K VÝROČÍ ZALOŽENÍ SOKOLA: CVIČITELÉ VŠESTRANNOSTI VČERA A DNES

0

Psal se rok 1862, kdy Jindřich Fügner a Miroslav Tyrš v boji proti germanizaci založili první sokolskou jednotu. 16. února letošního roku tomu bude již 160 let od konání první valné hromady pražské tělocvičné jednoty.
Ale ani turnovští vlastenci nezůstali dlouho pozadu. I v nich se probudilo české sebevědomí a již 2. srpna 1862 se konala ustavující schůze Sokola turnovského. Členové nového vlasteneckého spolku, v němž „mělo být cvičeno tělo k obraně práv národa“, cvičili v hostinci „U Sokola“ v Sobotecké ulici. Prvním cvičitelem byl František Pazelt, který pro jednotu opatřil tělocvičné nářadí a navštěvoval cvičitelský kurz při Sokole Pražském. Ve cvičitelském sboru Sokola Pražského měl ústřední postavení Miroslav Tyrš. Ten pro národ zavedl specifické tělocvičné názvosloví, které je prakticky používané dodnes. Pro příklad: Co je to vzpor ležmo nebo stoj spatný asi není těžká otázka. Ale jak správně zacvičit sed zkřížený skrčmo pravou přes levou nebo klek přednožný pravou (levou), to už tak snadné není.

Žádná věda to ale není pro naše cvičitele. Byť to dělají ve svém volném čase a téměř zadarmo, úroveň a znalosti mnohých z nich jsou skoro profesionální. Během roku navštěvují různé semináře a školení, aby své znalosti mohli předávat dál jak dětem, tak dospělým. V současné době se zájemcům v Sokole věnuje na 30 cvičitelů všestrannosti a trenéři stolního tenisu, mažoretek, capoeiry a dětského aerobiku, kterých je více než deset.

Práce cvičitele je pro mnohé celoživotní radostí. Jaromír Lebeda, první starosta a zakladatel novodobého Sokola, byl také cvičitelem. Dále vzpomeňme například na sestru Andulku Koberovou, pověstnou vyžadováním kázně, nebo bratra Ježka, jehož hodiny byly obohaceny o pochody a zpěv sokolských písní. Sestru Eriku Kyselovou, která se cvičitelské činnosti již nevěnuje, můžete potkat v Sokole dodnes – vybírá příspěvky, pomáhá nám s organizací a sama navštěvuje zdravotní cvičení. Na druhé straně Milada Smutná, která letos oslaví 87. narozeniny, stále vede spolu s Vlastou Šonskou zdravotní cvičení pro seniorky. Stejně tak Hanku Křivanovou, bývalou náčelnici, můžete potkat ve cvičebním úboru – vedla mladší žákyně a dnes vypomáhá u předškolních dětí. Z mladších, ale neméně oblíbených a mnohaletých cvičitelek jmenujme ještě Ivanu Zámečníkovou, která si získala srdce nejednoho předškoláka. Žactvo vychovali Bohoušek Vít, Fanda Černý, Honza Rakouš, současná náčelnice Jolana Šebestová a mnozí další. Na tomto místě bychom mohli jmenovat ještě mnoho jmen dalších nadšených a zkušených cvičitelů. Znáte je ale určitě osobně nebo se s nimi seznámíte, až povedete na cvičení své děti či vnoučata.

Protože se v posledních letech naše jednota neustále rozrůstá, jsme velmi rádi, že se mezi zkušené cvičitele dostávají i mladí, takzvaní „pomahatelé“. Zkušenosti získávají nejen na hodinách gymnastiky, ale i na prázdninové škole mladých „pomahatelů“, kterou organizuje Česká obec sokolská každoročně v Praze.

Přijďte mezi nás! Veletoče po vás chtít nebudeme, ale zlepšíte si svou tělesnou zdatnost v bezva partě. Sokolovnu ve Skálově ulici nepřehlédnete a rozvrh cvičení všeho druhu pro malé i velké najdete na www.sokolturnov.cz.

Lenka Plívová, jednatelka TJ Sokol Turnov
Na titulním snímku jsou současní cvičitelé Sokola Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.