PROSINCOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Nabídka je průběžně aktualizována)Tak tomu se říká měsíc nabitý pozvánkami. Letošní prosinec na Turnovsku je opravdu ve znamení desítek větších či menších akcí. Už jen přehled, který se nám podařilo dát dohromady a ještě ho budeme průběžně doplňovat, hovoří za vše. Adventní koncerty, vánoční zpívání, trhy, rockové koncerty, divadlo, taneční vystoupení, nabídka občanských sdružení, nahlédnutí do zámeckých interiérů a na závěr novoroční ohňostroj. Zajděte o Vánocích někam mezi lidi…

Mimořádná nabídka
* Nezapomeňte poslat svůj dopis s přáním Ježíškovi. I letos funguje pobočka č. 255 „Ježíškovy vánoční pošty“ v Regionálním turistickém informačním centru na náměstí Českého ráje. Pošta funguje až do 20. prosince, otevřeno je od pondělí do pátku v době od 8.00 do 17.00 a v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin. Za každý odeslaný dopis obdržíte malou pozornost a potvrzení o předání dopisu.

 

Čtvrtek 2. prosince

* KLUB MATÝSEK – těšíme se na Vánoce a na Ježíška. Adventní dílnička, tvořivé dopoledne pro maminky s dětmi. Pořádáno ve spolupráci s Centrem pro rodinu Náruč. Doplněno o pohádkové předvánoční čtení a zpívání. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin.

n201011302315_vakci_134_kd* V 16.30 hodin začíná v Kamenářském domě v Muzeu Českého ráje vernisáž stálé expozice ČESKÝ RÁJ A POJIZEŘÍ J. V. Scheybala. Ten byl jednou z nejvýznamnějších osobností českého národopisu, všestranně vzdělaným odborníkem, který se vedle sběratelské činnosti věnoval především národopisné kresbě. Měl velký podíl na popularizaci lidové kultury severovýchodních Čech. V kulturním programu vystoupí hudební soubor FIDLE z Jičína.

* PŘEDVÁNOČNÍ SETKÁNÍ S OPERETOU pořádá město Turnov, odbor sociálních věcí, pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Městské divadlo, začátek v 17.00 hodin. Vstup zdarma.

 

Pátek 3. prosince

* ČANKIŠOU. Sedmičlenná skupina pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fúzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu až po Pákistán. Na české scéně rozhodně patří ke špičce stylu world music. KC Střelnice, malý sál, začátek v 19.00 hodin.

* Společnosti bloumající veřejnosti zve na premiéru divadelní hry ČERNÁ NOC. Hru napsali Roman Sikora a Lukáš Hajn na základě dobové recenze na hru Lva Blatného (hra sama se nedochovala). Jde o hororovou grotesku. V úvodu se krátce představí také dramatický soubor z Fokusu. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 4. prosince

* ADVENT V MUZEU. Ve 14.00 hodin začíná nadílkové odpoledne v Muzeu Českého ráje. Bude patřit zejména Barborkám. Nadílku pro děti doplní vystoupení folklorního souboru Nisanka z Jablonce nad Nisou. Od 9.00 hodin se také pro děti v muzeu uskuteční dílnička sv. Barbory, ve které si vyrobí dekorace na větvičky Barborek. Zahrají si také hry v prostorách muzea na téma „Ježíšek si ukryl dárečky“.

* Ve 14.00 hodin začíná v galerii Safír turnovského muzea slavnostní vernisáž výstavy fotosoutěže BIKESHOT FESTIWAL 2010.

* O-gala 2010. V sobotu 4. prosince se v sále Střelnice uskuteční ples k výročí 30 let oddílu orientačního běhu v Turnově. Orientační běh pamatuje v Turnově dávnější dobu, ale současný oddíl je datován od 1. ledna 1981. Na ples jsou zváni nejen orientační běžci minulí a současní, ale všichni, co si chtějí užít kvalitní hudbu, tanec a zábavu. K tanci a poslechu bude hrát taneční orchestr z Hradce Králové  – StopTimeBand. Třešní na dortu bude i vyhlášení nejlepších orientačních běžců, bikerů, lyžařů a vozíčkářů České republiky za rok 2010. Součástí plesu bude bohatá tombola a výstava mapující 30 let historie. Rezervace lístku za 180 Kč na emailu: o-gala@email.cz . Zbylé lístky možno zakoupit u vstupu v den konání. Sál Střelnice, začátek ve 20.00 hodin. Více na www.facebook.com/0gala , www.tur.cz

 

Neděle 5. prosince

* II. adventní koncert: PODJEŠTĚDSKÉ KOMORNÍ SDRUŽENÍ. V koncertu zazní kromě skladeb z dílny barokních velikánů J. S. Bacha, B. Marcella či G. P. Telemanna i další skladby, které propojuje zajímavá kombinace barev čtyř různých nástrojů – varhan, lidského hlasu, pozounu a hoboje. Kostel sv. Františka, začátek v 15.00 hodin.

