OBLÍBENÁ PŘEHLÍDKA DECHOVEK SE STĚHUJE

0

Od roku 1990 se oblíbená červencová přehlídka dechových hudeb konala v areálu Na Kopanině ve Všeni. Letos se uskuteční již 40. ročník. Ten se ale bude konat na novém místě – v areálu U Rybníka v obci Žehrov, která je od Všeně vzdálená jen asi pět kilometrů. Areál je zastřešen, vybaven dostatečným počtem míst k sezení, sociálním zařízením, samozřejmostí je bohaté občerstvení. Parkování je připraveno na přilehlé louce. Doufáme, že se vám bude na přehlídce v novém působišti v Žehrově líbit a zachováte jí přízeň.

Historický snímek z Pleskot

Podle pamětníků to bylo v Tatobitech, kde se v roce 1977 rozhodli uspořádat první přehlídku dechovek v našem regionu. Ta se ten rok na hřišti v Žernově skutečně konala, hrál na ní domácí soubor a přizvaná dechovka Český ráj. Tam také padlo rozhodnutí o přemístění do Pleskot, kde se pořadatelství ujal AMK Vyskeř. Přehlídka tu byla v roce 1978 a od roku 1980 pravidelně každý rok. V roce 1983 vystoupilo již pět souborů, nejvíc, šest, jich bylo v roce 1985. V roce 1989 zemřel majitel Pleskotského mlýna a velký podporovatel přehlídky. 12. srpna 1990 se přehlídka poprvé konala v areálu ve Všeni, roce 1996 byla dokonce první s mezinárodní účastí, kdy zde přivítali soubor z německého Oytenu. Ten se sem vrátil ještě v letech 2011 a 2016. A v letech 2005 a 2007 na přehlídce vystoupil soubor z Chorvatské Virovitice, která je spřáteleným městem obce Všeň. (Všeňský rodák Jan Nepomuk Vlašimský tam kdysi dávno založil hudební školu a žije tam početná skupina lidí hlásících se k českým předkům.)

Letos se tedy přehlídka stěhuje na nové místo, kde, věříme, vydrží hodně dlouho. Přehlídka se stěhuje, dobrá nálada a radost z muziky ale zůstávají. Těší se na vás i konferenciér Roman Korolevyč.
Za pořadatele Markéta Kapraľová, Dechová hudba Český ráj, www.dhceskyraj.wz.cz

Sobota 7. července
* 40. ROČNÍK PŘEHLÍDKY DECHOVÝCH HUDEB. Areál U Rybníka, Žehrov. Účinkují: Dechová hudba Jaroslava Kužela z Markvartic, DH Chotyňská 12 (Naveta BigBand), DH Semilská 12 a DH Český ráj. Program zpestří soubor Bábrdlinky. Začátek ve 14.00 hodin.

Soubor Bábrlinky

Snímek z přehlídky dechovek ve Všeni

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.