DRUHÝ PROSINCOVÝ TÝDEN NABÍZÍ NOVÉ CD Z ČESKÉHO RÁJE A VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ

0

Je sice zima a poměrně nevlídno, v úterý v podvečer se ale budete moci vrátit k letnímu zpěvu ptáků a koncertování žab. Zdeněk Mrkáček z CHKO Český ráj vydává natočené zvuky pěvců a dalších obyvatel našeho kraje na CD. Jinak bude i tento týden hlavně ve znamení předvánočního zpívání a adventu. Svůj koncert mají v Turnově oba největší pěvecké sbory, na sobotu 15. prosince je připravena pěkná řádka akcí, od Arboreta přes Valdštejn až po Vyskeř.

Program městského kina Bia Ráj v Turnově, v Žižkově ulici:
► Ve středu 12. prosince od 17 hodin kino promítá český film VRATNÉ LAHVE. Od 20 hodin se můžete přijít podívat na americký horor SAW 4.
► Ve čtvrtek 13. a v pátek 14. prosince kino od 20 hodin hraje americký thriller INVAZE.
► V sobotu 15. prosince od 20 hodin a v neděli 16. prosince od 17.30 hodin kino promítá americký horor POKOJ 1408.
► Ve středu 19. prosince od 20 hodin kino hraje americký (ekologický) dokument NEPŘÍJEMNÁ PRAVDA.

Nabídka trvalá:
► Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).
► Strom splněných přání. Až do 20. prosince můžete splnit přání dětí z dětských domovů. V restauraci naproti turnovskému muzeu si u paní Páralové můžete vyzvednout přáníčka, která napsaly děti v dětských domovech. Jedno z nich si vyberete a dárek jednoduše koupíte a zase přinesete do této restaurace. Paní Páralová dárky 20. prosince odveze na místo určení, aby na Štědrý den večer pod stromečkem našly své adresáty.
► Až do 15. prosince v Městském informačním středisku na náměstí Českého ráje v Turnově funguje JEŽÍŠKOVA VÁNOČNÍ POŠTA. Děti, ale i dospělí, budou moci poslat dopis Ježíškovi. Podrobnosti ZDE.

► V úterý 11. prosince od 17 hodin je v sále ZUŠ na turnovském náměstí Českého ráje křest nového cédéčka „HLASY PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE“. Zhruba hodinový záznam nahrál dr. Zdeněk Mrkáček a Pavel Barták ze Správy CHKO Český ráj. Posluchači uslyší hlasy ptáků, žab a dalších obyvatel našeho regionu, to vše na hudebním pozadí.

► V úterý 11. a ve středu 12. prosince se v ulicích Turnova uskuteční tradiční veřejná sbírka Pozvedněte slabé. Sbírku pořádaná Euroregion Nisa, fyzicky s ní v ulicích pomohou studenti Gymnázia Turnov, kteří budou vybírat s kasičkami na podporu Dětského centra v Turnově.

► Ve čtvrtek 13. prosince od 17 hodin je v turnovském městském divadle ADVENTNÍ KONCERT PRO SENIORY, na kterém vystoupí Pěvecký sbor Antonín Dvořák. Vstup zdarma.

► V pátek 14. prosince je od 19 hodin v turnovském divadle vánoční koncert pěveckého sboru MUSICA FORTUNA.

► V sobotu 15. prosince je od 10 hodin v turnovském divadle představení pro děti – VČELÍ MEDVÍDCI (Divadlo Věž Brno).

► V sobotu od 13 hodin připravilo Středisko ekologické výchovy Český ráj předvánoční setkání s vánoční atmosférou v arboretu Bukovina u Hrubé Skály. Na akci pod názvem „Vánoce, vánoce přicházejí“ si bude moci každý vyrobit ozdobné ptačí lojové krmítko nebo si zazpívat vánoční koledy.

► Od 14 hodin je v sobotu na Valdštejně VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ dívčího sborečku turnovského skautského střediska.

► Od 15 hodin je v sále SUPŠ v turnovské Skálově ulici VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ MAŽORETEK. Vystoupí mažoretky z Turnova, Kněžnic u Nymburka a Lomnice nad Popelkou.