 

Úterý 7. prosince

* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v ZŠ ve Všeni. Podívat se do školních prostor, seznámit se s výukou, pohovořit s vyučujícími a vedoucími kroužků bude možné od 7.30 až do 18.00 hodin.

* TAJEMNÝ ADVENT. Komponovaný pořad slova a hudby pro nevidomé a zrakově postižené. Kulturní sálek knihovny, začátek ve 14.00 hodin.

* POUŠTĚ A JEZERA CHILE (cestovatelský klub). Hosty večera budou manželé Vozábovi z Pardubic. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 8. prosince

* V 17.00 hodin začíná ve výstavní síni ZUŠ Turnov na náměstí Českého ráje slavnostní křest knížky Ladislava Šourka „Za tajemstvími kraje kolem Jizery“.

* RECITÁL KARLA PLÍHALA. Špička v písničkářském oboru opět zavítá do Turnova. Vstupenky v předprodeji za 140 Kč, na místě +20 Kč. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

n201011302309_vakci_133_knihČtvrtek 9. prosince

* STROJ ČASU ANEB NAD KRONIKOU KNIHOVNY. Komponovaný pořad připravený k 190. výročí založení turnovské knihovny. Tentokrát se vzpomínkou na zajímavé a výrazné osobnosti, které utvářely obraz kulturního dění, do kterého byla knihovna zapojena. V programu vystoupí dramatický kroužek ZŠ ve Skálově ulici pod vedením Jany Kepkové, průvodní slovo Vlastislav Hnízdo, Eva Kordová, Daniela Weissová a další. Hudební doprovod Jana Kepková a Martin Hybler. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin.

 

n201011302257_vakci_132_trhyPátek 10. až neděle 12. prosince

* XII. TRADIČNÍ VÁNOČNÍ TRHY V TURNOVĚ. program na TvA přineseme ve zvláštním článku.

 

Pátek 10. prosince

* VÁNOČNÍ PREZENTACE studentů Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v prostorách ZUŠ na náměstí Českého ráje od 10.00 do 17.00 hodin. Bude možné si prohlédnout ukázky slavnostních vánočních tabulí a zakoupit stříbrné šperky vyrobené žáky školy. Pokud si návštěvníci přinesou vlastní dárek, budoucí prodavači jim ho rádi zabalí. Žáci učebního oboru jemný mechanik zájemcům vyčistí optické brýle. Jistě zaujmou i výrobky nástrojařů, zámečníků a obráběčů kovů. Studenti oboru hotelnictví připraví pro veřejnost zajímavou nabídku ve formě teplých speciálních nápojů, štol a lineckého pečiva.

* ČTYŘI DOHODY. Čtyři dohody se točí kolem témat: láska, vztahy, přátelství, jak je vidí toltécký šaman DON MIGUEL RUIZ. Účinkují: Jaroslav Dušek, Pjér La Š´éz a Zdeněk Konopásek, světelný design Viktor Zborník. Vstupenky v předprodeji za 300-280-260 Kč, na místě + 20 Kč. Městské diivadlo od 19.30 hodin.

 

Sobota 11. a neděle 12. prosince

* Vždy od 9.00 hodin začínají v Muzeu Českého ráje vánoční dílny pro veřejnost SVATÉ OBRÁZKY (doprovázejí výstavu Biblický příběh Narození Páně). Od 1. do 31. prosince také na Dlaskově statku v Dolánkách probíhá výstava „Od svatého Ondřeje do vánočních hodů.“

 

Sobota 11. prosince

* BURZA SBĚRATELŮ poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí ad. se koná v Restauraci Sokolovna ve Skálově ulici od 9.00 do 12.00 hodin.

* SNĚHOVÁ KRÁLOVNA. Oblíbený divadelní spolek Jiří Poděbrady přiveze známou pohádku v činoherním zpracování. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

n201011302230_vakci_130_valdstejn* VÁNOČNÍ KONCERT NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ: Vystoupení amatérského pěveckého sbor PROVAZ (PRO Vánoční Zpívání) – několik nadšenců ze Skalan, Kacanov a blízkého okolí příchozí jistě potěší tradičními koledami i česky zpívanými gospely. Začátek ve 14.00 hodin.

