Hasiči v akci

0

Hasiči Libereckého kraje od rána zasahovali u deseti požárů (7.00 – 14.30 hodin). Ve všech případech šlo o požáry lesů a travních ploch. Náročný byl noční zásah ve Stráži pod Ralskem, kde hořel les o rozloze 100 x 50 metrů. Tři jednotky hasičů s devíti cisternami pracovaly na jeho lokalizaci do druhé hodiny ráno. Úderem sedmé se však na místo opět vraceli a pokračovali v hasebních pracích až do úplné likvidace požáru.
Aktuálně hoří lesní porost ve Svojku na Semilsku (20 x 20 metrů). Zasahuje zde pět jednotek hasičů. Plameny zasáhly i lesní porosty na Českolipsku.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje připomíná občanům platnost doby se zvýšeným nebezpečím požáru pro okresy Liberec a Česká Lípa. To bylo také důvodem, proč hasiči během včerejšího večera navštívili několik skautských táborů, které leží přímo uprostřed lesů a prošli i autokempy na Liberecku a Českolipsku.
Lesní požáry se hasičům obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dochází v těžce přístupném terénu, kde nemůžeme plně využít hasičskou techniku. Jsou velmi nebezpečné kvůli své schopnosti šířit se velkou rychlostí, navíc chování ohně v lese je mnohdy nevyzpytatelné a požár se může šířit například i pod zemí a je pak velmi obtížné odhadnout, kde se znovu vynoří. Proto jsou tyto požáry velmi časově náročné a vyžadují si povolání většího množství jednotek.
Když k tomu přičteme letní teploty okolo 30 stupňů Celsia, které jsou v tomto období na denním pořádku a váhu výstroje a ochranných prostředků, které musí mít hasič na sobě, můžeme říct, že jde opravdu o extrémně náročné zásahy. Plná výstroj hasiče váží přibližně 20 kilogramů. Dýchací přístroj okolo 11 kilo.
(Zdroj: TZ HZS LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.