Na skok v Radostné pod Kozákovem

0

Radostná pod Kozákovem je obec v Českém ráji, má přibližně 450 obyvatel, tři místní části (Lestkov, Kozákov a Volavec). Jak již název napovídá, obec se nachází jižně od vrcholu nejvyšší hory Českého ráje, Kozákova. První písemná zmínka o obci byla z roku 1403.
Místní část Kozákov se nachází na jižním svahu stejnojmenné hory, kde se v minulosti těžily polodrahokamy. A právě zde je nejznámější lom pana Josefa Votrubce. Z Kozákova pocházejí acháty, které tvoří část výzdoby kaple sv. Kříže na Karlštejně, jaspisy, které naleznete na sarkofágu v kapli sv. Václava v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Kameny učarovaly i císaři Rudolfu II. Hora Kozákov a její okolí byly nalezištěm achátů, jaspisů, ametystů, záhněd, chalcedonů, citrínů, křišťálů, či karneolů. Tradovalo se, že když pasák hodil kámen po krávě, měl ten kámen mnohdy větší cenu než kráva. Později se zde těžil kámen na stavby silnic. V současné době je těžba zastavena, jedná se nyní o přírodní památku. V roce 1948 byl důl znárodněn, pan Votrubec pracoval v různých dělnických profesích, nakonec jako brusič lustrových ověsků. V restituci mu byl lom vrácen.
Hojně navštěvované je místní Muzeum kamenů Josefa Votrubce, které je ale v současné době, vzhledem k epidemiologické situaci, dočasně uzavřeno. Jakmile bude muzeum opět otevřeno, je možné si zakoupit vstupenku, která opravňuje ke „kutání“ v lomu. V případě nálezu polodrahokamů je pak možné nechat si kámen vybrousit v dílně.
Panu Votrubcovi, který se v těchto dnech dožívá věku 93 let, přejeme stálé zdraví, vitalitu a jasnou mysl.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.