ŘÍJNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně doplňovánaV říjnu se již definitivně kulturní akce přesouvají pod střechu. Nabídka je pestrá. Jsou zde pozvánky na koncerty rockových kapel, v regionu zahrají De Bill Heads, Krucipüsk i legendární Visací zámek. Zajímavou novinku mají na zámku Sychrov, resp. v obnovené oranžérii v zámeckém parku – v říjnu zde bude setkání s vídeňskou operou. V tomto měsíci se uskuteční také týden knihoven; závěr měsíce je ve znamení státního svátku založení republiky, v Turnově s tradičním večerem s předáváním ceny obce a čestného občanství.

Program kina a výstavy na Turnovsku v říjnu najdete ZDE

Pátek 30. září
* BESÍDKA TEXTAŘSKÉ DÍLNY SLÁVKA JANOUŠKA. Živá textová dílna pod patronací legendárního písničkáře Slávka Janouška se schází už po patnácté, v Turnově po páté. Kromě otce zakladatele uvidíte a uslyšíte v samostatných vystoupeních skupinu Zhasni či Svitky, Ivoše Cicvárka s Ladou Šimíčkovou, Pepu Streichla, ke společnému zpívání se sejdou další členové dílny jako Arnošt Frauenberg, Lucie Redlová, Láďa Zítka a další. Hostem pořadu bude herečka a písničkářka Jana Šteflíčková. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 130 Kč.

 
Sobota 1. října
* DE BILL HEADS. Legendární turnovská kapela koncertuje ve složení: Honza Havlíček – zpěv, Tomáš Vilímek – kytara, Kuba Novotný – bicí, Vítek Vohnický – basová kytara, Viktor Mlčkovský – kytara. V nabídce budou nové věci i staré pecky z některého ze tří CD. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin. Vstupné v předprodeji 130 Kč, na místě 150 Kč.
* RŮŽE Z ARGENTINY. Divadelní představení pražské komorní zpěvohry, hudební komedie Járy Beneše v režii Libora Žídka s hereckým obsazením: J. Přeučil, J. Fabiánová, J. Štědroň, J. Koutová, A. Sousedíková, L. Černíková, E. Čekan, J. Počepický, J. D. Slávik, I. Buková a V. Vostárek. Kulturním dům v Pěnčíně, začátek v 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč.
* VÍDEŇSKÁ OPERETA V ORANŽÉRII. V 18.00 hodin začíná v pořadí čtvrtý koncert v obnovené zámecké oranžérii zámku Sychrov, který bude spojovat hudbu s gastronomickým zážitkem. V průběhu večera zazní světoznámé operetní melodie Johanna Strausse, Franze Lehára a Emmericha Kálána v podání sólistky opery Josefa Kajetána Tyla v Plzni Ivany Veberové a Lubomíra Havláka, tenoristy Státní opery Praha za klavírního doprovodu Ireny Havlákové. Po koncertě následuje večeře ve stylu vídeňské kuchyně. Koncert jednotné vstupné 100 Kč, večeře 280 Kč/osoba. Vzhledem k omezené kapacitě oranžérie doporučujeme rezervaci na telefonním čísle 482 416 011.
 
Pondělí 3. až neděle 9. října
n201109281308_vakci_168_011_akcerijen* TÝDEN KNIHOVEN, 15. ročník celostátní propagační akce. Letošní motto zní 15. kraj České republiky – kraj knihoven. Nabídka Týdne knihoven: registrace nových čtenářů knihovny zdarma, amnestie dlužníků, anketa – Když se řekne knihovna, Provázkiáda aneb Podej ruku knihovně, dny otevřených dveří v hlavní budově i na pobočkách, seznámení s informačními službami knihovny, knihovna pro celou rodinu, besedy, přednášky, akce pro děti, výstava.
Program v Městské knihovně Antonína Marka v Turnově:
– Pondělí 3. a úterý 4. října: Pohádkový svět. Hodiny výchovy ke čtenářství věnované pohádkářům K. J. Erbenovi a Václavu Čtvrtkovi. Dětské oddělení knihovny, začátek v 8.00 hodin.
– Středa 5. října: Strom a kniha v životě člověka. Tvůrčí výtvarný den s ilustrátorem, akademickým malířem Jiřím Fixlem. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin, školní knihovna ZŠ Žižkova, začátek ve 13.00 hodin.   
– Středa 5. října: Turnovský Granátek zahajuje. Literárně-dramatický a výtvarný kroužek opět začíná pracovat v novém školním roce. Dětské oddělení knihovny, začátek ve 14.00 hodin.
– Čtvrtek 6. října: Hodiny informační výchovy. Kulturní sálek a všechna oddělení knihovny, začátek ve 14.00 hodin.
– Pátek 7. října: Když se řekne knihovna. Hodiny výchovy ke čtenářství pro základní školy povede Eva Kordová.   Dětské oddělení knihovny, začátek v 8.00 hodin.
– Neděle 9. října: Knihovna bude mimořádně otevřena ve všech svých odděleních pro všechny zájemce. Pro děti budou připraveny pohádky a soutěže. Začátek v 9.00 hodin, předpokládaný konec ve 12.00 hodin.
 