* Vánoční koncert pěveckého sboru Antonín Dvořák. Na programu je Missa brevis od moravského muzikanta Juraje Pavlici. Zpěváky i sólisty doprovodí Turnovské orchestrální sdružení a smyčcový kvartet Ad libitum. Velký sál Střelnice, začátek v 16.30 hodin.

* Sousedský spolek PROVAZ zve na již tradiční společné vánoční zpívání od 17.00 hodin v sále hospody v Olešnici.

* NOTHINGHAM & VÝSMĚCH? Vánoční koncert známé turnovské skupiny. Jako host vystoupí kapela Výsměch z Poličky. Vstupné v předprodeji za 80 Kč. KC Střelnice, malý sál, začátek v 19.00 hodin.

 

Neděle 12. prosince

* VÁNOČNÍ KONCERT NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ: Vystoupení dívčího sborečku turnovského skautského střediska ŠTIKA (koledy z celého světa). Začátek ve 14.00 hodin.

* III. adventní koncert: GOSPELY A SPIRITUÁLY. Trio Víta Fialy (kontrabas) dále tvoří klávesista Radim Linhart a Jaroslav Šindler (kytara), doprovází zpěváka Lee Andrewa Davisona (původem z Oklahomy). Vstupné na místě 100 Kč. Chrám narození Panny Marie, zažátek v 15.00 hodin.

 

Pondělí 13. prosince

* VÁNOČNÍ ČAS. Pořad pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti laděný na Vánoce. Koledy zazpívají Libuše Marhanová, Vladimíra Chuchlíková a Zdeněk Mrkáček. Průvodní slovo Eva Kordová. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin. (Program bude zopakován 16. prosince v klubovně penzionu na Výšince ve stejný čas.)

* PÍSNĚ KRÁSNÉ AŽ K NEUNEŠENÍ. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers přivezou zcela nový pořad. Program je sestaven převážně z českých písní, jež jsou vskutku mimořádně krásné v upřímném i ironickém slova smyslu: Kombiné něžné, Hrály dudy, Život je krásný… Vstupenky v předprodeji 240 Kč, na místě + 20 Kč. KC Střelnice, velký sál, začátek v 19.00 hodin.

 

Úterý 14. prosince 

* VÁNOČNÍ PŘÍBĚH. Pořad slova a hudby na motivy staré vánoční legendy o narození Spasitele, doplněný koledami. Účinkují Eva Kordová a Aleš Ressler. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.

 

Středa 15. prosince

* POHÁDKOVÝ PODVEČER. Jak pejsek s kočičkou slavili Vánoce a další pohádky. Účinkuje LS Na Židli pod vedením Petra Záruby. Pohádkový koutek dětského oddělení knihovny, začátek v 16.00 hodin.

* DETEKTOR LŽI. Syrová tragikomedie v podání Divadelního spolku Kašpar z Celetné. V režii Jakuba Špalka hrají Adrian Jastraban, Eva Elsnerová a Michal Kern. Zbylé vstupenky v předprodeji za 200-180-160 Kč, na místě + 20 Kč. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 16. prosince

* Základní umělecká škola Turnov pořádá VÁNOČNÍ KONCERT svých žáků. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 17. prosince

* VÁNOČNÍ GALAVEČER TANEČNÍHO KLUBU K+K Labyrint. Můžete se těšit na spoustu tanečních vystoupení v podání mistrů světa a Evropy v latino tancích. Klub MAGIC v Sobotecké ulici, začátek v 18.00 hodin.

n201011302319_vakci_135_pranic* PRANIC – VÁNOČNÍ KONCERT oblíbené turnovské folkové skupiny. Starší i novější písně skupiny v komorním ladění i v rockovější podobě s bicími. Slosovatelné vstupenky v předprodeji za 80 Kč, na místě za 100 Kč, mládež polovic. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 18. prosince

* VÁNOČNÍ KONCERT koncert operních árií NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ. Účinkují Pavla Brtníková, Kamila Jiřištová a Lucie Pázlerová za klavírního doprovodu Miroslava Navrátila. Koncert se uskuteční ve slavnostním sále klasicistního domu. Začátek ve 14.00 hodin.
* Zpívání vánočních koled se skauty z Turnova, kaplička na Bukovině, začátek ve 14.30 hodin.

 

Neděle 19. prosince

* Sousedský spolek PROVAZ zve na společné vánoční zpívání od 14.00 hodin v kapli sv. Anny ve Vyskeři.

