TÝDEN, VE KTERÉM JSME MĚLI ŠANCI VÍCE PŘEMÝŠLET, JESTLI JE VŽDY NUTNÉ JEZDIT AUTEM

0

Turnov má za sebou týden plný akcí v rozsahu nebývalém (ZDE). Týden mobility a Evropský den bez aut upozorňují na problémy současné společnosti. „Doufám, že se nám podařilo oslovit alespoň část turnovských občanů, aby se zamysleli nad tím, zda je vždy nutné používat nejen na cestu do přeplněného centra města auto a jestli by nebylo možné využít i jiný způsob dopravy – jít pěšky, jet na kole nebo využít hromadnou dopravu. Každý musí začít sám u sebe,“ přibližuje filozofii akce Zuzana Sedláková z odboru životního prostředí turnovské radnice, který týdenní akci organizoval.

Náklady se vyšplhají na několik desítek tisíc korun (město čerpá i dotaci z ministerstva životního prostředí), podle Sedlákové bude největší položkou měření kvality ovzduší, které probíhalo na náměstí Českého ráje v neděli 20. a v pondělí 21. září. To přijde téměř na 20 tisíc korun, za které ale budou získány cenné údaje o kvalitě života v centru Turnova. Poslední podobné měření proběhlo v roce 2003.

n200909241154_rep_211_09_mobilita

n200909241154_rep_212_09_mobilita

n200909241155_rep_213_09_mobilita

Nejatraktivnější z celého týdne byl patrně „den bez aut“ v úterý 22. září. Jednalo se o celodenní akci na parkovišti před Střelnicí. K vidění tu byla policejní zásahová jednotka, především příchozím dětem byli se svojí technikou k dispozici hasiči a záchranáři, probíhaly zde různé soutěže, ve výtvarné dílně vznikly zajímavé obrázky, které budou při nejbližší příležitosti představeny veřejnosti. „Myslím, že zajímavá byla také sobotní bike-skate-in-line show před Střelnicí, na které bylo vidět, jak velkou část mladých lidí láká jízda na prkně nebo na kole. Velká účast byla také na nedělním cyklovýletu z Turnova na Malou Skálu. Turnov hostil i hvězdu zpravodajství České televize, meteoroložku Alenu Zárybnickou, která besedovala se zájemci o změnách klimatu. Otevřeno bylo dopravní hřiště pro školky,“ vypočítává různé aktivity Sedláková.

n200909241155_rep_214_09_mobilita

n200909241155_rep_215_09_mobilita

n200909241155_rep_216_09_mobilita

„Při několika akcích jsme se ptali dětí, jak se dopravují do školy a byli jsme mile překvapeni, že převažuje doprava autobusem, pak následuje chůze a kolo a až na posledním místě je doprava s rodiči autem. Doufejme, že mladší generace bude trochu lepší a bude jí záležet na prostředí, ve kterém žije. Proto si myslím, že takové akce mají smysl, i když jejich přínos není okamžitý,“ uzavřela Zuzana Sedláková.

 

Závěrem je dobré vyjmenovat organizace, školy a firmy, které často nezištně této mimořádné týdenní akci pomohly:
SVČDM „Žlutá ponorka“, studenti Gymnázia Turnov, Střední zdravotnická škola, Fokus Turnov, Základní umělecká škola Turnov, Centrum pro rodinu „Náruč“, Sdružení Český ráj, Hasičský záchranný sbor LK, Elektrowin, a.s., EKO-KOM, a.s., ČSAD Semily, Městská knihovna Antonína Marka, Policie ČR, Městská policie Turnov, Kulturní centrum Turnov a další jako například firmy a sdružení prezentující pomůcky pro hendikepované (Tyfloservis, Tomáš Zajpt – DELFI , elektrické vozíky BOGI).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.