SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NAUČNÝCH STEZEK

0

V průběhu loňského roku byly v Turnově vystavěny nové naučné stezky. Jedná se o dvě naučné stezky v centrální části města, které návštěvníky seznámí s kamenářskou tradicí, historií, slavnými osobnostmi i zajímavými památkami. První z nich, pojmenovaná „Kamenářská stezka, slavné osobnosti Turnova“, pojednává o historii města a pamětihodnostech spojených především s tradicí kamenářství a seznámí nás i s některými zajímavými obyvateli města. Druhá stezka, „Po stopách židovství v Turnově“, popisuje historii židovské populace ve městě a je i pozvánkou k návštěvě židovských památek. Třetí a nejdelší, nazvaná „Zámecká naučná stezka“, spojuje Turnov s nedalekým zámkem Hrubý Rohozec. Na okruhu této třetí stezky o délce asi 4 km je umístěno 10 naučných tabulí pojednávajících o zdejší flóře a fauně, zajímavostech na trase i o samotné řece Jizeře.

n201104261315_vakci_60_011_stezkyNaučné stezky jsou doplněny dvěma zvukovými panely. Jeden je umístěn přímo na náměstí Českého ráje a druhý u hlavního vlakového nádraží. Spoty o jednotlivých budovách, památkách a zajímavostech v Turnově a blízkém okolí jsou namluveny ve čtyřech jazykových mutacích. K naučným stezkám byl vydán i zajímavý leták se soutěží.

Naučné stezky byly součástí společného projektu s polským partnerem, okresem Jawor. Projekt nesl název „Naučné stezky česko-polského příhraničí“. Celkové náklady na projekt byly dle smlouvy 700.288 EUR, přičemž česká strana realizovala aktivity za 387.190 EUR. Součástí těchto aktivit byla i oprava železného mostku přes náhon Jizery, zpevnění zdi u mostku a množství zajímavých marketingových aktivit. Skutečné náklady budou známy po závěrečném vyúčtování projektu.

 

n201104261316_vakci_61_011_stezkySlavnostní otevření naučných stezek proběhne za účasti představitelů města Turnova a polského partnerského města Jawora v pátek 29. dubna v 15.00 hodin na náměstí Českého ráje.

 

Eliška Gruberová, vedoucí odboru cestovního ruchu MěÚ Turnov

E.Gruberova@info.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.