LETNÍ VÝSTAVY A PROGRAM KINA

0

Ve čtvrtek 9. června měly v turnovském muzeu vernisáž dvě výstavy. Ve výstavním sále je to výstava s názvem Prsten, brož a bikiny. Představuje nejlepší maturitní a závěrečné práce studentů SUPŠ a VOŠ v Turnově z oddělení zlatnictví, broušení drahých kamenů, odlévání a rytí kovů, uměleckého zámečnictví a kovářství a VOŠ pro restaurování kovů za posledních 10 let. Výstava předchází plánované výstavě ke 140. výročí založení školy v roce 2024.

Druhá výstava nese název Český granát – mineralogický symbol Čech. Jejím tématem je zpracování českých granátů. V roce 2023 to bude již 70 let od vzniku družstva Granát Turnov, které se zabývá těžbou, broušením a klenotnickým zpracováním českých granátů. Výstava přibližuje kompletní výrobní proces, kterým musí každý vytěžený český granát projít, než se stane součástí šperku. Tato výstava probíhá v Kamenářském domě.

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino Sféra ve Střelnici patří mezi premiérová kina, program se koncipuje aktuálně vždy na dva týdny dopředu. Více ZDE: https://www.kcturnov.cz/kino

LETNÍ KINO VE SKÁLOVĚ ULICI
Promítání začíná 17. června komponovanou akcí. Prvním filmem, který vám pod širým nebem bude promítnut, je animovaný snímek Rakeťák, který vypráví příběh mladého astronauta Buzze Rakeťáka. Toho všichni moc dobře známe z filmové série Toy Story. Nyní ho ale čeká cesta domů z nepřátelské planety. Druhou červnovou událostí bude tradiční projekce za vysvědčení. Ve čtvrtek 30. června se můžete těšit na další film s oblíbenými žlutými postavičkami – Mimoni: Padouch přichází. Všechny děti s vyznamenáním dostanou u vstupu nápoj a popcorn zdarma. Na Střelnici se kino přestěhuje zase až v září.

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–17.00 hod.
Probíhající výstavy:
* TURNOV – MĚSTO DRAHÝCH KAMENŮ. Tradice trvající již 7 000 let. Výstavní sál muzea do 30. října.
* PRSTEN, BROŽ A BIKINY. Nejlepší maturitní a závěrečné práce studentů SUPŠ a VOŠ v Turnově z oddělení zlatnictví, broušení drahých kamenů, odlévání a rytí kovů, uměleckého zámečnictví a kovářství a VOŠ pro restaurování kovů za posledních 10 let. Výstavní sál muzea do 4. září.

* ČESKÝ GRANÁT: MINERALOGICKÝ SYMBOL ČECH. Zpracování českých granátů v DUV Granát Turnov. Kamenářský dům do 4. září.
* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH: nová expozice „Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří“. Expozice se v průběhu roku několikrát promění v souvislosti s důležitými mezníky hospodářského roku. Návštěvníci tak budou mít možnost se seznámit se způsobem zahájení zemědělských prací na jaře, ale i s agrárními obyčeji, praktikami a zvykoslovím, které je provázely, nebo s průběhem prací, které se ve velkém statku odehrávaly v období začínajícího léta.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
Výstavy v knihovně:
* S KOMENSKÝM DO KOMIKSU. Mimořádná výstava provede originálním způsobem všechny návštěvníky celým životem Jana Amose Komenského. Příběh Učitele národů sepsala spisovatelka Klára Smolíková a obrazově doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Galerie na schodech od 1. března.
* S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA: ILUSTRACE DĚTÍ I MATEŘSKÝCH ŠKOL. Galerie na schodech.
* DĚTI TURNOVU. Výtvarné práce žáků základních škol a gymnázia. Galerie v šatně.

GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov, tel. 481 325 989, 737 206 691
Otevřeno pondělí až pátek od 9.00 (v pondělí od 10.00 hodin) do 17.00 hodin, s polední pauzou 12.30-13.00. v Sobotu otevřeno 9.00-12.00 hodin. Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu.

HRAD VALDŠTEJN, www.hrad-valdstejn.cz, info@hrad-valdstejn.cz, tel. 739 014 104, 733 565 254. Otevírací doba: denně kromě pondělí 9.30–16.30 (poslední vstup je v 16.30 hodin).
Výstavy:
* 1. 7. – 31. 8. Z pohádky do pohádky aneb Jasněnka a Petr Máchal na Valdštejně. Výstava originálních kostýmů z Barrandova k pohádkám, natáčeným v Českém ráji. V době konání výstavy je vstupné na hrad: plné 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 330 Kč.
* 1. 7. – 31. 8. od 10.00 do 13.30 a od 14.00 do 18.00 hodin: Čerti – unikátní expozice podob čerta v průběhu staletí. Výstava v bývalých konírnách. Jednotné vstupné 35 Kč.

SYNAGOGA TURNOV v Krajířově ulici, www.synagoga-turnov.cz, info@turnov.cz, tel. 484 803 041-2. Otevřeno denně kromě pondělí v době 9.00–17.00 hodin.
Na ženské galerii synagogy můžete do konce července zhlédnout výstavu fotografií s názvem Židovské památky Libereckého kraje.

ZÁMEK SYCHROV
* Do 31. července zde probíhá výstava „České korunovační klenoty na dosah – osudy 22 korunovaných panovníků“. České korunovační klenoty jsou pravděpodobně nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za zhruba pět let. Unikátní výstava mistrovských replik českých korunovačních klenotů z dílny turnovského šperkaře Jiřího Urbana umožní tento národní poklad do detailu poznat, a to bez dlouhých front a s dostatkem času. Výstava se koná v bývalé zámecké konírně.
Více informací zde: https://www.zamek-sychrov.cz/cs/akce/23240-vystava-ceske-korunovacni-klenoty-na-dosah

Snímky z výstav v muzeu: Prsten, brož a bikiny a Český granát (pořízeny byly při vernisáži 9. června)

Komentovaná prohlídka výstavy v Kamenářském domě (Jan Bubal)

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.