Hasiči z regionu v Turnově trénovali zásah na radioaktivní látku

0
Dnes se v požární stanici v Turnově uskutečnilo taktické cvičení, jehož námětem byl nález radioaktivního materiálu. Praktického výcviku s detekčními přístroji se zúčastnili profesionální hasiči ze Semil, Turnova, Jilemnice, dále pracovníci Celního úřadu pro Liberecký kraj a v neposlední řadě příslušníci 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Cvičení začalo na učebně, kde si jednotliví aktéři představili své postupy a vybavení, které mají k dispozici. Poté se účastníci rozdělili do skupin, ve kterých plnili úkoly na pěti připravených stanovištích. Odborný dozor nad jednotlivými stanovišti měli příslušníci ze Školicího střediska a chemické laboratoře Kamenice (HZS Středočeského kraje).
Na prvním pracovišti byl podroben zkoumání automobil, který byl kontaminován špatně zajištěnou látkou při převozu. V druhém případě museli cvičící zkontrolovat zasahující osobu (figurínu), který prošla nedostatečnou dekontaminací. Na stanovišti číslo tři byl rozsypán náklad, kde se měl nalézat i radioaktivní materiál a bylo třeba najít tyto obaly. Na čtvrtém stanovišti se všichni seznámili s principem „špinavé bomby“ a v poslední páté úloze hledali cvičící zářič a rozhodovali o rozšíření bezpečnostní zóny.
Účastníci si vyzkoušeli práci se zásahovým dozimetrem URAD 115, zásahovým radiometrem DC3E-98, příslušníci AČR představili RDS-200, InSpector 1000 či svůj robot řízený na dálku, který používají při průzkumu.
Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.