POZVÁNKA NA BESEDU S VÝZNAMNÝM SPISOVATELEM

0

Synagoga Turnov, Ochranovská Jednota bratrská a Městská knihovna A. Marka zvou na večer Na Sboře. Na programu bude beseda s novinářem a spisovatelem Pavlem Kosatíkem nad jeho novou knihou SÁM PROTI ZLU: ŽIVOT PŘEMYSLA PITTRA (1895 – 1976). Beseda se uskuteční v úterý 8. února od 18.00 hodin v domě Na Sboře ve Skálově ulici. Na místě bude možné knihu zakoupit za zvýhodněnou cenu. Redakci TvA spisovatel Kosatík slíbil poskytnout rozhovor, a tak se třeba dozvíme, jestli autor knih jako je Život Olgy Havlové, Jan Masaryk – Pravdivý příběh, Gottwaldovi muži, Manželky prezidentů ad. také někdy napíše příběh odehrávající se v Českém ráji.

Večer Na Sboře 8. února bude věnován jedné málem zapomenuté české osobnosti.

Přemysl Pitter byl významným českým humanistou, pacifistou a sociálním pracovníkem křesťanského protestantského vyznání. Za tzv. první republiky založil sdružení Milíčův dům, které pečovalo o děti z nejchudších sociálních vrstev. Po roce 1937 bylo v domě na pražském Žižkově ubytováno na 150 dětí, včetně dětí německých rodičů, kteří museli emigrovat z nacistického Německa. Od začátku nacistické perzekuce Židů byly v domě soustřeďovány také židovské děti. Za války Přemysl Pitter přes hrozbu trestu pomáhal židovským rodinám. Když na podzim roku 1944 vznikl Výbor křesťanské pomoci židovským dětem, Pitter v něm aktivně připravoval poválečnou péči o sirotky a děti traumatizované pobytem v koncentračních táborech. Už v květnu 1945 Pitter odvážel z Terezína, kde vypukla tyfová epidemie, převozu schopné děti do čtyř zámků, které byly státem zabaveny – Štiřín, Olešovice, Kamenice a Lojovice. Ze zámků se staly ozdravovny, kde Pitter se svými spolupracovníky pečoval nejen o židovské děti, ale po začátku odsunu německých občanů z území Čech a Moravy také o německé děti. Celkem zde bylo v období od května 1945 do května 1947 pečováno o 810 židovských a německých dětí. Za otevřenou kritiku násilí páchaného na odsouvaných Němcích byl Pitter nakonec zproštěn funkce člena sociální zdravotní komise. Nově nastoupivším komunistickým režimem byl od roku 1948 persekvován za svoji pacifistickou a křesťansky motivovanou charitativní činnost. V roce 1951 byl donucen k emigraci do Německa, kde pokračoval v pastorační a sociální službě lidem v uprchlickém táboře Valka u Norimberka. Od roku 1926 ho životem provázela přítelkyně a spolupracovnice Olga Fierzová.

 

O poválečné pomoci Přemysla Pittera židovským dětem se turnovští občané mohli dozvědět už díky výstavě „Neztratit víru v člověka – Protektorát očima českých židovských dětí“, která byla v turnovské synagoze instalována v létě 2009.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.