SUCHÝ DUBEN, STUDENÝ MÁJ A CO V LÉTĚ?

0

Máme se těšit na léto vysušené a horké, nebo chladivé a vlhké, či případně horké a vlhké? Zatím to vypadá, že nadcházející letní období bude celkově teplé až horké a chladné periody se vyskytnou zřídka a pouze krátkodobě, ale na rozdíl od extrémně suchého minulého roku přibude srážek. A tudíž přichází v úvahu varianta třetí: horké, ale spíše vlhké tropické počasí s častými bouřkami nebo přeháňkami sice spíše lokálního charakteru, ale na území Českého ráje a Pojizeří by měly být srážkové úhrny dostatečně bohatší než loni. Samotné proudění bude charakterizováno spíše převládajícím vlhčím jižním až jihovýchodním prouděním v oblasti nižšího tlaku vzduchu, které podporuje lokální bouřkovou činnost. Tedy situace vhodná pro zahrádkáře, houbaře a zemědělce.

Červen a většina července by měla být charakterizována výše uvedenou vlhčí a teplou periodou, srpen, zejména ve dvou posledních dekádách, by měl přinést sušší počasí. Ve druhé polovině června a první polovině července lze také očekávat i lokálně vydatné srážky, které mohou přechodně zvednout i hladiny toků.

Pokud pojedete na dovolenou do Středomoří, nejstabilnější počasí najdete v jižním Řecku, na Kypru a jižním Chorvatsku nebo na Sardinii a Ischii. V ostatních lokalitách také nutno počítat s častějšími lokálními bouřkami, ale bez výrazného poklesu teplot. Na Slovensku by měl charakter počasí být podobný jako v Čechách a díky častému jihovýchodnímu až východnímu proudění mohou bouřkové formace vzniklé v oblasti Tater a okolí doputovat až nad naše území.

Příjemné léto vám všem!
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, brucek.vlastimil@seznam.cz, t 603 544 715

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.