ŘÍJNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Přinášíme aktualizovaný přehled akcí, u kterých bohužel v době zveřejnění nevíme, jestli se budou opravdu konat. Některé byly již dopředu z důvodu druhé vlny nákazy koronavirem zrušeny, jako např. Noc s Andersenem 9. října, u jiných může konání upravit nějaké nové vládní opatření o shromažďování osob. Nicméně pořadatelé dělají vše proto, aby se akce mohly uskutečnit při zachování všech možných hygienických pravidel. Proto, pokud to bude možné, nenechte je ve „štychu“. Nicméně než na konkrétní akci vyrazíte, informujte se raději u pořadatele, že se opravdu koná. Přehled budeme na TvA případně aktualizovat…

Čtvrtek 1. října
* VIETNAM Z JIHU NA SEVER. Cestopisná přednáška cestovatelů Petra Kvardy a Pavla Chluma zavede všechny zájemce napříč Vietnamem, z východní Kambodže až na sever země. Klub aktivní senior, penzion Žižkova ul. od 14.00 hodin.
* KRAJEM NEJEN ZA ŽELEZEM. Ladislav Šourek představí nejen svoji poslední publikaci o historickém železářství, ale také popovídá o různých zajímavostech z regionu. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. Výherce čeká odměna v podobě poukazů na pořady KCT a také sleva na útratu v kavárně KUS. KC Střelnice, kavárna KUS, od 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč / tým.

Pátek 2. října
* JIŘÍ LÁBUS – talk show HVĚZDNÁ SETKÁNÍ v KD Tatobity. Moderovaný večer se známými osobnostmi uměleckého a veřejného života. Cena vstupenek 190 Kč. Začátek v 19.00 hodin v sále KD v Tatobitech. Předprodej vstupenek na obecním úřadě.

Sobota 3. října
* DNY ARCHITEKTURY 2020 V TURNOVĚ. Již 10. ročník celorepublikové akce. Od 10.00 hodin je připravena návštěva nové expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje s autory projektu z ateliéru Hipposdesign Praha. Od 14.00 hodin budete mít možnost si prohlédnout turnovské depo s rotundou a točnou a projet se historickým parním vlakem. Parní mašinka bude vyjíždět z turnovského nádraží ve 14.00 hodin.

Neděle 4. října
* DÝŇOVÁ HALLOWEENSKÁ DÍLNA. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi je věnována oblíbenému tvoření z dýní, strašidlům, svíčkám a halloweenské výzdobě do oken. Tvořit se bude opět pod vedením akademické malířky Evy Mastníkové, Simony Bakešové, Evy Šrajerové a Šárky a Verunky Klementových. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.
* TAJEMNÍ IMPRESIONISTÉ. Jak impresionisté vnímali svět? Jaké techniky, barvy a světlo používali k zachycení reality? Umění v kině, filmová projekce, kino Sféra od 17.00 hodin.

Středa 7. října
* MARIO KUBAŠ: SEVERSKÉ PLAVBY ANEB PROČ MAJÍ NA FAERSKÝCH OSTROVECH VŠECHNO VĚTŠÍ. Jaké je to plout na plachetnici za polárním kruhem? Který ostrov v severním Atlantickém oceánu je považován za Mont Blanc jachtingu? Mario Kubaš, ředitel divadelního festivalu Modrý kocour, herec a novinář se představí v méně známé roli. Jako jachtař vás provede po svých plavbách ve vodách kolem Irska, Skotska, Faerských ostrovů, Norska a Finska. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.
* IMUZA UVÁDÍ: ANNA STAVĚLOVÁ, PŘÍČNÁ FLÉTNA. Anna Stavělová je sólová a komorní hráčka a hudební pedagožka působící mezi Čechami a Francií. Na flétnu začala hrát v 11 letech, studovala nejprve na Hudebním gymnáziu a konzervatoři v Praze, poté pokračovala ve studiích na vysoké škole ve francouzském Lyonu pod vedením prvotřídních světových pedagogů a flétnistů. Jako sólová flétnistka působila v orchestrech Gustav Mahler Jugendorchester, Opera de Lyon, Symfonický orchestr v Mulhouse, Orchestr National de Capitole v Toulouse, Orchestr Sinfonia Varsovia a v orchestru amsterdamského baletu. Od roku 2015 působí jako pedagožka příčné flétny na Fakultě umění Ostravské univerzity. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč.

