KNIŽNÍ TIPY NA VÁNOCE

0

Vánoce už se blíží a vy přemýšlíte, čím tento rok obdarovat vaše blízké? Jako univerzální nápad pro všechny věkové kategorie se nabízí kniha a my jako knihovnice vám můžeme zcela nezaujatě slíbit, že ta potěší 99,9 % vašich nejbližších. A v záplavě knižních novinek a hitů přinášíme pár zajímavých tipů:

Pozornosti by neměl uniknout nejnovější román pro ženy od velmi oblíbené autorky Táni Keleové-Vasilkové: Manželky po letech. Ze stejného žánru doporučujeme dobrodružný příběh s nádechem romantiky od Sandry Brown Ztraceni v divočině nebo historický román Ateliér Rosen: Modistky z Tržní uličky od Anne Jacobs. Fanoušky detektivek a thrillerů určitě potěší český autor František Niedl a jeho Plavba do nenávratna. Za zahraničních autorů se vysokému hodnocení těší Poslední opuštěná dívka americké spisovatelky Lisy Unger nebo Píseň mrtvých oblíbené britské autorky Graham Masterton.

Do velké obliby čtenářů se dostávají také autobiografie. Zejména pro starší generaci je bližší české prostředí, ze kterého vychází hned tři zajímavé novinky: Zadními vrátky od uznávaného herce a režiséra Jana Kačera, dále knížka Kulišárny Josefa Dvořáka, u které se skvěle pobavíte nebo rozhovory s aktuálně asi nejznámějším českým kriminalistou – Josef Mareš: Moje případy z 1. oddělení.

Co se týká menších čtenářů, pro správnou předvánoční přípravu doporučujeme hned dvě knihy: Jéžíšek od Hany Skálové a Sobík Popleta od Věry Hudáčkové Barochové, které nenásilnou formou přibližují naše vánoční svátky. Při psaní dopisu pro Ježíška poté radíme myslet například na hledací leporelo pro nejmenší Věž rytíře Harampáda od Benjamina Bécueho nebo pokračování oblíbené série o etiketě od Ladislava Špačka Dědečku vyprávěj o Vánocích, které zaručeně najde uplatnění nejen u těch nejmenších.

Všechny generace rovněž potěší krásně ilustrované pokračování úspěšného Bylinkáře od Moniky Golasovské Čechové – Tajemství staré zahrady. U starších (nejen dětských) čtenářů pak jistě bude slavit úspěch dobrodružný román od Davida Jana Žáka: Tleskač, přibližující stále oblíbený svět Jaroslava Foglara. Z fantasy žánru doporučujeme komiks Démon z lesů od Leigh Bardugo, jenž uvádí do dění bestsellerové série Griša. Pro příznivce Harryho Pottera byla také vydána dlouho očekávaná česká verze pátého dílu s ilustracemi Jima Kaye.
Pokud se bojíte argumentu obdarovaných: „Knížka je pro mě zbytečná, to já si ji raději půjčím v knihovně,“ nabízíme jednoduché řešení: Zakoupení našeho dárkového poukazu (nově ve vánoční edici) a darování tak celé knihovny po dobu jednoho roku jak pro věrné, tak pro nové čtenáře.

A ještě jeden tip na závěr: Nová kniha o historii Turnova, která vyšla v květnu, je jistě vhodným dárkem pro nejen každého obyvatele města…
Markéta Randáková a Adéla Prádlerová, Městská knihovna A. Marka, Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.