PŘEDSTAVUJEME: KČT SOKOL TURNOV – TURISTICKÝ ODDÍL MLÁDEŽE (TOM A MINITOM)

0

Víte, že turistický oddíl mládeže (TOM) byl v Turnově založen v roce 1969? V poněkud uvolněné době byl nakrátko obnoven Sokol i Junák a doba přála novým myšlenkám. S dětmi a mládeží se v klubu sice pracovalo už mnohem dříve (letní stanové tábory se konaly od roku 1946), ale spíše pod hlavičkou původního sokolského pobytu v přírodě a pozdějšího cvičení v následných tělovýchovných organizacích. Tak tedy v červenci 1969 se asi třicet dětí z obnoveného Sokola ve věku 8 – 15 let zúčastnilo prvního tábora TOM na Vydře u Antýglu na Šumavě, kde u zrodu oddílu stáli Mirek a Olina Ulmannovi, Milada Smutná, Radek a Jordánka Kučerovi, Standa Houser.

Během let se o víkendech podnikaly výpravy do bližšího i vzdálenějšího okolí, na lyžích, pěšky i na lodích, na chatu Bosna i pod stany. O prázdninách vše vrcholilo čtrnáctidenním stanovým, skoro vlastnoručně postaveným táborem, pokaždé v jiném koutě republiky a pokaždé s jinou dobrodružnou táborovou hrou. Za ty roky jsme vystřídali na čtyřicet tábořišť, tábor vedly desítky dalších dobrovolných vedoucích. Za všechny jmenujme alespoň Zdeňka Šmída nebo Vráťu Bivoje Tomáška, na jejichž „hlášky“ jejich „děti“ dodnes vzpomínají. V teenagerovském věku okolo 15 let „Tomíci“ opouštěli (tato tradice pokračuje dodnes) stálý tábor a vydávali se na puťáky, dnes se tomu říká treky. Zpočátku hlavně do slovenských hor – Roháčů, Nízkých Tater, Slovenského rudohoří, které byly divočejší než ty české a hlavně patřily do jedné republiky. Spalo se pod stanem v  „dekáčích“ (dekových spacácích, péřové mělo jen pár lidí), vařilo v kotlíku na ohni, na zádech nosily konzervy i brambory, o goretexu neměl nikdo ani potuchy. První drsně romantické ochutnání vysokých hor nám nabídl nezapomenutelný Karel Čódl Kout v Roháčích a Vysokých Tatrách.

„Turisťákem“ prošly stovky dětí, někdo zůstal a doplnil řady vedoucích, jiní z oddílu odešli a někteří se po letech vrátili, třeba i se svými dětmi. Děti z kultovního tábora na Vydře, jako jsou Michal Kučera a Lumír Šubert, postupně převzaly štafetu vedoucích a po řadě let ji zase předaly mladším, Zbyňkovi Báčovi a Lence Vrabcové. Dnes je hlavním vedoucím TOMu Tomáš Tomsa mladší.

Pod názvem TOM Máci jsou turnovští „tomíci“ členy Asociace turistických oddílů mládeže, kde navázali mnohá přátelství s kamarády z celé republiky a scházejí se na společných akcích. Během roku jednou nebo dvakrát měsíčně vyrážejí děti mezi devíti a patnácti lety na pěší výlety, jezdí na kole i lodích, šplhají na horolezecké stěny, vyrážejí do všech koutů země na „atomácké“ chalupy, závodí a občas hrají i divadlo. Někteří starší teenageři se stávají instruktory a pomáhají při vedení mladších kamarádů.

V roce 2010 vznikla nová skupina mladších dětí ve věku 6 – 11 let, MiniTOM (nejmladší „tomíci“), která se rozrostla kolem letního tábora v Pleskotech. Tato skupina, podobně jako „velký“ TOM, pořádá víkendové akce během školního roku – lyžování na Bosně, plazení s Hadem ve skalách, táborovou školu, zimní bruslení – to jen tak pro příklad. V létě zůstávají věrní sokolské základně v Pleskotech v Českém ráji, která je pro menší děti se svým zázemím ideální. MiniTOM funguje díky řadě mladých vedoucích. Dlouho byla v jejich čele obětavá Kateřina Kača Lebedová, letos ji vystřídali Kuba Haken a Tomáš Novotný.

Více informací nejen pro ty, kteří by chtěli rozšířit řady turnovských turistů najdete na:
http://turistika.turnov.org/ a na facebooku https://www.facebook.com/Turistika.Turnov
Informace o akcích MiniTOMu získáte na mailové adrese: kubis.haken@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.