Čtvrtek 8. října
* PRVNÍ ČECH NA PĚTI KONTINENTECH. Přednáška o životních osudech turnovského rodáka Čeňka Paclta (1813–1887). Přednáší Jaroslav Kříž v rámci cyklu o regionálních osobnostech. Vstup dobrovolný. Hlavní budova knihovny v Jeronýmově ulici – sálek ICM. Začátek v 9.30 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* POZNEJTE SVÉHO PŘEKLADATELE. Čtete rádi světovou literaturu v českém překladu? Zajímá vás, jak vzniká překlad knihy? Do turnovské knihovny na vlakovém nádraží zavítá Michala Marková, která překládá zejména z angličtiny takové světové tituly, jako třeba Hra o trůny, Počátek, Hercule Poirot, a turnovský rodák Petr Christov, jenž se zaměřuje na překlady z francouzštiny, a to nejen románů, ale i divadelních her. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží v Turnově II od 17.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Sobota 10. října
* STÁTNÍ HRAD TROSKY: Sokolnické ukázky. Po celý den poutavý výklad o historii sokolnictví, ukázky krmení a příletů dravých ptáků (www.hrad-trosky.eu).
* KULTURNOV 2020. Svátek turnovské kultury. Více v samostatném článku. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Úterý 13. října
* POHÁDKOVÝ PODVEČER. Říjnový pohádkový podvečer pro rodiče s dětmi je věnován strašidelným pohádkám. Hraje divadlo Rolnička Jarmily Enochové. Dětské oddělení knihovny od 16.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Středa 14. října
* ÚDOLKA NA PODMOKELSKOU VĚŽ. Projekce divácky oceněného filmu. Film získal na letošním 37. Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu Cenu diváka. Horolezecká expozice Muzea Českého ráje od 18.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* TURNOV V SRPNU 1968 Z POHLEDU ARMÁDY A VB. Přednáška předního historika PhDr. Daniela Povolného, pracovníka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Daniel Povolný je největší odborník na okupaci v srpnu roku 1968. Je spoluautorem knihy Den hanby. Hlavní budova knihovny v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* O LITERATUŘE: ALENA MORNŠTAJNOVÁ. Původní profesí překladatelka a lektorka anglického jazyka literárně debutovala poměrně pozdě, ve svých 50 letech. A hned její prvotina, román Slepá mapa, zaujala natolik, že se dostala do užší nominace na Cenu Česká kniha 2014. Největší pozornost však na sebe strhl její třetí román Hana. Za něj Alena Mornštajnová získala řadu ocenění, např. Cenu Česká kniha 2018. Její poslední román Tiché roky vyšel před rokem a autorka o něm říká: „Moje nová kniha je především o síle slov. Slova jsou mocná zbraň, ale my si to neuvědomujeme.“ O literatuře, kino Sféra od 19.00 hodin, vstup zdarma. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

 

Čtvrtek 15. října
* PÉRÁK A DALŠÍ MĚSTSKÁ STRAŠIDLA. Etnolog Petr Janeček se ve své přednášce zaměří na městská nadpřirozená stvoření. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* ŠKOLNÍ KONCERT ŽÁKŮ ZUŠ. Koncertní sál ZUŠ Turnov na náměstí od 17.00 hodin. (Koncert se koná pouze pro vystupující a jejich nejbližší okolí.)
* MALOVANÉ HEDVÁBÍ. Výtvarná dílna pro dospělé. Závazná rezervace na e-mailu: ladicka@email.cz. Kapacita 10 osob. Cena 450 Kč. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky od 18.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Pátek 16. října
* NEJVĚTŠÍ OLDIES PARTY V ČESKÉM RÁJI. Zazní ty největší hity 80. & 90. let. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 100 Kč (vstup na akci 18+). (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* TURNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2020. Program v Muzeu Českého ráje od 17.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
17.00 – 22.00 Animační program s horolezeckou tématikou – vázaní uzlů, slackline, hrací průvodce po horolezecké expozici (Lektor: Iveta Matoušová)
17.00 – 22.00 Noční honba za pokladem – akční program s mineralogickou tématikou (Mgr. Jan Bubal)
17.30 Komentovaná prohlídka výstavy Josef Pekař a Josef Vítězslav Šimák v zajetí múz (Mgr. David Marek)
18.00 Historie Turnovska – komentovaná prohlídka expozice historie (PhDr. Jiří Sajbt)
19.00 Mineralogie-geologie – netradiční prohlídka stálé expozice (Mgr. Jan Bubal)
20.00 Klenotnice – komentovaná prohlídka (PhDr. Miroslav Cogan)
20.30 Vilém Heckel – komentovaná prohlídka výstavy
21.00 Archeologie – Dotýkat se exponátů dovoleno! – netradiční komentovaná prohlídka (PhDr. Jan Prostředník, Ph.D., Mgr. Roman Sirovátka)
21.30 Horolezectví – komentovaná prohlídka expozice
22.30 Mineralogie-geologie – netradiční prohlídka stálé expozice (Mgr. Jan Bubal)

