VÁNOČNÍ ŘEMESLNICKÉ TRHY 2017: MAGICKÉ KOUZLO TRADIC (FOTOVIDEO)

0

Náměstí v Turnově obklopené stánky, vůně skořice, vanilky a třeba i levandule, která se prolíná s vánočními melodiemi. Ve vzduchu poletují sněhové vločky a občas vyleze i sluníčko. Prostor pomalu zaplňují prodejci i lidé, kteří přišli nakoupit, nebo se podívat na doprovodný program. Sortiment ve stáncích je tradiční – od keramiky přes dřevěné hračky až po vánoční dobroty a stromečky. Některé stánky svým prodejem podporují charitu nebo neziskové organizace.

Lidé, kteří se na náměstí procházejí, se většinou usmívají a v dobré náladě vyhlížejí, zda nenarazí na někoho známého. Stejně jako trdelník a svařené víno patří k trhům také setkávání. Rukou si potřesou staří přátelé, kteří se třeba i celý rok neviděli a popřejí si mnoho štěstí v tomto čase i do nového roku. Jako každý rok se na pódiu uprostřed dění vystřídají všelijaká hudební tělesa a doprovodný program se odehrává i v muzeu.

Vánoční řemeslnické trhy v Turnově mají dlouholetou tradici a je obdivuhodné, že si i v dnešní době dokáží udržet svoji tvář. Nenarazíte zde na žádné cetky a pouťové stánky nebo snad atrakce. Stále jde především o regionální výrobky, prezentaci řemesel a tvůrčí práci dětí turnovských škol.

Páteční dopolední náměstí…

Velká škoda ale je, že náměstí nelze na pátek i sobotu uzavřít pro dopravu. Atmosféra by pak mohla být ještě o něco příjemnější a genius loci celé akce by byl silnější. Prostor celkově je možná trošku úskalím trhů. Projet kolem stánků s kočárkem bývá očistec, a pokud se u prodejce zastaví víc lidí, není možné se davem dostat dál. I tak ale Vánoční řemeslnické trhy patří na náměstí, kde jim to sluší nejvíc. Snad si své magické kouzlo udrží i do příštích let, a stále budou příjemným prostorem pro nákupy a setkávání.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Trhy tradičně zakončuje Rybova vánoční mše v podání PS A. Dvořák

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.