Středa 5. října
* JAROSLAV SVĚCENÝ A HOSTÉ. Výjimečný koncert houslového virtuosa sympaticky pravidelně doprovázejí jeho mladší kolegové z oboru. V Turnově se s ním představí kytarista Miloslav Klaus. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč.
 
Pátek 7. října
* TO NEJLEPŠÍ Z MUZIKÁLŮ. Krásné melodie z nejznámějších muzikálů Bídníci, My Fair Lady, West Side Story, Šumař na střeše, Jesus Christ Superstar, Divotvorný hrnec, Jekyll a Hyde, Chicago, Evita, Cats) vám připomenou hvězdy brněnské muzikálové scény Ivana Skálová a Radek Novotný. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 220 Kč.
 
Pátek 7. až neděle 9. října
* TROSKY 2011. Setkání neziskových organizací, zástupců státní správy, samosprávy a přátel památek v Českém ráji – v pořadí VIII. konference Památková péče v občanské společnosti. Penzion Hamštejn (Koberovy). Ve víkendovém programu bude čas na besedy, přednášky, nahlédnutí k sousedům, exkurze do památkové rezervace a muzea v Železném Brodě ad. Hlavní koordinátor konference Hana Talli Hlubučková, tel. 721 195 471, e-mail: hrad.rotstejn@seznam.cz.
 
Sobota 8. října
* OLEŠNICKÝ BLEŠÍ TRH – burza různých věcí spojená s informačním odpolednem. Uskuteční se v sále kulturního domu v Olešnici v době od 10.00 do 15.00 hodin. Příjem zboží na burzu proběhne již v pátek 7. října. Přinést můžete vše, co neztratilo svoji užitnou hodnotu, ale pro vás je již nepotřebné (dětské věci, oblečení, knihy…). Program pokračuje i po skončení burzy (od 15.15 do 17.30 hodin) navazuje informační odpoledne. Připravovaný seminář je určen pro všechny, kteří chtějí skutečně řešit a zlepšit svoji finanční (životní, sociální…) situaci, ale nevědí, jak začít. Seminář doporučujeme pro (manželské) páry a prosíme bez dětského doprovodu. Vstup na burzu i seminář zdarma. Přednáší Petra Egertová, kontakt: p.egertova@seznam.cz , tel: 775 075 412. Akci doplní výstava fotografií Libora Adamce.
* GALERIE SAFÍR v Muzeu Českého ráje. Ve 14.00 hodin zde proběhne vernisáž výstavy VILÉM HECKEL – NEDOSTIŽNÉ ŠTÍTY. Jedná se o fotografickou výstavu legendárního autora, která je zaštítěna Svazem českých fotografů. Výstava potrvá do 5. listopadu.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE. Zahájení 19. ročníku! Dechovka Turnovanka od 16.00 hodin v hasičárně v Daliměřicích, vstupné 50 Kč. Akce se tu koná nyní každé dva týdny až do Vánoc. V říjnu ještě v sobotu 22. října. Více na www.turnovanka.cz
* ČAJ O PÁTÉ. V 17.00 hodin začíná v oranžérii v parku sychrovského zámku přednáška PhDr. Miloše Kadlece „Vývoj sychrovských zámeckých interiérů“.

