TRADIČNÍ KACANOVSKÝ FESTIVAL LETOS JINAK

0

V uplynulých deseti letech pořádalo občanské sdružení Radosti na louce pod Tibetským altánkem v Kacanovech už desetkrát happeningy, upozorňující na nedodržování lidských práv v Tibetu. Výtěžky z těchto akcí putovaly jako příspěvky na školní vzdělání jednoho tibetského chlapce. Letos se spolek Radosti rozhodl uspořádat jedenáctý ročník této akce trochu odlišným způsobem a s jiným zaměřením.

* Čím bude akce letos jiná, se ptáme Jana Randáka, který obsahový záměr FESTIVALU SVOBODY NEJEN PRO TIBET navrhl:

1. května 2009 tibetskou vlajku na altánku v Kacanovech vztyčili samotní mniši…

Deset let jsme pořádali Den pro svobodný Tibet a z výtěžků sponzorovali vzdělání tibetskému chlapci Rabgyalovi, deset let jsme se snažili lidi inspirovat k přemýšlení o tom, jak se máme dobře, ale jak to jinde není samozřejmost.
Dnes se zamýšlíme nad tím, co jsme prošvihli, když se v naší vlastní zemi přijímají zákony, které omezují a komplikují komunitní život a občanskou společnost a útočí na svobodu jednotlivce ve prospěch celku! Narážím třeba na zákazy kouření, zákon o nočním klidu apod. Myslím si, že demokracie je zrádná v tom, že se můžeme svobodně a naprosto demokraticky provolit až k diktátorovi!
Naším cílem tedy je vyvolat společenskou diskuzi a přimět co nejvíce lidí a především naše děti, abychom nebyli mlčící většinou, protože pak budou za nás rozhodovat ti, kteří mají jasno.

* Kromě hudebního a zábavného programu bude mít tato akce letos i diskuzní vstupy. Přiblížila nám je další z organizátorů Iveta Melíšková:
Na náš festival jsme pozvali několik zajímavých hostů, kteří vyšli vstříc naší výzvě nám říci něco zajímavého k problematice svobody a demokracie. Aleš Jaluška, kněz Církve československé husitské, bude hovořit o svém pobytu v Tibetu a jak je možné takovou zkušenost využít pro ochranu svobody u nás. S ohledem na různá omezení z poslední doby se pobavíme o přednostech občanské společnosti, a proč vnímáme komunitní život jako významný faktor na podporu svobody. Pozvaný senátor – novinář, válečný reportér, spisovatel a antikomunista Jaromír Štětina bohužel pravděpodobně nedorazí – je v zahraničí. Pro připomenutí nedávných dob nesvobody jsme zařadili komentovanou projekci zajímavých fotografií Luboše Kotka, vystihující dnes možná nepředstavitelné scény z komunistického režimu. Moderátorkou této pestré akce bude Veronika Sedláčková, kterou znáte z České televize i z Českého rozhlasu, kde připravuje živé rozhovory v publicistických pořadech.

Tibet v Kacanovech

* Hudební program FESTIVALU SVOBODY NEJEN PRO TIBET popisuje dramaturg Jan Bílý:
Festival zahájí Ruda Hancvencl svou třetí autorskou loutkárnou Robinson. Na ní naváže nechutně závisláckou písničkařinou o chlastu. Po něm uslyšíme kapelu Funny Grass, orientovanou na tradiční bluegrass a irskou muziku. V podvečer vystoupí The Boband, chlapík jenž provází Boba Dylana na jeho evropských koncertech. Další hudební program zaplní Janovec Jazz Band. Večer bude pokračovat vystoupením kacanovské kapely Ovčie Kiahne, která oslaví 11 let přežití. Vrcholem večera bude vystoupení kapely Zrní, v současnosti asi nejlepší muzika české nezávislé scény. Poté všichni muzikanti a organizátoři přislíbili účast u nočního táboráku!

A pořádající spolek Radosti ohlašuje i další aktivity: Pro dítka, která mají vstup volný, bude jistě zajímavé divadlo Rudy Hancvencla, ale také malování na obličej i tvorba mandal. Soutěžit budou zájemci i ve skládání slavných citátů o svobodě a demokracii. Bude zde k dispozici také prostor, aby každý mohl projevit svůj názor či připomínku.

Přijďte v sobotu 20. května do Kacanov poslouchat, bavit se a mluvit o věcech, které teď nemůžeme nechat jen tak!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.