Hasiči v Libereckém kraji se připravují na příchod orkánu Sabine

0

V souvislosti s výstrahou vydanou ČHMÚ na extrémně silný vítr lze v následujících hodinách a dnech očekávat zvýšenou zásahovou činnost jednotek požární ochrany v Libereckém kraji.
Již na noc z 9. na 10. února jsou vybrané stanice HZS Libereckého kraje personálně posíleny. K navýšení početních stavů dojde rovněž na krajském operačním a informačním středisku, včetně telefonního centra tísňového volání 112. K zítřejší 6. hodině ranní bude posílen početní stav ve všech stanicích HZS LK. Starostové obcí a velitelé dobrovolných jednotek PO byli cestou krajského operačního a informačního střediska informováni o nutnosti a nezbytnosti organizace monitoringu na území vlastní obce.
David Kořínek, HZS Libereckého kraje

Co dělat při silném větru:
* Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
* Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry.
* Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
* Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvázli.
* Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
* Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
* Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
* NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
* Nerozšiřujte poplašné a neověřené zprávy.
* Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.

Pokud je lidský život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.