Úterý 11. října
* Cestovatelský klub: SRÍ LANKA. Nádherné obrázky a poutavé vyprávění MUDr. Heleny Boháčové nás zavede do dalších míst, která navštívila v nedávné době. Část fotografií si můžete prohlížet v průběhu celého měsíce října, kdy budou vystaveny v Divadelní galerii. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* SETKÁNÍ S BIOTRONIKEM TOMÁŠEM PFEIFFEREM. Tradiční setkání začíná v 18.00 hodin v sokolovně ve Skálově ulici.
 
n201109281309_vakci_169_011_akcerijenStředa 12. října
* NAŠTĚKANÁ. Úspěšný a oblíbený Divadelní spolek Nakafráno postupně sehraje první dva tituly za svého repertoáru (Božský řízek v listopadu). V lednu se potom uskuteční premiéra další autorské hry Drůbeží nářez. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.
 

Čtvrtek 13. října

* V 16.30 hodin začíná ve výstavním sále Muzea Českého ráje v Turnově vernisáž výstavy „Turnov v letech 1785 – 2020“.
* PORTRÉT DONNY T. Vtipné i poutavé žertování Luby Skořepové a Luboše Veselého o vášni, přátelství, pravdě i lži ve hře současné nejúspěšnější rumunské dramatičky Any-Marii Bamberger. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, předprodej 200 Kč, na místě 220 Kč.

 
Pátek 14. října
* RODOPISECTVÍ V TATOBITECH. Beseda na téma – co je genealogie. Začátek v salonku  restaurace U Studničků v 17.00 hodin. Pořádá občanské sdružení Dědina.
* V 18.00 hodin začíná v sokolovně v Libuni divadelní představení Divadla klauniky Brno, které uvede hru DON QUIJOTE DE LA MANCHA, které má téměř 4000 repríz a na repertoáru je nepřetržitě 22 let. Jde o jedno z nejhranějších evropských představení vzniklé pod vyšším uměleckým dohledem Bolka Polívky. V hlavní roli se představí přední světový chůdoherec Lenoire Montaine. Vstupné děti zdarma, dospělí 50 Kč.
* THE BACKWARDS – Beatles Revival. Skupina košických muzikantů se na revivalovou dráhu vydala v roce 1996 a záhy slavila úspěchy. Nejvýznamnějším bylo vítězství na světovém Beatlefestu v New Yorku v roce 1998, kde za sebou nechali celou konkurenci – 36 kapel z celého světa. Beatlefest kapela pokořila i v roce 2003. Městské diivadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 250 Kč.
 
Sobota 15. října
* SNĚHURKA A SEDM TRPAJZLÍKŮ. Divadlo Koráb s barevnou loutkovou pohádkou na klasické motivy s neklasickými a ještě barevnějšími trpajzlíky. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.
* TJ Sokol Přepeře zve do své sokolovny na POSVÍCENSKOU ZÁBAVU. K tanci i poslechu hraje skupina PROROCK, vstupné 80 Kč, začátek ve 20.00 hodin, rezervace míst pouze do 19.30 hodin.

Pondělí 17. října
* PAMÁTNÉ STROMY V NAŠEM KRAJI. Beseda Evy Kordové z městské knihovny v rámci akce „Říjen – měsíc stromů“ s hosty: Miloslavou Šípošovou a Hanou Malou z odboru životního prostředí turnovské radnice. Klubovna Penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin (vítáni jsou i zájemci z řad veřejnosti mimo penzion). Akce bude ve stejný čas zopakována v úterý 18. října v klubovně DD Pohoda.

Úterý 18. října

* BOHDAN MIKOLÁŠEK. Host cyklu „Písničky napříč“, jeden ze symbolů „šedesátého osmého roku“, patřící k zakladatelské generaci českého folku. Jako hvězda zářil na konci 60. let, kdy skládal a hrál na mnoha koncertech a festivalech. V roce 1972 mu bylo zakázáno veřejně vystupovat, emigroval s celou rodinou do švýcarského Curychu, kde žije a tvoří dodnes. Využijte příležitosti jedné z jeho nečetných návštěv Čech! Dům Na sboře, začátek v 19.30 hodin, vstupné vstupné 50 Kč.
 
