SETKÁNÍ HOROLEZCŮ ANEB PÓVL V KACANOVECH

0

O prvním říjnovém víkendu proběhl v kacanovském kulturním domě POVL – setkání přátel lezení PO VLastním. Cílem bylo představit a podpořit tento tradiční styl lezení, který zejména v Hruboskalském skalním městě či v Příhrazích má svoji tradici. Obecně totiž sílí hlasy, že tato disciplína už pro „mainstream“ není zajímavá. Prý dnes lidé chtějí sportovní dobře zajištěné cesty. A je pravda, že těch kritických hlasů požadujících tzv. dojišťování lezeckých cest ve skalách je slyšet dost. Nejčastěji s dovětkem, že pískovcové lezení je pro pár adrenalinových „bezmozků, co si honěj ego“.

Vidíme to jinak. Je to komplexní činnost, která vyžaduje posilování nejen těla, ale i hlavy. Také to je hodně o trpělivosti a pokoře. Schopnosti reálně posoudit svoje možnosti. Těch aspektů je daleko víc. A je pravda, že zanedbání či ignorace něčeho z toho zpravidla velmi brzo dostane zpětnou vazbu. A ta v tomto sportu nemusí být příjemná.

Dojištěním by se ale pískovcové lezení zredukovalo na bezpečnou gymnastiku v přírodě. A to by nám přišla škoda. Setkání v Kacanovech navíc ukázalo, že těch lidí, co berou pískovcové lezení se vším všudy, není až zas tak málo. Byl to první ročník a sál byl plný spokojených lidí. Pro nás, organizátory, velká motivace a výzva na příště. Každopádně vznikla značka POVL a rádi bychom podporovali tento styl nejen jednou za rok „posezením u piva“. Uvidíme, co nám čas a finance dovolí.

Máte-li zájem o horolezectví a hlavně o lezení na pískovci, podívejte se občas na www.povl.cz . Tam se dozvíte, jak nám to jde.
Honza Obročník, honza.obrocnik@centrum.cz

Děkujeme sponzorům: Hanibal, ObrWorks, Saltic a Rohozec.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.