* VÁNOČNÍ GALAPŘEDSTAVENÍ TURNOVSKÝCH MAŽORETEK „PERLIČEK“ a jejich hostů se uskuteční od 14.00 hodin v sále Střední umělecko-průmyslové školy ve Skálově ulici. Představí se všechny soubory od dětí po dospělé. Vstupné 50 Kč (předškolní děti zdarma).
* Ve 14.00 hodin začíná akce s názvem VÁNOCE U KAPLIČKY na Prackově pod Kozákovem. Od 15.00 hodin zde s pásmem koled vystoupí pěvecký sbor Carmina z Turnova.

* IV. adventní koncert: VARHANY A ZPĚV. Manželé Lédlovi s dcerami připravili adventní koncert z klasických skladeb, zazní i tři skladby B. Lédla. Vstupné 60 Kč. Kostel sv. Mikuláše, začátek v 15.00 hodin.
* V 15.00 hodin začíná v místě duchovní Brány do Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice vánoční zpívání. Pořádá Svobodná škola umění, viz www.svosum.cz
* Jednota bratrská zve na netradiční VÁNOČNÍ MŠI V BOUDĚ. Začátek je v 17.00 hodin v domě v ulici 28. října čp. 543.

* Turnovská Bohéma pořádá Jazzový podvečer s Lédl Jazz Q. Pizzerie Maškovka, začátek v 18.00 hodin.

 

Úterý 21. prosince

* Výtvarná dílna pro veřejnost: VÁNOČNÍ DÁRKOVÁ DÍLNA. Probíhá ve Žluté ponorce v době od 14.00 do 18.00 hodin.
* V 19.00 hodin začíná v místě duchovní Brány do Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice keltský obřad zimního slunovratu. Pořádá Svobodná škola umění, viz www.svosum.cz

 

n201011302322_vakci_136_fortunaÚterý 21. a středa 22. prosince

* MUSICA FORTUNA – vánoční koncerty turnovského pěveckého sboru je výročním průřezem jeho repertoárem. Vstupenky předprodávají členové souboru. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

Čtvrtek 23. prosince

* BETLÉMSKÉ SVĚTLO, symbol Vánoc, rozdávají turnovští skauti na náměstí u kašny od 16.30 hodin – nezapomeňte si přinést svíčky, které vám rozzáří domovy světýlkem až z Betléma. Sboreček skautského střediska bude zpívat vánoční koledy.

Pátek 24. prosince

* Základní umělecká škola Turnov srdečně zve na vánoční koncert CARMINY, TURNOVÁČKU a dechového orchestru do kostela Panny Marie v Turnově. Začátek ve 14.00 hodin.

* Sousedský spolek PROVAZ zve na již tradiční společné vánoční zpívání od 14.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskeři.

* Vánoce na hradě Valdštejně: ZEFFIRO TORNA, vystoupení pěveckého sboru. Začátek ve 14.00 hodin. Vánoční otevírací doba hradu: 10.00 – 16.00 hodin.

 

Sobota 25. prosince

* Sousedský spolek PROVAZ zve na již tradiční společné vánoční zpívání od 12.00 hodin u zvoničky ve Skalanech.

* Štěpánská zábava v kulturním domě v Podháji. Hraje PROROCK. Začátek ve 20.30 hodin.

 

Neděle 26. prosince

* Zámek Sychrov – Vánoce s JAROSLAVEM SVĚCENÝM. Koncert v zámecké galerii. Začátky v 16.00 a v 18.00 hodin. Jednotné vstupné 200 Kč, rezervace na tel. čísle 482 416 011 (denně od 10.00 do 14.00 hodin).

* VÁNOCE NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ: Vánoční koncert pěveckého sboru MUSICA FORTUNA. Začátek ve 14.00 hodin. Vánoční otevírací doba hradu: 10.00 – 16.00 hodin.

n201011302251_vakci_131_messer* Vánoční večírek s MACKIE MESSER BANDEM v restauraci Divizna. Začátek v 19.00 hodin. Hosté: Eva Urbanová – soprán, Hana Kotková – violin, Petr Kostka – průvodní slovo.

* Zámek Hrubý Rohozec – PROHLÍDKY VÁNOČNĚ VYZDOBENÝCH INTERIÉRŮ 1. patra s výkladem o osudech bývalých majitelů a hlavně vánočních zvycích. Probíhá od 26. prosince do 2. ledna.

 

Pondělí 27. prosince

* FUNK CORPORATION, výroční koncert turnovské kapely a jejího hosta. KC Střelnice, malý sál, začátek ve 20.00 hodin.