Středa 19. října
* JAK PŘIPRAVIT DÍTĚ PRO VSTUP DO 1. TŘÍDY. Přijďte se podívat na praktické ukázky – uvolňování ruky, držení tužky, ukázka výukových materiálů pro 1. třídu – do ZŠ v ulici 28. října ve středu od 15.30 hodin.
* POHOVKA. Říjnovými hosty talk show Iva Šmoldase budou herečka Naďa Konvalinková a písničkář Pavel Půta.
Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 150 Kč, na místě 170 Kč. Důchodci si mohou na sociálním odboru radnice zakoupit zlevněnou vstupenku za 100 Kč.
 
Sobota 22. října
* V 15.00 hodin začíná v kostele sv. Josefa v Hrubé Skále SVATOHUBERTSKÁ MŠE na čtyři lesní rohy za doprovodu Pěveckého sboru Antonín Dvořák.
n201109281309_vakci_170_011_akcerijen* VISACÍ ZÁMEK. Koncert legendární punkové kapely. Sokolovna Přepeře, začátek ve 20.30 hodin. Na co se mohou návštěvníci říjnového koncertu těšit? „Na klasickou punkovou show. Hrajeme staré hity, jako jsou Traktor nebo Stánek a novější Známka punku či Hrad. Máme také mnoho novinek. Co budeme hrát, to vždy vzniká až na místě podle nálady a složení publika. Improvizace nás pořád ještě baví,“ řekl frontman kapely Jan Haubert.


Neděle 23. října

* 10. VÝROČÍ OBNOVY DOMU NA SBOŘE ve Skálově ulici – historického sboru Českých bratří a rodného domu p. Antonína Marka. Oslavy pořádá Ochranovský sbor při Českobratrské církvi evangelické. Program: 8.45 – trubači před sborem,  9.00 – bohoslužby v češtině a němčině, slavnost Večeře Páně, 11.30 – pohoštění, 13.00 – jak to bylo před 10 lety (videoprojekce), 14.00 – přednáška děkana ETF UK ThDr. J. Halamy „Od pacifismu ke spravedlivé válce?“ (problematika násilí v myšlení Českých bratří).
 
Pondělí 24. října

* BÁSNÍK A POHÁDKÁŘ KAREL JAROMÍR ERBEN. Komponovaný pořad slova, hudby a recitace. Průvodní slovo PhDr. Vlastislav Hnízdo, hudební doprovod Martin Hybler. Dramatizace Kytice v podání členů Dramatického kroužku ZŠ ve Skálově ulici pod vedením paní učitelky Jany Kepkové. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

Úterý 25. října

* KRÁSA Z MOULIN ROUGE. Komorní představení je inspirováno osudovým setkáním slavného francouzského malíře Henriho de Toulouse Lautreca s největší životní láskou Myriam. V hlavní roli Jan Potměšil, dále hrají: B. Fišerová, M. Schullerová / H. Jílková a F. Kreuzmann. Městské divadlo, začátek 19.30 hodin, vstupenky v předprodeji 200 Kč, na místě 220 Kč.
 
Čtvrtek 27. října
n201109281309_vakci_171_011_akcerijen* PIETNÍ AKT u příležitosti 93. výročí vzniku samostatného Československa se uskuteční u pomníku Padlých ve Skálově ulici za účasti představitelů města, organizací, spolků a občanů. Začátek v 17.00 hodin.
* SLAVNOSTNÍ VEČER U PŘÍLEŽITOSTI 93. VÝROČÍ VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA. Slavnostní večer tradičně spojený s udělením Ceny obce a čestného občanství města Turnova. Oficiální část bude doplněna kulturním programem a obrazovým dokumentem k založení Československa. Velký sál KC Střelnice, začátek v 18.00 hodin.
 

Pátek 28. až neděle 30. října

* NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA. Netradiční prohlídky zámku na motivy známé pohádky „Nejkrásnější hádanka“ v podání kostýmovaných průvodců zámku Sychrov.

Pátek 28. října

* OSLAVA 125. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLY V PĚNČÍNĚ.
Program v budově základní školy: 10.00 – prohlídka školy a školní zahrady, 11.00 – prezentace žáků na téma současné výuky podle školního vzdělávacího.
Program v kulturním domě: 14.00 – slavnostní zahájení, přivítání „nejstarších“ bývalých žáků školy, taneční vystoupení dětí z mateřské školy, malý koncert Moniky Szántó na příčnou flétnu, taneční vystoupení dětí ze základní školy, volná zábava za doprovodu hudební skupiny Country Stock. V kulturním domě bude také instalována výstava dobových fotografií, a budou k dispozici kroniky školy, vedené od roku 1886.
 
