Víkend uprostřed letošního června pro obec Vyskeř znamenal historickou událost. Pod patronací zdejších spolků a záštitou obecního úřadu se tu uskutečnil vůbec první sjezd rodáků. „Myšlenka na uspořádání takového setkání tady byla již delší dobu, čekali jsme na vhodnou příležitost,“ uvedla starostka obce Doubravka Fišerová. Tou velmi vhodnou příležitostí bylo letošní 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů, 60. let činnosti má za sebou také zdejší Červený kříž, 45. výročí slaví i vyskeřský automotoklub.
„Stálo nás to zhruba rok práce, v posledních týdnech hodně intenzivní. Nakonec jsme se rozhodli nevyhledávat rodáky v archivech, ale řekli jsme si, že ta oslava je tady a teď pro současné obyvatele a jejich rodiny. Proto jsme obešli celou obec a požádali zdejší obyvatele, aby kontaktovali své příbuzné, kteří mají k Vyskři nějaký vztah. Máme zhruba 380 stálých obyvatel, takže to nebylo pro zastupitele zase tak náročné, mimo obec nyní žije několik desítek rodáků, myslím, že většina z nich přijela,“ komentovala starostka přípravy sjezdu.
Většina tíhy organizace dvoudenní akce byla na bedrech místních spolků. Díky tomu, že alespoň v jednom spolku je vždy někdo z každé vyskeřské rodiny, organizace se v podstatě ujali všichni. Každý svým dílem. Hasiči pořadatelstvím soutěže, členové automotoklubu programem pro děti, sokolové a členové Červeného kříže vytvářením zázemí. „Na Vyskři už to tak je. Odsud je všude daleko, místní si už dávno zvykli, že jsou trochu solitérní, a když je potřeba, musí si pomoci sami,“ glosuje Doubravka Fišerová. A právě o tom podle ní má podobné setkání být, o vzájemné pospolitosti a chuti společně něco dokázat.
V rámci dvoudenních oslav proběhlo slavnostní zahájení, zpívaly turnovské sbory Musica Fortuna a A. Dvořák, hrálo se divadlo v podobě ochotníků z blízké Olešnice, zněla hudba na taneční zábavě i v podání místních Funny Grass. Po oba dny byl zpřístupněn nově zrekonstruovaný interiér kaple sv. Anny, dřevěná zvonice, výstava obrazů pana Matouše a fotografií a dokumentů z historie obce. K setkání obec vydala pamětní medaili a také vůbec první knihu, která byla kdy o Vyskři napsána. „Původně to měla být malá brožurka, jak ale přibývalo materiálů, řekli jsme si, že by byla škoda nevydat obsáhlejší práci, která zahrnuje historii i současnost, a nezapomíná ani na prostředí, v kterém žijeme. Já doufám, že se Kapitoly z dějin obce Vyskeř, jak jsme knihu nazvali, budou líbit i lidem, kteří zde nežijí, že bude zajímavá i pro další obyvatele našeho regionu,“ uzavřela Fišerová.