 

Úterý 28. prosince

* Vánoce na hradě Valdštejně: Hudební skupina SUBULCULUS v pořadu „Byla cesta, byla ušlapaná“ (vánoční zpívání trochu jinak). Na programu budou koledy české gotiky, rozličná hudba časů starých a písně chátry středověké. Začátek ve 14.00 hodin.

 

Čtvrtek 30. prosince

* Ve 13.00 hodin začíná ve dvoře v Borčicích u Všeně dětský den VÁNOCE NA KONÍCH. Jízdy na koních pro děti zdarma, další program (prohlídky stájí, soutěže…), občerstvení zajištěno. Akce je pořádána s podporou Libereckého kraje.
* VÁNOCE NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ: Vánoční posezení s varhanní hudbou starých mistrů – Mgr. Radek Rejšek  se souborem Veselé Kapuce. Začátek v kostele sv. Jana Nepomuckého ve 14.00 hodin.

 

Sobota 1. ledna

* SLAVNOSTNÍ VÍTÁNÍ NOVÉHO ROKU NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ: Nový rok před hradem uvítají fanfáry lesních rohů do všech čtyř stran a poté bude následovat koncert v hradním kostele. Účinkuje: Trio lesních rohů z Valdštejna, pánové Jaroslav Hejral, Luboš Jerije a Petr Škoda. Začátek ve 14.00 hodin.

n201011302230_vakci_129_ohnostroj* Město Turnov a firma Ohňostroje Pohl zvou veřejnost na třetí ročník NOVOROČNÍ SLAVNOSTI S OHŇOSTROJEM, která se koná Na Lukách v sobotu 1. ledna od 17.00 hodin. Místo pro diváky je na autobusovém nádraží a parkovišti. Na jevišti bude probíhat program, v němž vystoupí známá skupina The Beatles veteran club a budou vyhlášeni vítězové vánoční výtvarné soutěže. Tradiční občerstvení je zajištěno. Samotný ohňostroj je plánován na 18. hodinu. Motorizované návštěvníky upozorňujeme, že parkoviště Na Lukách bude z technických důvodů uzavřeno.

Neděle 2. ledna

* Hradecké komorní tucteto, koncert na hradě Valdštějně. Začátek ve 14.00 hodin.

 

ZA HUMNY

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ… tradiční předvánoční jarmark spojený s tvůrčími dílnami a soutěží o nejchutnější slané pečivo se uskuteční v Libuni v sále sokolovny v době od 9.00 do 17.00 hodin. V 17.30 hodin začíná v kostele sv. Martina koncert pěveckého sboru MUSICA  FORTUNA z Turnova.

PŘIPRAVUJE SE

* Sobota 8. ledna 2011 od 20.00 hodin: MYSLIVECKÝ PLES v kulturním domě v Kacanovech. Hrají Veselí pozůstalí, vstupné 100 Kč. Tombola, myslivecká kuchyně. Autobus tam i zpět zajištěn. Předprodej na tel. 732 429 642 nebo v hotelu Králíček v Kacanovech.

OSTATNÍ NABÍDKA

 

* MATEŘSKÉ CENTRUM NÁRUČ. Provozovny: Skálova 540, Hruborohozecká 388, Turnov, www.naruc.cz , naruc.turnov@seznam.cz , tel. 775 964 314.

Pravidelný každodenní program najdete na webových stránkách, z mimořádného programu vybíráme:

* 5. prosince – Parním vlakem s Mikulášem na trase Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět

* 7. prosince – Pečení s babičkou (od 9.00 hodin v DD Pohoda)

* 14. prosince – po celý den Scrapbook- vyrábíme kalendáře na rok 2011 – skvělý VÁNOČNÍ DÁREK!!!

* 14. prosince – od 16.00 hodin vánoční setkání klubu dvojčat

* 17. prosince – od 16.00 hodin vánoční posezení u Betléma – s pohádkou

 

* RODINNÉ CENTRUM ÚSMĚV, Přepeře, čp. 85 (vedle pošty v centru obce), tel. 603 444 904, www.rcusmev.cz , rcusmev@centrum.cz . Herna je otevřena od pondělí do pátku od 8.00 do 15.00 hodin. Program každý den dopoledne pro rodiče s dětmi; možnost hlídání dětí. Mimořádný program:

* Mikulášská nadílka – pondělí 6. prosince od 10.00 hodin.

* Pečení a zdobení perníčků – středy 8. a 15. prosince od 15.00 do 17.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.