.00 hodin – kaple sv. Václava na Bukovině, 18.00 hodin – kaple P. Marie v Mašově
* 30.12. – svátek Svaté rodiny: 18.00 hodin – kostel sv. Mikuláše
* 31.12. – 18.00 hodin – kostel sv. Mikuláše
* 1.1. – Slavnost Matky Boží P. Marie: 10.00 hodin – kostel Narození P. Marie, 15.00 hodin – kostel sv. Jiří v Jenišovicích, 18.00 hodin – kostel sv. Mikuláše
(Zdroj: Vikariát Turnov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.