Sobota 29. října
* KRUCIPÜSK. Kapela vznikla v roce 1991 v Liberci, v současnosti patří mezi přední rockové skupiny v republice. Velký sál KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin, vstupné v předprodej 200 Kč, na místě 230 Kč.

Úterý 1. listopadu
* PODIVUHODNÉ STROMY. Beseda se spisovatelkou Marií Hruškovou a uvedení její nové knihy. Fotografie: JAROSLAV MICHÁLEK. Hosté večera: BEDŘICH LUDVÍK, režisér a písničkář a další. Hudební doprovod Martin Hybler. Citace textů Eva Kordová. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.

OSTATNÍ NABÍDKA

 
* MATEŘSKÉ CENTRUM NÁRUČ. Provozovny: Skálova 540, Hruborohozecká 388, Turnov, www.naruc.cz , naruc.turnov@seznam.cz , tel. 775 964 314. Pravidelný každodenní program najdete na webových stránkách. Sdružení také provozuje nové internetové stránky, kde najdete spoustu informací pro celé rodiny, od kojenců po seniory. Podívejte se na www.turnovprorodinu.cz . Vybíráme z programu:
* 4. 10. od 17.30 hodin – beseda JAK PŘEDCHÁZET PORUCHÁM UČENÍ (Mgr. Martina Melíšková – speciální pedagog)
* Středa 12. 10. od 10.00 hodin – Waldorfský klub pořádá besedu na téma „nadání dětí“ (Hanka Hajnová, waldorfský pedagog)

* Pondělí 17. 10. od 9.30 hodin – kurz bytového designu, první lekce s Leonou Cahlíkovou, aneb zařiďte si byt s pomocí designérky
* Úterý 18. 10. od 17.30 hodin – beseda na téma návrat na trh práce s Michaelou Uchytilovou (poradce)
* Čtvrtek 20. 10. od 17.30 hodin – beseda s primářem gynekologického oddělení turnovské nemocnice MUDr. Lidákem

* Úterý 1. 11. od 17.30 hodin – beseda na téma rozvodu a porozvodové péče o děti (Stanislava Havlová, sociální pracovnice)

* RODINNÉ CENTRUM ÚSMĚV, Přepeře, čp. 85 (vedle pošty v centru obce), tel. 603 444 904, www.rcusmev.cz , rcusmev@centrum.cz . Otevřeno je od pondělí do pátku od 8.00 do 16.00 hodin. Hlídání dětí s programem na rozvoj všech dovedností pro zaměstnané maminky, nebo pro zvykání si na školku. Cena za hodinu v herně je 20 Kč, pro obyvatele Přepeř je díky dotaci obecního úřadu herna zdarma.

– Úterý 9.00 až 9.45 Zpívánky, 10.00 až 10.45 Cvičeníčko s říkankami.
– Čtvrtek 9.00 až 9.45 Výtvarka (kreslení, stříhání, modelování…), 10.00 – 10.45 Montessori pedagogika, práce se speciálními pomůckami.
 
* THE BOUDA
Pravidelný program na říjen:
– Pondělí 16.00 – 18.00 Klub maminek Boudička (dům The Bouda v ulici 28. října, čp. 543), 19.30 – 21.00 Florbal pro muže (tělocvična ZŠ v ulici 28. října).
– Úterý 14.00 – 16.00 Klub 13 pro děti (čajovna v suterénu městské knihovny), 18.00 – 19.30 Anglická konverzace s rodilými mluvčími (čajovna) – první hodina bude v úterý 18. října.
– Středa 10.00 – 12.00 Klub maminek Boudička (dům The Bouda).
– Pátek 14.00 – 16.00 Klub 13 pro děti (čajovna).
Od pondělí do pátku v době od 16.00 do 21.00 je pro veřejnost otevřena Čajovna Tea Bouda v suterénu knihovny A. Marka v Jeronýmově ulici. Od října bude v čajovně dvakrát týdně opět v provozu Klub 13 pro děti a mládež s deskovými hrami. Více na www.thebouda.cz
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.