VÝSTAVY A KINO V ZÁŘÍ

0

(Aktualizace) Dvě pozoruhodné výstavy budou v turnovském muzeu otevřeny ve čtvrtek 10. září. Jedná se o výstavu ke stému výročí narození fotografa a horolezce Viléma Heckela a výstavu o múzách historiků Josefa Šimáka a Josefa Pekaře.

Aktualizace 3. listopadu: Zatím do 20. listopadu platí nouzový stav, galerie a muzea jsou zavřená.

Aktualizace: 8. října vláda ČR v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru mj. zakázala provoz muzeí a galerií, což bude trvat nejméně do posledního říjnového týdne. Pozvánky na výstavy proto přineseme aktuálně až na listopad – pokud budou opatření zmírněna!

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 9.00 do 17.00 hodin. Kromě stálých expozic v hlavní budově (upozorňujeme na reinstalaci expozice mineralogie) je zde i nové expozice horolezectví.

Výstavy v muzeu:
* VILÉM HECKEL 100. Západočeské muzeum v Plzni připomnělo v roce 2018 sté výročí narození mimořádného fotografa a člověka Viléma Heckela retrospektivní výstavou, která přilákala pozornost jak návštěvníků, tak médií. Výstava je dílem kurátorky Markéty Formanové ve spolupráci s rodinou Viléma Heckela a představuje jednotlivé části tvorby tohoto výjimečného fotografa v kontextu s jeho životní cestou, která skončila tragicky v roce 1970 při expedici na horu Huascarán. Výstava bude v turnovském muzeu instalována v souvislosti s nedávno otevřenou stálou expozicí horolezectví a také jako předzvěst síně Viléma Heckela, která je v muzeu připravována. Slavnostní zahájení výstavy ve čtvrtek 10. září v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 1. listopadu.
* JOSEF PEKAŘ A JOSEF VÍTĚZSLAV ŠIMÁK V ZAJETÍ MÚZ. V letošním roce uplyne 150 let od narození dvou významných českých historiků, turnovských rodáků – Josefa Pekaře a Josefa Vítězslava Šimáka. Jejich osobnosti si připomeneme z poněkud netradičního úhlu. Je poměrně známo, že Josef Vítězslav Šimák psal básně, ale už méně se ví, že Josef Pekař byl nadšeným fotografem. Především Kost a Trosky zachytil v desítkách pohledů z různých úhlů a během všech ročních období. Bez zajímavosti nejsou ani soubory fotografií z různých výletů, a to z Českého ráje, ale i z dalších končin naší země, kde jsou zachyceny jak historické památky a města, účastníci těchto výletů nebo evidentně pouze náhodně okolojdoucí lidé, kteří se Josefu Pekařovi na chvíli zastavili, aby si je mohl vyfotografovat. Výstava v Kamenářském domě Muzea Českého ráje potrvá do 15. listopadu.

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH: KOLOVRÁTEK, STAV I JEHLA. Nová expozice je věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. do počátku 20. století. Výstava představuje jak hotový oděv, tak i všechny pracovní procesy, kterým se věnovali hospodář i hospodyně a podomáčtí výrobci v každém stavení. Výstava bude přístupná do konce letošního roku. V září je Dlaskův statek otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin.

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA A. MARKA
Výstavy v hlavní budově v Jeronýmově ulici:
* Snění o Kosti. Tematická výstava z literárních textů, dobových pohlednic, obrazů, fotografií a dalších sbírkových předmětů ze sbírek pana Pavla Pospíšila. Je věnována hradu Kost a zároveň je poctou profesoru Josefu Pekařovi a jeho dílu Kniha o Kosti. Výstava potrvá do 15. října.
* Valdštejnské téma. Výstava digitálních fotokoláží Jitky Pírkové na téma Valdštejnové, lvi ve službách císařů.

* GALERIE U ZLATÉHO BERÁNKA (v 1. patře infocentra na náměstí):
* SURREALISMUS ŽIJE! Ve čtvrtek 10. září v 16.30 hodin bude v Galerii U Zlatého beránka zahájena výstava prací studentů SUPŠ a VOŠ Turnov. Obrazy byly namalovány v letošním roce a vyjadřují vlastní emoce, nálady a názory studentů a absolventů „Špéry“. Výstava potrvá do konce září.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Ukázky výroby granátových šperků a broušení českých granátů. Celoroční výstava granátových šperků. Otevírací doba: pondělí – pátek 9.00–17.00 hodin, sobota 9.00-12.00 hodin. Doprovodná výstava: Obrazy z písku – výstava pískových obrazů Renaty Zamrijové z Bakova nad Jizerou (srpen – září).

* FOTOKLUB SAFÍR: KRAJINY OSAMĚNÍ, fotografie Karla Prskavce. Foyer KC Střelnice od 2. do 29. září.

HRAD VALDŠTEJN
* Výstava „Hrad Valdštejn za Valdštejnů“ je zde k vidění do konce října. Otevírací doba hradu v září: denně 9.30–16.30 hodin, www.hrad-valdstejn.cz.

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Aktuální program najdete na www.kinoturnov.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.