Sobota 17. října
* O PALEČKOVI. Představení o malém, mrštném a vtipném hrdinovi je vsazeno do velkých, variabilních, barevných kulis, herci v příběhu vystřídají mnoho převleků a k pomoci jim budou samozřejmě loutky – nejrozmanitějších druhů a velikostí. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 60 Kč. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* ĎÁBEL VALDŠTEJN aneb pozoruhodný vzestup vévody frýdlantského. Jaký byl vévoda doopravdy? Na to v této přednášce odpoví Josef Pepson Snětivý, spisovatel, hudebník a šéfredaktor Edice Český ČAS. Kaple sv. Jana Nepomuckého na hradě Valdštejně od 14.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* TANEČNÍ ODPOLEDNE. K tanci a poslechu hraje Turnovanka a hosté od 16.00 hod., víceúčelová budova hasičárna na Daliměřicích. Akce se koná za finanční podpory města Turnov. Více na www.turnovanka.cz. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Neděle 18. října
* SALVADOR DALÍ: HLEDÁNÍ NESMRTELNOSTI. Dokument vás pozve na úchvatnou pouť za životem a tvorbou malíře Salvadora Dalího. Umění v kině, filmová projekce, kino Sféra od 17.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Úterý 20. října
* TURNOVSKÝ KOS 2020. 21. ročník pěvecké soutěže jednotlivců o nejlepšího turnovského zpěváka. Propozice na webu www.ponorkaturnov.cz/akce. Základní umělecká škola Turnov, náměstí Českého ráje od 14.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* VEČER NA SBOŘE: ŽIVÁ VODA V KRAJINĚ. Uvedení odborné publikace Vojtěcha Šťastného na téma vody v krajině a mokřadů v Českém ráji „Živá voda v krajině – Příběh Sedmihorských slatin“. Přednáší Vojtěch Šťastný, ekolog a ochránce přírody. Hudební doprovod Petr Kostka. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Středa 21. října
* LIBOR DRAHOŇOVSKÝ: ČESKÁ KANADA, NEJEN PO STOPÁCH LOUPEŽNÍKA GRÁZLA. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Čtvrtek 22. října
* KRIMINALISTICKÉ OTAZNÍKY. Ondřej Krotil, badatel z Lomnice nad Popelkou, představí úplně novou publikaci o nevyřešených případech československé kriminalistiky. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK: AUSTRÁLIE – VELKÁ CESTA. Přednáška RNDr. Jaroslava Lísky. Hlavní budova knihovny – sálek ICM od 18.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Pátek 23. října
* KDO SE BOJÍ VIRGINIE WOOLFOVÉ. Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 420 Kč, na místě 460 Kč. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Sobota 24. října 2020
* POCTA LADISLAVU KOUCKÉMU. Slavnostní odhalení pamětní desky dlouholetému kastelánu hradu Valdštejna se uskuteční za účasti vedení města Turnova, dalších hostů a přátel pana Kouckého. Hudební doprovod skladatel a varhaník Radek Rejšek. Průvodní slovo Eva Kordová. Hrad Valdštejn od 14.00 hodin. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* DEN INFORMAČNÍCH CENTER 2020. V rámci Světového dne pro rozvoj informací vyhlásila Asociace turistických informačních center České republiky v loňském roce 24. říjen za Den turistických informačních center. Akce se zúčastní i naše Regionální turistické informační centrum Turnov. Pro návštěvníky budou k dispozici drobné dárky, balonky a netradiční prohlídka Turnova zdarma (v 10.00 a ve 14.00 hod.). Infocentrum můžete navštívit od 9.00 do 15.00 hodin. Současně to bude poslední možnost navštívit infocentrum před jeho rekonstrukcí. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* DĚDKOVÉ. Ověření Dědkové zahrají rockové skladby světových umělců. Koncert, Malá (domácí) scéna, kavárna KUS od 18.00 hodin, vstupné dobrovolné. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* GISELLE. Umění v kině, balet, kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 250 Kč / 200 Kč. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Středa 28. října
* OSLAVY SVÁTKU REPUBLIKY V TURNOVĚ. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Pátek 30. října
* TAK KRÁTKÝ ČAS NA ŽIVOT. Turnovský underground a Společnost bloumající veřejnosti si vás dovolují pozvat na premiéru hry, která zachycuje životní příběh básníka Václava Hraběte. Původní nápad napsat hru o Václavu Hrabětovi vzešel od (již zesnulého) Zdeňka Lindnera. Ten svůj návrh přednesl na úrodnou půdu – nadšené herecké partě, která pod jeho vedením odehrála představení pašijové hry O nejslavnějším zmrtvýchvstání. Mimoto část souboru v mládí básně Václava Hraběte přepisovala a vydávala. Vznikl tak text, který po zkombinování s jeho básněmi vedl k sepsání divadelní hry. Značná část hry se odehrává v hospodě, kde básník rád vysedával a povídal si o životě se svými přáteli. Vše dokreslují jeho básně, některé z nich se dočkaly i zhudebnění. Ostatně jeho báseň Variace na renesanční téma, známá jako Láska je jako večernice, byla zhudebněna Vladimírem Mišíkem. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné 150 Kč. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Sobota 31. října
* ROZUMBROTHERS. Skupina balancují na pomezí rocku a popu s příměsí triphopu, nois rocku, folku, funku a acid jazzu. Koncert, Malá (domácí) scéna, kavárna KUS od 18.00 hodin, vstupné dobrovolné. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)
* TANEČNÍ ODPOLEDNE
. K tanci a poslechu hraje Turnovanka a hosté od 16.00 hod., víceúčelová budova hasičárna na Daliměřicích. Akce se koná za finanční podpory města Turnov. Více na www.turnovanka.cz. (Akce zrušena z důvodu opatření nouzového stavu II.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.