MĚSTSKÉ SADY HRUŠTICE: ZALOŽENO!

0

V sobotu 14. listopadu dopoledne na Hruštici dobrovolníci usadili do předem vykopaných jam 24 ovocných stromů, které se stanou součástí budoucího zeleného koridoru, který vede napříč vznikající bytovou zónou od urnového háje k vodárně a k lesu na Šetřilovsku. Zastupitelé města schválili studii městských sadů na Hruštici již před dvěma roky. „Výsadba stromů je prvním krokem, k dispozici je celkem 30 hrušní a 18 jabloní. Nákup ovocných stromů byl spolufinancován Státním fondem životního prostředí ve výši 192 tisíc korun včetně DPH,“ sdělila místostarostka Jana Svobodová.

„Jedná se o zásadní krok ke vzniku hruštických sadů, záměr tady je již asi 20 let, nedávno zastupitelé schválili studii, ale pořád se nic nedělo, což by mohlo vést k úvahám i zbytek plochy rozparcelovat a využít k zástavbě. Domnívám se ale, že takto rozsáhlá nová čtvrť potřebuje veřejný prostor, kde kromě zeleně bude možnost k setkávání, v budoucnu by tu mohla být in-line dráha pro kolečkové brusle, lavičky a další vybavení,“ přiblížil starosta Turnova Tomáš Hocke.

Snímky jsou ze sázení ovocných stromů na Hruštici v sobotu 14. listopadu 2020.

„Řešili jsme způsob výsadby stromů, jestli si můžeme dovolit akci uskutečnit i v dnešní době. Nakonec jsme rozhodli, že za dodržení hygienických opatření, kdy jeden strom bude pokud možno sázet jedna rodina, budeme mít roušky a dodržovat rozestupy, společné sázení jako sousedskou akci uspořádáme. Když si lidé stromy sami vysadí, mají k nim jiný vztah, chodí se dívat, jak se jim daří, pečují o ně,“ doplnil starosta.

Stromy byly v první etapě vysázeny na městských pozemcích, kterých je v části od urnového háje k vodárně asi 70 %, zbylé pozemky vyčleněné pro zelený koridor chce radnice od majitelů vykoupit, popřípadě vyměnit.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.