► Od 16 hodin je v Hasičárně na Daliměřicích POSEZENÍ PŘI DECHOVCE.

► Od 16 hodin je v sobotu 15. prosince společné vánoční zpívání v kostele na Vyskři, vystoupí pěvecký spolek složený z amatérských zpěváků z okolních vsí. Jmenovitě: Karel Souček (Karlos), Barbora Fišerová, Filip Holba, Ivetka H. Melíšková, Dobromila Obročníková, Jana Obročníková, Hanka Římanová, Honza Bílý, Renda Močhuba. Polovina z dobrovolných finančních příspěvků od štědrých příchozích bude věnována kostelu na Vyskři a zvoničce ve Skalanech.

► Od 16.30 hodin je v kostele v Přáslavicích (Karlovice) adventní koncert turnovského pěveckého sboru CARMINA.

► V sobotu pořádá vánoční koncert i Obecní úřad Modřišice, který tímto zve veřejnost na 19. hodinu do Kulturního domu na Podháji. Průvodcem koncertu bude Jan Mrkvička a účinkují studenti teplické konzervatoře. Zazní vánoční koledy a díla: W. A. Mozarta, F. Schuberta, R. Korsakova, A. Dvořáka, L. Janáčka a dalších.

► V neděli 16. prosince je od 15 hodin adventní koncert v turnovském kostele sv. Mikuláše – EVE QUARTET PRAHA.

► V pondělí 17. prosince je od 19 hodin v turnovském Biu Ráj výroční koncert Kulturního centra a Hlasů a ohlasů Turnovska – LEONA MACHÁLKOVÁ A BAND.

► V úterý 18. prosince je od 14 hodin je ve Žluté ponorce v turnovské Husově ulici VÁNOČNÍ DÁRKOVÁ DÍLNA.

► Ve středu 19. prosince se od 9 do 16 koná Den otevřených dveří v právě dokončené stavbě kulturního domu Střelnice. Prohlídky začínají vždy každou celou hodinu.

► Od 16 hodin je ve středu ve Žluté ponorce v turnovské Husově ulici předvánoční vystoupení kroužku AMERICKÉHO STEPU a divadelního souboru Žlutá ponorka.

SPORT
► Sportovní hala TJ Turnov ve Skálově ulici:
– Sobota 15. prosince od 12.30 hodin Turnovská futsalová liga.
– Neděle 16. prosince od 12.30 hodin 2. liga žen ve florbale (hraje se turnajovým způsobem) za účasti TJ Turnov.
Lyžování na Kamenci v Jablonci nad Jizerou a na Šachtách ve Vysokém nad Jizerou. Přímo z Turnova jezdí SKIBUSY. Můžete jen o víkendu na celý den, nebo ve všední dny pouze na večerní lyžování. Ceny jsou opravdu příznivé, servis výborný. Odjezdy jsou z Turnova od zastávku „U masny“ a od nádraží ČD. Více ZDE.
► SKI CLUB TURNOV – lyžařská škola s mnohaletou tradicí pořádá nábor dětí do lyžařské školy pro rok 2008. Výcvik ve vlastním areálu Hluboká v Podještědí v lednových a únorových sobotách 2008. Věková hranice pro rok 2008 je narození v rozmezí let 1993 až 2001. Časový plán lekcí: 8.15 odjezd – 17 hodin příjezd. Doprava autobusem od turnovského nádraží (do areálu je to asi 2km od autobusu pěšky do kopce což někdy úsměvně prověří zdatnost dítěte). Počet lekcí šest, cena 1200 Kč. Vleky, doprava, pojištění, školné, vyhřátá chata v ceně. Podrobnější informace: Roubíčková Lenka, tel. 723 157 966.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední pauzou 12 -13 hodin.
Až do 15. února je v galerii muzea výstava zhruba 70 historických kočárků „Hajej, nynej děťátko“ ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové.
n200712021154_vakci_107_07_skloAž do konce prosince je ve výstavním sále muzea ve III. patře výstava prací turnovského sklářského výtvarníka Tomáše Málka a jeho spolupracovníků. V turnovské dílně Tomáše Málka vznikají plastiky do hmotnosti až 80 kg a velikosti do jednoho metru. Návštěvníci výstavy v muzeu nahlédnou do zákulisí náročné práce, díky které se na svět dostávají díla mnoha známých výtvarníků. Vystaveny jsou i její výsledky, tj. asi 25 kusů skleněných plastik od mnoha českých i zahraničních umělců – např. Latchezara Boyadijeva, Richarda Čermáka, Evy Vlasákové, Ivany Šrámkové či Markéty Šílené. Nechybí ani ani vlastní práce Tomáše Málka a jeho blízkých spolupracovníků – Tomáše Flanderky a Ondřeje Košťála.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je vánoční výstava. Tentokrát nese název „Vánoce chystáme aneb aby všeho bylo dost“. Výstava v souvislosti se stálou expozicí podomácké výroby návštěvníkům přiblíží, jak vypadaly přípravy vánočních svátků, pohoštění pro hosty i jak vypadala adventní a vánoční kuchyně našich babiček a prababiček na velkém statku. Expozice je zpřístupněna od 1. do 30. prosince, statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin (24. – 26. 12. je zavřeno). Na Dlaskově statku se uskutečnilo již na 90 výstav, letos poprvé tu je také venkovní betlém.
► V Galerii Safír v muzeu je výstava fotografií z Bozkovských jeskyní (potrvá do 5. ledna 2008).
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí (Galerie U zlatého beránka) je výstava fotografií Otakara Kudrnáče (do 3. ledna 2008).
► V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je výstava fotografií Moniky Šilhánové – Tak jak vidím svět (potrvá do 3. ledna 2008).
► V galerii Compromis na turnovském náměstí Českého ráje je do 15. prosince výstava socha a reliéfů Olbrama Zoubka.
► Divadelní galerie turnovského městského divadla – výstava obrazů Martina Vencla.
► V turnovské městské knihovně je až do konce ledna výstava fotografií Jiřího Večerníka „Národní parky Kalifornie“, taktéž do konce ledna se do knihovny můžete přijít podívat na „Ilustrace Pověstí Eduarda Petišky“ – výstava ilustrací z dílny žáků Základní umělecké školy v Turnově, které vznikaly pod vedením akademické malířka Evy Mastníkové. Ilustrace byly vytvořeny v rámci roku spisovatele Eduarda Petišky a také Josefa Lady.

ZA HUMNY
► Semily. Od pátku 14. prosince do 18. ledna 2008 je ve Státním okresní archivu Semily výstava obrazů Jiřího Salaby. Vernisáž je v pátek 14. prosince od 17 hodin, účinkuje semilský pěvecký sbor dětí a mládeže JIZERKA, výstava je přístupná ve všední dny od 8 do 16 hodin, v pondělí a ve středu do 18 hodin.

OSTATNÍ
► Městský úřad v Turnově vydává koncem tohoto roku asi po 15 letech aktualizovanou nástěnnou tištěnou mapu čísel popisných. Měřítko 1:5000, rozměr 120 x 140 cm, cena – pouze papír 2.200 Kč, papír + laminace 2.700 Kč. Zájemci o zakoupení předejte požadavky na Odbor správní MěÚ ve Skálově ulici, Ing. Fišer, tel. 725 072 580, 481 366 818, z.fiser@mu.turnov.cz
► V pondělí 31. prosince 2007 nebude na MěÚ Turnov úřední den. Úředním dnem naopak bude čtvrtek 27. prosince, kdy si na MěÚ své věci budete moci vyřídit v době od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin.
► Městská knihovna Antonína Marka v Jeronýmově ulici upozorňuje na změny v půjčovní době. Knihovna v hlavní budově bude zavřena na Silvestra 31. prosince a na Nový rok, pobočka v Turnově II. bude naposledy otevřena v roce 2007 ve čtvrtek 20. prosince a opět se na čtenáře bude těšit ve čtvrtek 3. ledna 2008. Ostatní pobočky budou mezi svátky uzavřeny a opět zahajují svůj provoz v prvním lednovém týdnu roku 2008.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.